WTA Ad-Dauha: Azarenka i Woźniacka zmierzą się w ćwierćfinale, awans Kvitovej

Wiktoria Azarenka pokonała Elinę Switolinę i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach twardych w Ad-Dausze.

Łukasz Iwanek
Wiktoria Azarenka (WTA 48) jedynej porażki w turnieju w Ad-Dausze doznała w 2011 roku, gdy w I rundzie przegrała z Danielą Hantuchovą. Białorusinka w stolicy Kataru jest niepokonana od 12 meczów. Zdobyła tytuły w 2012 i 2013 roku (w ubiegłym sezonie nie zagrała z powodu kontuzji). W tym tygodniu w I rundzie rozbiła Andżelikę Kerber, a w 1/8 finału pokonała 6:3, 6:7(4), 6:1 Elinę Switolinę (WTA 27). Azarenka mogła z Ukrainką wygrać w dwóch setach, bo miała piłkę meczową przy stanie 6:3, 5:4. W trwającym dwie godziny i 16 minut spotkaniu była liderka rankingu posłała 41 kończących uderzeń i popełniła 34 niewymuszone błędy. Przy siatce znalazła się aż 43 razy i zdobyła 27 punktów. Switolinie naliczono 28 piłek wygranych bezpośrednio i 27 błędów własnych.
Petra Kvitova (WTA 4) trzeci rok z rzędu zagra w Ad-Dausze w ćwierćfinale. W środę dwukrotna mistrzyni Wimbledonu prowadziła z Jeleną Janković (WTA 23) 6:3, 1:1, gdy Serbka skreczowała z powodu kontuzji biodra. Była liderka rankingu wygrała dwa wcześniejsze mecze z Czeszką, w tym w ubiegłym sezonie właśnie w stolicy Kataru. Kolejną rywalką Kvitovej będzie Carla Suarez (WTA 14), która pokonała 7:6(2), 6:4 Karolínę Plíškovą (WTA 13). Hiszpanka w trwającym godzinę i 44 minuty meczu ani razu nie dała się przełamać. Obroniła sześć break pointów, a sama wykorzystała jedną z czterech szans na odebranie rywalce serwisu. Było to już trzecie spotkanie obu tenisistek w sezonie. W Sydney lepsza była Czeszka, a w Antwerpii zwyciężyła Suárez. 26-latka z Barcelony wygrała dwa ostatnie mecze z Kvitovą (Dubaj 2014 i 2015), ale łączny bilans ich konfrontacji to 5-3 dla dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu. Kreczem zakończyło się również spotkanie Karoliny Woźniackiej (WTA 5) z Alexandrą Dulgheru (WTA 94). Przy stanie 6:1, 3:0 dla Dunki Rumunka poddała pojedynek z powodu infekcji górnych dróg oddechowych. Była liderka rankingu awansowała do trzeciego ćwierćfinału w sezonie (finał w Auckland, półfinał w Dubaju). W turnieju w Ad-Dausze po raz czwarty zagra w ćwierćfinale. Jej najlepszy wynik w tej imprezie to finał z 2011 roku. W ćwierćfinale Woźniacka zmierzy się z Azarenką, z którą ma bilans meczów 4-4. Ich ostatnich mecz odbył się w II rundzie tegorocznego Australian Open i Białorusinka zwyciężyła 6:4, 6:2.

Andrea Petković (WTA 10) wygrała 5:7, 6:2, 6:4 z Zariną Dijas (WTA 31). W trwającym dwie godziny i 35 minut spotkaniu Niemka wykorzystała osiem z 11 break pointów oraz zdobyła 23 z 33 punktów przy drugim podaniu rywalki. Wzięła ona na Kazaszce rewanż za porażkę poniesioną w ubiegłym tygodniu w Dubaju. Dla Petković to drugi występ w głównej drabince w Ad-Dausze. W ubiegłym sezonie w I rundzie przegrała z Yaniną Wickmayeram

Kolejną rywalką Petković będzie Lucie Safarova (WTA 15), która pokonała 6:2, 6:7(5), 6:3 Jekaterinę Makarową (WTA 9). W II secie Czeszka z 2:5 wyrównała na 5:5, ale była słabsza w tie breaku. W III partii potrzebowała ona pięciu meczboli, by zapewnić sobie awans do ćwierćfinału. W trwającym dwie godziny i 17 minut pojedynku Šafářová zaserwowała 14 asów. Półfinalistka ubiegłorocznego Wimbledonu w trzecim kolejnym turnieju zagra w ćwierćfinale (po Antwerpii i Dubaju). W Ad-Dausze po raz drugi zameldowała się w tej fazie (2012). Czeszka podwyższyła na 3-1 bilans meczów z Makarową. Wygrała ona tylko dwa z sześciu wcześniejszych meczów z Petković.

Qatar Total Open, Ad-Dauha (Katar)
WTA Premier, kort twardy, pula nagród 731 tys. dolarów
środa, 25 lutego

II runda gry pojedynczej:

Petra Kvitová (Czechy, 1) - Jelena Janković (Serbia) 6:3, 1:1 i krecz
Karolina Woźniacka (Dania, 3) - Alexandra Dulgheru (Rumunia, Q) 6:1, 3:0 i krecz
Andrea Petković (Niemcy, 6) - Zarina Dijas (Kazachstan) 5:7, 6:2, 6:4
Carla Suárez (Hiszpania, 9) - Karolína Plíšková (Czechy) 7:6(2), 6:4
Lucie Šafářová (Czechy) - Jekaterina Makarowa (Rosja, 5) 6:2, 6:7(5), 6:3
Wiktoria Azarenka (Białoruś, WC) - Elina Switolina (Ukraina) 6:3, 6:7(4), 6:1

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Która tenisistka zwycięży w ćwierćfinale turnieju w Ad-Dausze?