Australian Open: Martina Hingis i Leander Paes triumfatorami gry mieszanej

Martina Hingis i Leander Paes zwyciężyli w grze mieszanej Australian Open 2015. W niedzielnym finale pokonali w dwóch setach broniących tytułu Kristinę Mladenović i Daniela Nestora.

Rafał Smoliński
Rozstawieni z numerem siódmym Martina Hingis i Leander Paes do niedzielnego finału dotarli w wielkim stylu, nie tracąc w turnieju ani jednego seta. Problemy mieli Kristina Mladenović i Daniel Nestor, którzy dwukrotnie zmuszeni byli grać mistrzowskiego tie breaka. W bogatej karierze Paesa Hingis była jego 24. partnerką. Szwajcarka powtórzyła w Melbourne sukces z 2006 roku, kiedy zwyciężyła razem z Maheshem Bhupathim.
Niedzielny pojedynek finałowy został rozstrzygnięty po zaledwie 62 minutach. To nie był najlepszy dzień dla 42-letniego Nestora, który w całym meczu trzykrotnie nie utrzymał własnego podania. Okazało się to kluczowe dla losów mistrzowskiego tytułu, choć francusko-kanadyjska para miała sporo szans i gdyby tylko je wykorzystała, to wynik mógłby być inny.W premierowej odsłonie Hingis i Paes odskoczyli na 3:0, ale Mladenović i Nestor szybko wyrównali. W 10. gemie doszło do decydującego przełamania na korzyść szwajcarsko-hinduskiej pary i pierwszy set powędrował na jej konto. Na początku drugiej partii obrońcy tytułu uzyskali breaka, lecz od stanu 2:1 przegrali trzy gemy z rzędu. W ósmym gemie Hingis i Paes zadali ostateczny cios, odbierając podanie reprezentantce Francji. Po chwili Szwajcarka i jej partner pewnie wykorzystali pierwszego meczbola, zwyciężając tym samym 6:4, 6:3.

Rozstawiona z numerem siódmym para zanotowała pięć asów, jeden podwójny błąd, 19 winnerów i 11 błędów własnych. W całym meczu Hingis i Paes postarali się o pięć przełamań oraz wygrali 57 z 99 wszystkich rozegranych punktów. Oznaczeni "trójką" Mladenović i Nestor, którzy triumfowali wspólnie w Wimbledonie 2013 i Australian Open 2014, mieli z kolei cztery asy, pięć podwójnych błędów, 18 kończących uderzeń, 16 błędów własnych oraz trzy przełamania.

34-letnia Hingis sięgnęła po swoje drugie trofeum w grze mieszanej, bowiem pierwsze wywalczyła dziewięć lat temu w Melbourne razem z Bhupathim. Szwajcarka ma obecnie w swoim dorobku 16 tytułów wielkoszlemowych, z czego pięć w singlu, dziewięć w deblu i dwa w mikście.

Dla 41-letniego Paesa niedzielne zwycięstwo było jego siódmym w grze mieszanej. W 2003 roku Hindus wygrał Australian Open razem z Martiną Navratilovą, a siedem lat później powtórzył ten wynik wspólnie z Carą Black. Doświadczony tenisista ma również na swoim koncie trzy triumfy w Wimbledonie (w 1999 z Lisą Raymond, w 2003 z Navrátilovą i w 2010 z Black), a w 2008 roku wygrał razem z Black US Open. Nie powiodło mu się tylko w Paryżu, gdzie w sezonie 2005 przegrał w finale wraz z Navrátilovą. W sumie Paes ma w swoim dorobku 15 wielkoszlemowych trofeów, z czego osiem w deblu i siedem w mikście.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 40 mln dolarów australijskich
niedziela, 1 lutego

finał gry mieszanej:

Martina Hingis (Szwajcaria, 7) / Leander Paes (Indie, 7) - Kristina Mladenović (Francja, 3) / Daniel Nestor (Kanada, 3) 6:4, 6:3

Australian Open: Czwarta próba Murraya w Melbourne. Djoković chce odzyskać tron!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)