Roland Garros: Nieudana pierwsza próba. Jerzy Janowicz przegrał w deblu z Leonardo Mayerem

Jerzy Janowicz i Jarkko Nieminen w I rundzie odpadli w turnieju gry podwójnej wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. W środę Polak i Fin po tie breaku trzeciego seta przegrali z parą argentyńską.

Marcin Motyka
Jerzy Janowicz drugi raz w karierze zdecydował się na start w deblu w Rolandzie Garrosie. W debiucie, przed dwoma laty, wraz z Tomaszem Bednarkiem dotarł do ćwierćfinału. Tym razem, tworząc duet z Jarkko Nieminenem, odpadł już po pierwszym meczu, przegrywając w trzech setach z argentyńskim duetem Carlos Berlocq / Leonardo Mayer.
W premierowej odsłonie, mimo wielu szans z obu stron, do przełamań nie doszło. W rozstrzygającym tie breaku więcej zimnej krwi zachowali Janowicz i Nieminen, którzy od stanu 5-5 zdobyli dwa końcowe punkty.

Berlocq i Mayer, którzy we wtorek rozegrali wyczerpujące pięciosetowe mecze w grze singlowej, w drugiej partii przejęli inicjatywę. Wprawdzie w szóstym gemie nie wykorzystali trzech break pointów, lecz w ósmym zanotował przełamanie, a po chwili zakończyli seta zwycięstwem 6:3.

W finałowej partii Argentyńczycy znaleźli się o krok od sukcesu. Po dwóch przełamaniach podania Nieminena objęli prowadzenie 5:2, lecz nie potrafili postawić kropki nad "i". Janowicz i jego fiński partner, deblowy półfinalista Australian Open z 2010 roku, odrobili stratę i wyszli na prowadzenie 6:5. Następnie Berlocq wygrał swój serwis i o losach meczu decydować musiał tie break trzeciego seta.

Berlocq i Mayer finałową rozgrywkę rozpoczęli od dwóch wygranych punktów, lecz po chwili to Janowicz i Nieminen byli na prowadzeniu 4-3. Ostatnie słowo należało jednak do tenisistów z Ameryki Południowej, którzy zdobyli dwa punkty przy podaniu łodzianina, a następnie zakończyli całe spotkanie.
Statystyki meczu Janowicza i Nieminena z Berlocqiem i Mayerem Statystyki meczu Janowicza i Nieminena z Berlocqiem i Mayerem
Tym samym Argentyńczycy awansowali do II rundy zmagań deblowych, gdzie zmierzą się z parą Pablo Cuevas / David Marrero. Rozstawiony z numerem 12. duet urugwajsko-hiszpański na otwarcie pokonał 6:2, 7:5 Rajeeva Rama i Horacio Zeballosa.

Gra deblowa była pierwszą próbą sił Janowicza i Mayera. Tę drugą, ważniejszą, odbędą w czwartek, gdy o godz. 11:00 pojawią się na korcie nr 7, aby walczyć o awans do 1/16 finału singla.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w deblu mężczyzn 1,984 mln euro
środa, 27 maja

I runda gry podwójnej:

Carlos Berlocq (Argentyna) / Leonardo Mayer (Argentyna) - Jerzy Janowicz (Polska) / Jarkko Nieminen (Finlandia) 6:7(5), 6:3, 7:6(4)

Roland Garros: Zwycięski powrót Łukasza Kubota na korty