ATP Estoril: Nowy początek turnieju. Borna Corić i Gilles Muller w II rundzie

W poniedziałek wystartował turniej ATP w Estoril, którego nowy organizator zerwał z tradycją z minionych lat. W dniu otwarcia zwycięstwa zanotowali m.in. Borna Corić, Robin Haase i Gilles Muller.

Marcin Motyka
Za sprawą banku Millennium Portugalia wciąż organizuje u siebie turniej cyklu ATP World Tour. Nowy sponsor postanowił zerwać z tradycją rozgrywanych w latach 1990-2014 międzynarodowych mistrzostw Portugalii i zawody o nazwie Millennium Estoril Open piszą swoją własną, nową historię.
Jako zwycięzca pierwszego meczu w kronikach zapisał się Robin Haase. Holender stoczył prawie dwuipółgodzinny bój z Ricardasem Berankisem, w którym triumfował 6:3, 6:7(6), 6:4. 28-latek z Hagi, który tym samym przerwał serię trzech porażek z rzędu w głównym cyklu, w II rundzie zmierzy się z najwyżej Feliciano Lopezem. Z Hiszpanem ma bilans 2-1, w tym 2-0 na kortach ziemnych. Borna Corić zrewanżował się Jeremy'emu Chardy'emu za porażkę w tegorocznym Australian Open. Utalentowany Chorwat, który po rozstaniu z Zeljko Krajanem pozostaje bez oficjalnego szkoleniowca, w poniedziałek wykorzystał cztery z siedmiu piłek na przełamanie i wygrał z rozstawionym z numerem szóstym Francuzem 6:2, 6:4. W II rundzie 18-latek z Zagrzebia na pewno zagra z reprezentantem gospodarzy, Ruim Machado lub João Sousą.

20-letni Frederico Ferreira Silva, deblowy mistrz wielkoszlemowych Rolanda Garrosa i US Open w kategorii juniorów, pierwszy raz w karierze otrzymał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z rywalem z Top 100 rankingu ATP. Próba wypadła obiecująco. Wprawdzie Portugalczyk nie wygrał z 45. rakietą globu, Gillesem Mullerem, ale umiejętnie skorzystał na chwilowej zapaści o wiele bardziej znanego oraz doświadczonego przeciwnika i zdobył seta.

Cały mecz padł jednak łupem Mullera. Oznaczony "ósemką" Luksemburczyk wygrał 6:3, 3:6, 6:1 w godzinę i 43 minuty, a jego kolejnym rywalem będzie Albert Montanes, który w przeszłości na mączce w Portugalii wygrywał z samym Rogerem Federerem, bądź kwalifikant Martin Fischer.

Zwycięstwo w poniedziałek odniósł również Filip Krajinović. Serb oddał tylko sześć gemów Alejandro Gonzalezowi i w następnej fazie zmagań w Estoril powalczy z Albertem Ramosm albo z rozstawionym z numerem siódmym Nickiem Kyrgiosem.

Millennium Estoril Open, Estoril (Portugalia)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 439,4 tys. euro
poniedziałek, 27 kwietnia

I runda gry pojedynczej:

Gilles Muller (Luksemburg, 8) - Frederico Fereira Silva (Portugalia, WC) 6:3, 3:6 6:1
Borna Ćorić (Chorwacja) - Jérémy Chardy (Francja, 6) 6:2, 6:4
Robin Haase (Holandia) - Ričardas Berankis (Litwa) 6:3, 6:7(6), 6:4
Filip Krajinović (Serbia) - Alejandro González (Kolumbia) 6:3, 6:3

wolne losy: Feliciano López (Hiszpania, 1); Kevin Anderson (RPA, 2); Tommy Robredo (Hiszpania); Leonardo Mayer (Argentyna, 4)

ATP Stambuł: Gołubiew sprawdzi Dimitrowa, Bellucci wyeliminował Jużnego