ATP Genewa: Stan Wawrinka i Marin Clić poza turniejem, Joao Sousa obronił cztery meczbole

Stan Wawrinka przegrał z Federico Delbonisem, a Marin Cilić uległ Santiago Giraldo w ćwierćfinałach turnieju ATP w Genewie. Bliski porażki był też Joao Sousa, lecz Portugaczyk obronił cztery meczbole.

Marcin Motyka
W meczu II rundy turnieju w Genewie Marin Cilić uchronił się przed porażką z Andriejem Rublowem, broniąc meczbola. W ćwierćfinale z Santiago Giraldo Chorwat nie miał już tyle szczęścia. W ciągu 87 minut piątkowego spotkania Kolumbijczyk ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, sam wykorzystał trzy z 11 break pointów i wygrał 7:5, 6:3, pokonując mistrza zeszłorocznego US Open drugi raz w karierze w piątej konfrontacji.
Giraldo, który awansował do drugiego półfinału w głównym cyklu w obecnym sezonie, o finał Geneva Open zagra z Thomazem Belluccim. Brazylijczyk zaprezentował nierówną dyspozycję, ale pokonał Alberta Ramosa 6:0, 1:6, 6:3, uzyskując siedem przełamań. Czwartkowy dzień w Genewie rozpoczął się od trzęsienia ziemi i równie sensacyjnie się zakończył. W ostatnim spotkaniu wielki faworyt turnieju i ulubieniec lokalnej publiczności, Stan Wawrinka, nie sprostał Federico Delbonisowi, przegrywając po dwóch godzinach i pięciu minutach wyrównanej potyczki.

Argentyńczyk od samego początku postawił mocny opór, lecz Wawrinka zdołał wygrać pierwszą partię w tie breaku. W drugiej lepszy był Delbonis i o losach spotkania musiała rozstrzygać decydująca odsłona. W niej najwyżej rozstawiony Szwajcar dwukrotnie przegrywał ze stratą przełamania, lecz był w stanie odrabiać stratę. Delbonis czuł swoją szansę i w dziesiątym gemie trzeciego seta wywalczył piłkę meczową, przy której posłał return w linię końcową. Wawrinka poprosił jeszcze arbitra o sprawdzenie śladu, lecz sędzia orzekł, że piłka trafiła w pole gry i tym sposobem Helwet pożegnał się z turniejem.

Delbonis, który drugi raz w karierze pokonał tenisistę z Top 10 rankingu ATP i znów był to Szwajcar (w 2013 w Hamburgu wygrał z Rogerem Federerem), w 1/2 finału zagra z oznaczonym "szóstką" João Sousą, którego ograł przed dwoma laty w Buenos Aires. W piątek Portugalczyk wygrał z Pablo Andujarem 6:4, 2:6, 7:6(6), mimo że w decydującym tie breaku przegrywał 2-6.