Tenisowa Liga Mistrzów: Radwańska pokonała Janković, Pune Marathas triumfatorem imprezy

Drużyna Agnieszki Radwańskiej, Pune Marathas, wygrała Tenisową Ligę Mistrzów w Indiach. W środę w finale ekipa Polki pokonała Delhi Dreams.

Łukasz Iwanek

W środę 26 listopada o godz. 14:30 czasu polskiego drużyna Agnieszki Radwańskiej, Pune Marathas, która w fazie grupowej wygrała wszystkie mecze, spotkała się w finale z Delhi Dreams. Są to dwie ekipy, które w swoich strefach wygrały najwięcej gemów, bo takie są zasady, że o poszczególnych miejscach decydowały gemy, a nie mecze czy sety, czy nawet zdobyte punkty (za każdy wygrany mecz drużyny otrzymywały po jednym punkcie). Triumfatorem pierwszej edycji Tenisowej Ligi Mistrzów została Pune Marathas, które pokonało Delhi Dreams 27-23.

W czwartym gemie pierwszego seta Pat Cash przy stanie 40-40 ostrym forhendem wymusił błąd na rywalu, ale w szóstym Juan Carlos Ferrero uzyskał przełamanie minięciem bekhendowym po krosie. Ostatecznie Hiszpan wygrał tę partię 6:3. Obaj zawodnicy w trakcie zawodowej kariery wywalczyli po jednym wielkoszlemowym tytule. Ferrero triumfował w Roland Garros 2003, a Cash w Wimbledonie 1987.
W drugim secie doszło do konfrontacji Jeleny Janković i Sanama Singha (tutaj nastąpiła zmiana, bo normalnie partnerką Serbki był Kevin Anderson) z Agnieszką Radwańską i Marcosem Baghdatisem. O losach tej rozgrywki zadecydował tie break, którego Polka i Cypryjczyk wygrali do trzech, od 1-3 zdobywając cztery punkty z rzędu. Po dwóch setach Delhi Dreams prowadziło zatem 11-9.

W trzecim secie zmierzyły się Janković i Radwańska. Krakowianka przegrywała ze stratą przełamania, ale odrobiła ją bekhendem, a następnie utrzymała podanie i wyszła na 4:3 (pierwsze cztery gemy tej partii padły łupem zawodniczki returnującej). Polka ostatecznie wygrała 6:4 i po trzech setach w finale był remis 15-15.

W drugim gemie czwartego seta Saketh Myneni w efektowny sposób minął Kevina Andersona, ale serwujący tenisista z RPA od 0-30 zdobył cztery punkty. W trzecim gemie z 0-30 wrócił Baghdatis, ostatni punkt zdobywając krosem bekhendowym (wywołany został aut, ale sędziująca Gabriela Załoga zrobiła korektę i przyznała punkt Pune Marathas). W piątym gemie Cypryjczyk zepsuł smecza i woleja, błąd przy siatce popełnił także Myneni, który oddał podanie do zera. W ósmym gemie Myneni uzyskał przełamanie, po tym jak przelobował Andersona półwolejem. Tie breaka przy 4-2 Baghdatis zakończył smeczem. W czwartej partii ekipa z Pune wróciła z 2:4 i prowadziła 21-20.

W gemie otwarcia piątego seta Baghdatis odparł dwa break pointy (w decydującym punkcie zagrał kończący forhend), ale w trzecim oddał podanie wyrzucając forhend. Podwójnym błędem Anderson dał Cypryjczykowi dwie szanse na przełamanie powrotne. Podanie tenisista z RPA oddał pakując bekhend w siatkę. Kombinacją loba i dropszota dała Baghdatisowi prowadzenie 3:2. Wspaniały forhendowy dropszot przyniósł mu dwa break pointy na 5:3. Pierwszego Anderson obronił krosem forhendowym, ale przy 40-40 przestrzelił forhend. Mecz Cypryjczyk zakończył forhendem po linii.

Pune Marathas wygrało wszystkie pięć meczów w turnieju. Do finału ekipa ta awansowała w dramatycznych okolicznościach. Dwa dni temu w piątym secie meczu z Hyderabad Aces Baghdatis prowadził 5:1, ale przegrał cztery kolejne gemy, w tym tie breaka do zera. W tym momencie był remis 24-24, a obie drużyny od początku imprezy wygrały po 101 gemów. Kwestię awansu Cypryjczyk przesądził w dodatkowym tie breaku. Było to drugie spotkanie obu drużyn zakończone różnicą jednego gema (we wtorek 18 listopada Pune Marathas zwyciężyło 26-25). Poza tym ekipa Radwańskiej w drodze do finału pokonała dwa razy Bangalore Raptors (25-24 i 26-20).

Oprócz Casha, polskiej finalistki Wimbledonu 2012, cypryjskiego finalisty Australian Open 2006 oraz Myneniego, złotego medalisty Igrzysk Azjatyckich 2014 w mikście, drużynę mistrzów tworzyli jeszcze hinduscy juniorzy, SD Prajwal Dev i Shweta Rana.

Organizatorem rozegranej w Indiach Tenisowej Ligi Mistrzów był Vijay Amritraj, były hinduski tenisista. O wyniku każdego z meczów, składającego się z pięciu setów (legendy, mikst, singiel kobiet, singiel i del mężczyzn), decydowała suma zdobytych gemów. W komercyjnej imprezie, która odbyła się po raz pierwszy, wzięły udział drużyny z sześciu miast: z Delhi, Mumbaju i Pendżabu (strefa północna) oraz z Hajdarabadu, Bangalore i Pune (strefa południowa).

TENISOWA LIGA MISTRZÓW

Wyniki:

środa, 26 listopada

finał

Delhi Dreams - Pune Marathas 23:27

Set 1.: Juan Carlos Ferrero - Pat Cash 6:3
Set 2.: Sanam Singh / Jelena Janković - Marcos Baghdatis / Agnieszka Radwańska 5:6
Set 3.: Jelena Janković - Agnieszka Radwańska 4:6
Set 4.: Kevin Anderson / Sanam Singh - Marcos Baghdatis / Saketh Myneni 5:6
Set 5.: Kevin Anderson - Marcos Bagdatis 3:6

poniedziałek, 24 listopada

Mumbai Tennis Masters - Punjab Marshalls 29:20

Set 1.: Pranjala Yadlapalli - Rishika Sunkara 6:5
Set 2.: Mohit Mayur Jayaprakash / Pranjala Yadlapalli - Vidit Vaghela / Rishika Sunkara 6:2
Set 3.: Sergi Bruguera - Leander Paes 5:6
Set 4.: Tommy Robredo / Sriram Balaji - Leander Paes / Somdev Devvarman 6:3
Set 5.: Tommy Robredo - Somdev Devvarman 6:4

Pune Marathas - Hyderabad Aces 25:24

Set 1.: Pat Cash - Mark Philippoussis 3:6
Set 2.: Marcos Baghdatis / Agnieszka Radwańska - Michaił Jużny / Martina Hingis 6:3
Set 3.: Agnieszka Radwańska - Martina Hingis 4:6
Set 4.: Marcos Baghdatis / Saketh Myneni - Michaił Jużny / Jeevan Nedunchezhiyan 6:3
Set 5.: Marcos Bagdatis - Michaił Jużny 6:6

niedziela, 23 listopada

Pune Marathas - Bangalore Raptors 26:20

Set 1.: Pat Cash - Thomas Enqvist 3:6
Set 2.: Marcos Baghdatis / Agnieszka Radwańska - Feliciano López / Venus Williams 6:3
Set 3.: Agnieszka Radwańska - Venus Williams 6:3
Set 4.: Marcos Baghdatis / Saketh Myneni - Feliciano López / Ramkumar Ramanathan 5:6

Set 3.: Venus Williams - Martina Hingis 1:6
Set 4.: Feliciano López / Ramkumar Ramanathan - Michaił Jużny / Jeevan Nedunchezhiyan 5:6
Set 5.: Feliciano López - Michaił Jużny 6:4

czwartek, 20 listopada

Bangalore Raptors - Pune Marathas 24:25

Set 1.: Thomas Enqvist - Pat Cash 6:3
Set 2.: Feliciano López / Venus Williams - Marcos Baghdatis / Agnieszka Radwańska 6:3
Set 3.: Venus Williams - Agnieszka Radwańska 3:6
Set 4.: Feliciano López / Ramkumar Ramanathan - Marcos Baghdatis / Saketh Myneni 4:6

Set 1.: Mark Philippoussis - Pat Cash 6:3
Set 2.: Michaił Jużny / Martina Hingis - Marcos Baghdatis / Agnieszka Radwańska 6:5
Set 3.: Martina Hingis - Agnieszka Radwańska 3:6
Set 4.: Michaił Jużny / Jeevan Nedunchezhiyan - Marcos Baghdatis / Saketh Myneni 5:6

Set 3.: Martina Hingis - Venus Williams 6:3
Set 4.: Michaił Jużny / Jeevan Nedunchezhiyan - Feliciano López / Ramkumar Ramanathan 6:3
Set 5.: Michaił Jużny - Feliciano López 4:8