Roland Garros: Kolejny trzysetowy mecz Any Ivanović, spektakl Switoliny z Putincewą

Ana Ivanović potrzebowała trzech setów, by pokonać Misaki Doi w II rundzie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Niesamowitą batalię stoczyły Elina Switolina i Julia Putincewa.

Łukasz Iwanek
Ana Ivanović (WTA 7) po raz drugi w tegorocznym Rolandzie Garrosie wygrała mecz, w którym przegrała I seta. W środę Serbka pokonała 3:6, 6:3, 6:4 Misaki Doi (WTA 103). W I partii była liderka rankingu od 3:1 straciła pięć gemów z rzędu. W II secie cały czas trwała zażarta batalia, ale końcówka należała do Ivanović, która w dwóch ostatnich gemach straciła tylko po jednym punkcie. W decydującej odsłonie Japonka poderwała się do walki i z 2:5 zbliżyła się na 4:5. Serbka ostatecznie dopięła swego i zakończyła mecz gemem serwisowym na sucho.
Obie tenisistki miały dodatni bilans kończących uderzeń do niewymuszonych błędów - Ivanović 39/37, a Doi 36/31. Serbka dysponowała lepszym serwisem. Zaserwowała 10 asów, a przy swoim pierwszym podaniu zgarnęła 33 z 43 punktów. Kolejną przeciwniczką mistrzyni Rolanda Garrosa 2008 będzie Donna Vekić (WTA 165), która wygrała 6:4, 6:3 z Bojaną Jovanovski (WTA 60).

Fascynujące widowisko stworzyły Elina Switolina (WTA 21) i Julia Putincewa (WTA 99). Pierwsza z nich zanotowała dwa niesamowite powroty. Przegrywała 1:6, 0:3, a w III partii wróciła z 1:4, ostatecznie zwyciężając 1:6, 7:5, 9:7. W decydującej odsłonie reprezentantka Kazachstanu zmarnowała również dwa break pointy na 5:3. Było to drugie spotkanie obu tenisistek w sezonie. W styczniu w I rundzie Australian Open również lepsza była Switolina. Kolejną jej rywalką będzie Annika Beck (WTA 83).

W III secie przy 4:4 i 40-40 (tuż po niesamowitej wymianie złożonej z 27 uderzeń), po tym jak obroniła break pointa, Putincewa poprosiła o interwencję medyczną, jako powód podając kłopoty z nadgarstkiem. Po wznowieniu gry oddała podanie. W 10. gemie Switolina miała piłkę meczową i wydawało się, że ją wykorzystała kończącym uderzeniem z głębi kortu. Jednak pani sędzia sprawdziła ślad i okazało się, że piłka znalazła się w korytarzu deblowym. Putincewa odrobiła stratę przełamanie i piękna bitwa, w której obie tenisistki nie szczędziły sobie decybeli, trwała dalej. Podając przy 7:7 reprezentantka Kazachstanu od 30-0 straciła cztery punkty. W 16. gemie Switolina wróciła z 15-30, mecz kończąc znakomitym bekhendem po linii.

Obie tenisistki zakończyły mecz na plusie w bilansie kończących uderzeń do niewymuszonych błędów - Switolina 47/34, Putincewa 38/33. Ukrainka osiem razy oddała podanie, a sama wykorzystała siedem z 11 break pointów. Reprezentantka Kazachstanu w sumie zdobyła o dwa punkty więcej (113-111), ale wciąż nie dane jej będzie zagrać w III rundzie wielkoszlemowego turnieju.

Jekaterina Makarowa (WTA 9) pokonała 6:2, 5:7, 6:3 Telianę Pereirę (WTA 76). Półfinalistka US Open 2014 i Australian Open 2015 po raz trzeci zagra w III rundzie Rolanda Garrosa. Jej życiowy wynik w tej lewie Wielkiego Szlema to 1/8 finału z 2011 roku. Kolejną rywalką moskwianki będzie jej rodaczka Jelena Wiesnina (WTA 82), która wygrała 2:6, 6:1, 6:3 z Poloną Hercog (WTA 75).

Garbine Muguruza (WTA 20) prowadziła z Camilą Giorgi (WTA 37) 6:1, 5:1. Włoszka zdobyła trzy gemy z rzędu i serwowała, by wyrównać stan II seta na 5:5. Hiszpanka jednak zaliczyła przełamanie na wagę awansu do III rundy. W ubiegłym sezonie Muguruza doszła w Paryżu do ćwierćfinału, po drodze eliminując Serenę Williams. O 1/8 finału zmierzy się z Andżeliką Kerber (WTA 11), która wygrała 6:3, 6:2 z Ajlą Tomljanović (WTA 58).

Flavia Pennetta (WTA 28) rozbiła 6:2, 6:0 Magdalenę Rybarikovą (WTA 57). Kolejną rywalką Włoszki będzie Carla Suarez (WTA 8), która prowadziła z Virginie Razzano (WTA 182) 6:3, 1:0, gdy Francuzka skreczowała z powodu kontuzji mięśni brzucha.