ATP Miami: Udany rewanż Jerzego Janowicza. Polak w 1/16 finału

Jerzy Janowicz zrewanżował się Roberto Bautiście za ubiegłoroczną porażkę poniesioną w II rundzie turnieju ATP w Miami, ogrywając Hiszpana w tej samej fazie tegorocznej edycji imprezy Miami Open.

Marcin Motyka
Podczas piątkowego spotkania deblowego doszło do nieszczęśliwego zdarzenia, w którym Roberto Bautista został poszkodowany. Hiszpan musiał skreczować po tym, jak piłka uderzona przez Edouarda Rogera-Vasselina trafiła go w oko. Francuz przeprosił swojego przeciwnika za niezamierzony czyn, ale występ 26-latka z Castellón w grze singlowej turnieju Miami Open stanął pod znakiem zapytania. Na szczęście skończyło się na strachu i tenisista z Półwyspu Iberyjskiego mógł przystąpić do rywalizacji z Jerzym Janowiczem.
Początek sobotniego meczu o III rundę imprezy w Miami nie był udany dla Janowicza, który w gemie otwarcia nie wykorzystał break pointa, po czym oddał serwis i przegrywał 0:2. Błyskawicznie jednak odrobił stratę, wyrównując na 2:2, a następnie wywalczył kolejne przełamanie i objął prowadzenie 4:2. Najlepszy polski tenisista do końca seta skutecznie pilnował własnego podania i wygrał premierową odsłonę 6:4. W drugiej partii na korcie dominował Bautista. Rozstawiony z numerem 13. Hiszpan dwa razy pod rząd przełamał Janowicza. Jedyną zdobyczą łodzianina w tej odsłonie był honorowy gem, wywalczony przy stanie 0:5.

Trzeci set był prawdziwą huśtawką nastrojów dla obu tenisistów. W maratońskim drugim gemie Janowicz zmarnował trzy break pointy, a w gemach piątym i siódmym oddalił trzy szanse na przełamanie dla Bautisty.

Przy prowadzeniu 4:3 Polak poprosił o interwencję fizjoterapeuty. Po wznowieniu gry 26-letni Bautista obronił serwis "na sucho", ale Janowicz odpowiedział utrzymaniem podania do 15.

Zakończenie spotkania nastąpiło w gemie dziesiątym. Janowicz wypracował piłkę meczową, przy której popisał się skuteczną akcją przy siatce i dzięki temu pierwszy raz w karierze uzyskał awans do 1/16 finału turnieju Miami Open.

W ciągu dwóch godzin i dziewięciu minut gry 24-latek z Łodzi posłał dwa asy, popełnił cztery podwójne błędy serwisowe, przy własnym podaniu wygrał 59 proc. rozegranych akcji, trzykrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z 13 break pointów i łącznie zdobył 89 punktów, o dziesięć mniej od Bautisty.

Rywalem Janowicza w III rundzie zawodów w Key Biscayne będzie rozstawiony z numerem 18. David Goffin, z którym Polak w przeszłości mierzył się dwukrotnie i jeden raz zwyciężył (w zeszłym roku w Winston-Salem). W sobotę Belg wygrał 6:0, 6:4 z Borną Coriciem.

Miami Open, Miami (USA)
ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 5,381 mln dolarów
sobota, 28 marca

II runda gry pojedynczej:

Jerzy Janowicz (Polska) - Roberto Bautista (Hiszpania, 13) 6:4, 1:6, 6:4

Program i wyniki turnieju mężczyzn

Cykl ITF: Drugi tytuł Katarzyny Kawy. Jegiołka najlepsza w deblu, finał Zaniewskiej

Czy Jerzy Janowicz awansuje do IV rundy turnieju ATP w Miami?