Aktywne mistrzynie i finalistki z Miami

Przez 30 edycji prestiżowego turnieju w Miami 25 tenisistek dotarło do finałowej konfrontacji (m.in. Steffi Graf, Martina Navratilova i Chris Evert). Osiem z nich wciąż aktywnie gra w tourze.

Piotr Wróbel
Amerykanka jest jedną z czterech tenisistek w historii, która wygrała ten sam turniej przynajmniej siedmiokrotnie

Serena Williams (USA) - 6 zwycięstw, 2 porażki w finałach

Amerykanka w tych zawodach po raz pierwszy zagrała jako 17-latka. Debiut wypadł dość dobrze, bo przegrała dopiero w ćwierćfinale z Martiną Hingis po tie breaku trzeciego seta. Już dwa lata później grała o tytuł. Lepsza okazała się jej starsza siostra, która obroniła wtedy miano triumfatorki. Wielkość na Florydzie aktualnej liderki rankingu WTA objawiła się w 2002 roku. Wygrała trzy razy sezon po sezonie: dwukrotnie po elektryzujących bataliach pokonała Jennifer Capriati, a raz rozbiła Jelenę Dementiewą 6:1, 6:1. Po dwóch latach przerwy znów wróciła do zdobywania tytułów.

Finał w 2007 roku to powrót z 0:6 w pierwszym secie i obrona dwóch piłek meczowych. Amerykanka przetrwała napór Justine Henin i nie pozwoliła jej zaznać smaku zwycięstwa na Key Biscane. Trofeum nie oddała aż do roku 2009, kiedy to w finale przegrała z kontuzją i Azarenką. Tenisistka miała wówczas ogromne problemy z poruszaniem się po korcie. W ostatnich dwóch latach Williams znów wróciła do najwyższej formy i rozstawiania rywalek w Miami po kątach. Przed rokiem pokonała Na Li, a sezon wcześniej Szarapową.
Miami można kojarzyć z Sereną Williams tak jak Wimbledon z Martiną Navratilovą czy Roland Garros z Chris Evert. Siedem lub więcej zwycięstw w jednych zawodach to imponujący rezultat i kolejne zaznaczenie obecności w gronie najwybitniejszych tenisistek wszech czasów. Poza wymienionymi paniami jeszcze tylko Steffi Graf dokonała takiej sztuki. W zbliżającej się edycji Amerykanka z pewnością powalczy o ósmy triumf, stoi bowiem przed szansą wywalczenia 66. tytułu na zawodowych kortach. Nawet uraz kolana, którego nabawiła się przed turniejem w Indian Wells nie powinien jej przeszkodzić.

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)