Australian Open: Szarapowa nie dała szans Bouchard i zagra o finał z Makarową

Maria Szarapowa pokonała Eugenie Bouchard i awansowała do półfinału wielkoszlemowego Australian Open. Kolejną rywalką Rosjanki będzie jej rodaczka Jekaterina Makarowa.

Łukasz Iwanek
Maria Szarapowa (WTA 2) w tym sezonie wygrała już dziewięć meczów. W Brisbane zdobyła tytuł, a teraz jest w półfinale Australian Open. Mistrzyni imprezy z 2008 roku była o krok od odpadnięcia w II rundzie, ale w spotkaniu z Aleksandrą Panową wróciła ze stanu 6:1, 4:6, 1:4 i 15-40, odpierając dwie piłki meczowe przy 4:5 w III secie. We wtorek nie dała szans Eugenie Bouchard (WTA 7), którą pokonała 6:3, 6:2. Było to czwarte spotkanie obu tenisistek, w trzech poprzednich również lepsza była Rosjanka. Kanadyjka jedynego seta w tych konfrontacjach zdobyła w półfinale ubiegłorocznego Rolanda Garrosa.
W pierwszym gemie I seta Bouchard popełniła dwa niewymuszone błędy, w tym podwójny. Szarapowa zaliczyła przełamanie głębokim forhendem wymuszającym błąd. W piątym gemie Kanadyjka odparła break pointa, a w szóstym miała dwie okazje na odebranie rywalce serwisu, ale obie zmarnowała bekhendowymi błędami. Głęboki return wymuszający błąd dał Rosjance piłkę setową w dziewiątym gemie, ale Bouchard obroniła się wygrywającym serwisem. Wiceliderka rankingu uzyskała drugiego setbola po błędzie forhendowym rywalki. Set dobiegł końca, gdy Kanadyjka przestrzeliła bekhend. W drugim gemie II seta Bouchard obroniła break pointa kombinacją bekhendu po linii i forhendowego woleja. W czwartym gemie Kanadyjka oddała podanie wyrzucając bekhend. Po chwili Szarapowa od 0-30 zdobyła cztery punkty i prowadziła 4:1. Efektowny return dał Rosjance piłkę meczową w ósmym gemie. Wykorzystała ją odwrotnym krosem forhendowym.

W trwającym 78 minut spotkaniu Szarapowa zdobyła 27 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Najsłabszym ogniwem w grze Bouchard było jej drugi serwis (zgarnęła przy nim tylko sześć z 21 punktów). Rosjanka obroniła dwa break pointy, a sama cztery razy przełamała rywalkę, po dwa w każdym z setów. Wiceliderce rankingu naliczono 19 kończących uderzeń i 18 niewymuszonych błędów. Kanadyjka miała 13 piłek wygranych bezpośrednio i zrobiła aż 30 błędów własnych.

Bouchard w ubiegłym sezonie w swoim debiucie w Australian Open doszła do półfinału. Później Kanadyjka powtórzyła ten rezultat w Rolandzie Garrosie, a w Wimbledonie dopiero w finale przegrała z Petrą Kvitovą. Szarapowa awansowała do siódmego półfinału w 12. starcie w Australian Open. Jest ona mistrzynią tej lewy Wielkiego Szlema z 2008 roku. W decydującym meczu pokonała wtedy Anę Ivanović. Poza tym jeszcze dwa razy grała w Melbourne w finale - w 2007 uległa Serenie Williams, a w 2012 Wiktorii Azarence, w każdym z tych spotkań zdobywając po trzy gemy. O czwarty finał w imprezie zagra z Jekateriną Makarową, z którą ma bilans spotkań 5-0 i setów 10-1.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 40 mln dolarów australijskich
wtorek, 27 stycznia

ćwierćfinał gry pojedynczej kobiet:

Maria Szarapowa (Rosja, 2) - Eugenie Bouchard (Kanada, 7) 6:3, 6:2

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Która tenisistka zwycięży w półfinale Australian Open 2015?