WTA Brisbane: Maria Szarapowa efektownie rozpoczęła sezon, awans Andżeliki Kerber

Maria Szarapowa rozbiła Jarosławę Szwiedową i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach twardych w Brisbane.

Łukasz Iwanek
Maria Szarapowa (WTA 2) rok temu w swoim debiucie w turnieju w Brisbane doszła do półfinału. Przegrała wówczas z późniejszą triumfatorką Sereną Williams. Sezon 2015 Rosjanka otworzyła bardzo efektownie. Rozbiła 6:0, 6:1 kwalifikantkę Jarosławę Szwiedową (WTA 66), która w I rundzie odwróciła mecz z Sabiną Lisicką, po przegraniu I seta do zera.
W trwającym 62 minuty spotkaniu Szarapowa obroniła dwa break pointy, a sama wykorzystała pięć z ośmiu szans na przełamanie rywalki. Było to drugie spotkanie obu zawodniczek. W 2009 roku w III rundzie Rolanda Garrosa Rosjanka zwyciężyła w trzech setach.

- Szczerze mówiąc, [Szwiedowa] potrafi grać naprawdę trudny tenis. Ma świetny serwis i bardzo dobre uderzenia. Nie mierzyłyśmy się od dawna, ale ona lubi grać z czołowymi tenisistkami świata - powiedziała Szarapowa. - Miała w swojej karierze dobre wyniki z kilkoma świetnymi zawodniczkami. Na pewno to był dla mnie dobry początek, bo nie grałam od kilku miesięcy. Pomimo tych wszystkich treningów, inne jest uczucie, gdy wychodzi się na kort, by zagrać mecz przy publiczności, w takiej atmosferze.

Andżelika Kerber (WTA 9) pokonała 6:3, 7:5 kwalifikantkę Darię Gawriłową (WTA 231). W ciągu 89 minut gry Niemka popełniła sześć podwójnych błędów i pięć razy oddała podanie, ale sama wykorzystała osiem z 15 break pointów. Kerber wyrównała swój rezultat w Brisbane z dwóch poprzednich sezonów.

Kolejną rywalką Niemki będzie Elina Switolina (WTA 28), która wygrała 6:3, 6:2 z Ajlą Tomljanović (WTA 63), pogromczynią Jeleny Janković. W trwającym 75 minut spotkaniu Ukrainka zdobyła 23 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz obroniła trzy z czterech break pointów, a sama pięć razy przełamała rywalkę. Switolina była górą w ostatnim meczu z Kerber (Wuhan 2014). W dwóch wcześniejszych ich pojedynkach (Australian Open 2013, Tokio 2014) zwyciężyła Niemka.

Odpadła Madison Keys (WTA 30), która w I rundzie wyeliminowała Dominikę Cibulkovą. Amerykanka przegrała 4:6, 4:6 ze swoją rodaczką Varvarą Lepchenko (WTA 34).

Brisbane International, Brisbane (Australia)