ITF Zawada: Tytuł dla Oceane Dodin, Francuzka w finale lepsza od Jeleny Ostapenko

Oceane Dodin została triumfatorką turnieju ITF Hart Open w Zawadzie. W finale Francuzka pokonała Łotyszkę Jelenę Ostapenko.

Łukasz Iwanek
Oceane Dodin (WTA 208) w niedzielę wywalczyła czwarty tytuł w sezonie (po Antalayi, Amarante i Shrewsbury) i piąty w karierze (pierwszy w 2013 roku w Les Franqueses del Vallès). W finale turnieju ITF w Zawadzie 18-letnia Francuzka pokonała 7:5, 6:4 młodszą o rok Jelenę Ostapenko (WTA 297). Łotyszka miała szansę na czwarty singlowy triumf w tym roku. Trzy wcześniejsze święciła w Santa Margherita di Pula (Włochy).
W całym spotkaniu Dodin zaserwowała 10 asów i zrobiła tylko jeden podwójny błąd. Francuzka trzy razy oddała podanie, a sama wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. Ostapenko posłała cztery asy i popełniła osiem podwójnych błędów.

Dodin w drodze po tytuł straciła dwa sety - w II rundzie z Olgą Janczuk oraz w ćwierćfinale z Aną Vrljić. Francuzka w październiku i listopadzie odniosła cztery zwycięstwa nad zawodniczkami z Top 100 rankingu - dwa w turnieju ITF w Poitiers (z Anną Schmiedlovą i Terezą Smitkovą) i dwa w Challengerze WTA w Limoges (z Pauline Parmentier i Aną Konjuh). Ostapenko to mistrzyni juniorskiego Wimbledonu z tego sezonu. W niedzielę Łotyszka poniosła pierwszą porażkę w finale turnieju ITF - w latach 2012-2014 zdobyła 13 tytułów, sześć w singlu i siedem w deblu.

Obie tenisistki od początku roku wykonały gigantyczny skok w rankingu. W styczniu Dodin była klasyfikowana na 635. miejscu, a Ostapenko znajdowała się na 705. pozycji.