Roland Garros: Pewne otwarcie Sereny Williams, Kuzniecowa kontra Schiavone w II rundzie

Serena Williams pokonała Andreę Hlavackovą i awansowała do II rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Swój pierwszy mecz wygrała również Andrea Petković.

Łukasz Iwanek
Serena Williams to mistrzyni paryskiej lewy Wielkiego Szlema z 2002 i 2013 roku. Swój 14. start w imprezie Amerykanka rozpoczęła od pokonania 6:2, 6:3 Andrei Hlavackovej (WTA 190). Liderka rankingu miała cztery break pointy i wszystkie wykorzystała. Naliczono jej 25 kończących uderzeń i 17 niewymuszonych błędów. Czeszce zanotowano 16 piłek wygranych bezpośrednio i 13 błędów własnych. Było to drugie spotkanie obu tenisistek. Trzy lata temu w IV rundzie US Open Williams rozbiła Hlaváčkovą 6:0, 6:0. Kolejną rywalką liderki rankingu będzie Anna-Lena Friedsam (WTA 105), która wygrała 6:2, 4:6, 6:4 z Alexą Glatch (WTA 187).
Mistrzyni Rolanda Garrosa 2010 Francesca Schiavone (WTA 92) pokonała 3:6, 6:3, 6:4 Qiang Wang (WTA 107). Włoszka wróciła ze stanu 1:3 w III secie, a mecz zakończyła fenomenalnym jednoręcznym bekhendem po linii. W II rundzie 34-latka z Mediolanu zmierzy się ze Swietłaną Kuzniecową. Będzie to 15. konfrontacja obu tenisistek, bilans to 9-5 dla Rosjanki. Najbardziej pamiętny bój stoczyły w IV rundzie Australian Open 2011. Schiavone zwyciężyła wówczas 6:4, 1:6, 16:14 po czterech godzinach i 44 minutach walki. Półfinalistka imprezy z ubiegłego sezonu Andrea Petković (WTA 10) oddała trzy gemy Shelby Rogers (WTA 74). Dla Niemki to dopiero trzeci wygrany mecz na pomarańczowej mączce w Europie w sezonie. W Pucharze Federacji pokonała Kuzniecową, a w Madrycie wyeliminowała Flavię Pennettę. Mecz II rundy z Iriną-Camelią Begu oddała walkowerem (problemy żołądkowo-jelitowe). W Norymberdze przegrywała z Julią Putincewą 0:5 i skreczowała (kontuzja pleców). W ubiegłym sezonie Petković pokonała Rogers w finale turnieju w Bad Gastein.

Kolejną rywalką Petković będzie Lourdes Dominguez (WTA 114), która wygrała 3:6, 7:6(4), 6:4 z Christiną McHale (WTA 66). Amerykanka w II secie zmarnowała dwa meczbole, a w III partii wyszła na 2:0. Chwilę później jednak nabawiła się kontuzji uda. W tej dramatycznej batalii miała szanse na odrodzenie. Obroniła trzy piłki meczowe, a w 10. gemie decydującej odsłony miała cztery break pointy, z czego trzy z rzędu, ale nie potrafiła wykorzystać żadnego z nich.

Odpadła Anna Schmiedlova (WTA 52), triumfatorka turnieju w Katowicach. Słowaczka zmarnowała 12 piłek setowych (jedną w pierwszym, 11 w drugim secie) i przegrała 6:7(4), 6:7(7) z Alison van Uytvanck (WTA 93). Było to trzecie spotkanie obu tenisistek w sezonie. W Rio de Janeiro i Katowicach Schmiedlová oddała Belgijce łącznie osiem gemów. Do II rundy awansowała Timea Bacsinszky (WTA 24), która pokonała 6:3, 6:4 Larę Arruabarrenę (WTA 79). Szwajcarka w II secie wróciła ze stanu 1:3.

Madison Keys (WTA 16) pokonała 7:6(3), 6:3 Varvarę Lepchenko (WTA 34). Półfinalistka tegorocznego Australian Open zaserwowała osiem asów oraz wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Naliczono jej 27 kończących uderzeń i 28 niewymuszonych błędów. Lepchenko na swoje konto zapisała 11 piłek wygranych bezpośrednio i 24 błędy własne. Było to drugie spotkanie obu zawodniczek w sezonie. W styczniu w Brisbane Keys przegrała 4:6, 4:6.

Kolejną rywalką Keys będzie Belinda Bencić (WTA 35), która pokonała 6:3, 6:3 Danielę Hantuchovą (WTA 59). Szwajcarka zaserwowała cztery asy oraz obroniła cztery z pięciu break pointów, a sama przełamała rywalkę cztery razy. Obie zawodniczki zakończyły mecz na plusie w bilansie kończących uderzeń do niewymuszonych błędów - Bencić 19/13, a Hantuchová 32/26.

Belinda Bencić (Szwajcaria) - Daniela Hantuchová (Słowacja) 6:3, 6:3
Alison van Uytvanck (Belgia) - Anna Schmiedlová (Słowacja) 7:6(4), 7:6(7)
Danka Kovinić (Czarnogóra) - Klára Koukalová (Czechy) 6:3, 7:6(4)
Anna-Lena Friedsam (Niemcy) - Alexa Glatch (USA, Q) 6:2, 4:6, 6:4
Irina Falconi (USA) - Manon Arcangioli (Francja, WC) 6:2, 6:0
Lourdes Domínguez (Hiszpania, Q) - Christina McHale (USA) 3:6, 7:6(4), 6:4

Program i wyniki turnieju kobiet

Roland Garros: Eugenie Bouchard i Jelena Janković nie podbiją paryskiej mączki!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Która tenisistka zwycięży w II rundzie Rolanda Garrosa 2015?