WTA Dubaj: Halep odwróciła losy meczu z Woźniacką, maraton Pliskovej z Muguruzą

Simona Halep pokonała Karolinę Woźniacką i awansowała do finału turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach twardych w Dubaju.

Łukasz Iwanek
W ćwierćfinale Simona Halep (WTA 4) wzięła na Jekaterinie Makarowej rewanż za porażkę poniesioną w ubiegłym miesiącu w Australian Open. W piątek Rumunka pokonała 2:6, 6:1, 6:1 Karolinę Woźniacką (WTA 5). Było to drugie spotkanie obu zawodniczek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Trzy lata temu w II rundzie Dunka wygrała z Halep 6:2, 6:3. Była liderka rankingu piąty rok z rzędu doszła w Dubaju do półfinału. Jest ona mistrzynią tej imprezy z 2013 roku.
W pierwszych czterech serwisowych gemach Woźniacka straciła tylko pięć punktów i I seta wygrała po 30 minutach. W dwóch kolejnych partiach Dunka nie miała już nic do powiedzenia. W trwającym godzinę i 42 minuty spotkaniu Halep popełniła pięć podwójnych błędów, ale obroniła pięć z ośmiu break pointów, a sama sześć razy przełamała rywalkę. Woźniacka przy swoim drugim podaniu zdobyła tylko dziewięć z 24 punktów. W całym meczu byłej liderce rankingu naliczono 11 kończących uderzeń i 26 niewymuszonych błędów. Rumunka miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 33 błędy własne. - Na początku meczu zastosowałam złą taktykę - chciałam trafiać każdą piłkę i popełniałam za dużo błędów. Nie mogłam odnaleźć mojego rytmu - powiedziała Halep. - W II secie wiedziałam, że muszę coś zmienić, po prostu grać odpowiedniej długości piłki i częściej sobie otwierać kort. Wiedziałam, że nie mogę grać z taką mocą, jak w I secie. To bardzo dobrze funkcjonowało do końca meczu. Jeśli Halep zdobędzie drugi w karierze tytuł rangi Premier 5 (w ubiegłym sezonie triumfowała w Ad-Dausze), wówczas wróci na trzecie miejsce w rankingu.

Jej rywalką będzie w sobotę Karolína Plíšková (WTA 18), która pokonała 6:4, 5:7, 7:5 Garbine Muguruzę (WTA 24). W ciągu dwóch godzin i 53 minut gry Czeszka zaserwowała 13 asów (zrobiła 10 podwójnych błędów) oraz obroniła 13 z 14 break pointów, a sama wykorzystała dwie z 14 szans na przełamanie. Mecz zakończyła z dorobkiem 42 kończących uderzeń i 44 niewymuszonych błędów. Muguruza posłała dziewięć asów, ale też zrobiła 16 podwójnych błędów. W sumie naliczono jej 45 piłek wygranych bezpośrednio i 59 błędów własnych. Hiszpanka była aktywna i skuteczna przy siatce (18 z 26 punktów), ale w kluczowych momentach zawiódł ją serwis.

Plíšková awansowała do drugiego finału w sezonie. W Sydney przegrała z Petrą Kvitovą. Po raz pierwszy wystąpi ona w meczu o tytuł w turnieju rangi Premier 5. Bilans wszystkich jej singlowych finałów w głównym cyklu to 3-4. Pokonując Muguruzę Czeszka wygrała 17. mecz w sezonie (bilans 17-4). Halep awansowała do 16. finału w karierze i w sobotę powalczy o 10. tytuł.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,513 mln dolarów
piątek, 20 lutego

półfinał gry pojedynczej:

Simona Halep (Rumunia, 1) - Karolina Woźniacka (Dania, 3) 2:6, 6:1, 6:1
Karolína Plíšková (Czechy, 17) - Garbiñe Muguruza (Hiszpania) 6:4, 5:7, 7:5

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Która tenisistka zwycięży w finale turnieju w Dubaju?