ATP Madryt: Nick Kyrgios obronił dwa meczbole i wyeliminował Rogera Federera

Nick Kyrgios obronił dwie piłki meczowe i pokonał najwyżej rozstawionego Rogera Federera w II rundzie turnieju ATP w Madrycie. W 1/8 finału wystąpi faworyt gospodarzy, Rafael Nadal.

Rafał Smoliński
Roger Federer przyleciał do Madrytu prosto ze Stambułu, gdzie zwyciężył w turnieju rangi ATP World Tour 250 rozgrywanym na nawierzchni ziemnej. W hiszpańskiej stolicy trafił na Nicka Kyrgiosa i po niesamowitym boju przegrał ostatecznie po trzech tie brekach. 17-krotny triumfator imprez wielkoszlemowych zdobył w sumie o cztery piłki więcej od podchodzącego z Canberry 20-latka, ale to jego rywal powalczy w czwartek o ćwierćfinał z Johnem Isnerem, który po trzysetowym boju odprawił Thomaza Bellucciego.
W ciągu dwóch godzin i 37 minut Kyrgios i Federer przełamali się tylko dwukrotnie, a w decydującym tie breaku Australijczyk wytrzymał ciśnienie i obronił dwie piłki meczowe. Pojedynek zwieńczył dopiero przy szóstej okazji, kiedy utytułowany Szwajcar posłał forhend w aut. W sumie Kyrgios zanotował 22 asy, 45 winnerów i 41 błędów własnych. Federer miał 16 asów, 50 kończących uderzeń i 36 pomyłek.

Faworyt gospodarzy, broniący tytułu Rafael Nadal, pewnie awansował do III rundy Mutua Madrid Open. Majorkanin nie był ani razu zmuszony ratować się przed stratą serwisu i po 74 minutach pokonał Steve'a Johnsona 6:4, 6:3. W czwartek na drodze Rafy do ćwierćfinału stanie Simone Bolelli, który w środę okazał się w trzech setach lepszy od Luki Vanniego.

Dwusetowe zwycięstwa odnieśli w środę David Ferrer i Tomas Berdych, który pożegnał triumfatora zeszłotygodniowej imprezy w Estoril, Richarda Gasqueta. Grigor Dimitrow także zameldował się w III rundzie, powracając ze stanu 0-1 w setach w starciu z Fabio Fogninim. Wygrane zanotowali również oznaczony "14" Roberto Bautista i grający z "12" Jo-Wilfried Tsonga, który w trzech setach zwyciężył Jacka Socka.

O niespodziankę postarał się występujący przed rodzimą publicznością Fernando Verdasco, który po przegraniu partii otwarcia zwyciężył w trzech setach triumfatora US Open 2014, Marina Cilicia. Przykładu z rodaka nie wziął mieszkający w Madrycie Feliciano Lopez. 33-latek nie znalazł sposobu na przełamanie serwisu Leonardo Mayera i przegrał ostatecznie po dwóch tie breakach 6:7(3), 6:7(6). Argentyńczyk spotka się w czwartek z Milosem Raoniciem.

Grigor Dimitrow (Bułgaria, 10) - Fabio Fognini (Włochy) 3:6, 6:2, 7:5
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 12) - Jack Sock (USA) 6:3, 1:6, 7:6(4)
Roberto Bautista (Hiszpania, 14) - Sam Querrey (USA) 7:5, 6:4
John Isner (USA, 16) - Thomaz Bellucci (Brazylia, Q) 7:6(5), 6:7(11), 6:1
Nick Kyrgios (Australia) - Roger Federer (Szwajcaria, 1) 6:7(2), 7:6(5), 7:6(12)
Fernando Verdasco (Hiszpania) - Marin Čilić (Chorwacja, 9) 6:7(5), 7:6(5), 6:3
Leonardo Mayer (Argentyna) - Feliciano López (Hiszpania, 11) 7:6(3), 7:6(6)
Simone Bolelli (Włochy) - Luca Vanni (Włochy, Q) 4:6, 6:3, 6:2