Finały ATP Challenger Tour: Wygrana Bolelliego, brazylijski maraton dla Clezara

Simone Bolelli pokonał Maximo Gonzaleza w meczu Grupy A rozgrywanych w Sao Paulo Finałów ATP Challenger Tour. W starciu dwóch Brazylijczyków Guilherme Clezar wygrał z Joao Souzą.

Łukasz Iwanek
Dzień po pewnym zwycięstwie nad Andreasem Haiderem-Maurerem, Simone Bolelli (ATP 60) stoczył zażarty bój z Maximo Gonzalezem (ATP 105). Najwyżej rozstawiony w São Paulo Włoch pokonał Argentyńczyka 6:4, 5:7, 7:6(3) po dwóch godzinach i 45 minutach gry. 29-letni tenisista z Półwyspu Apenińskiego w lutym wrócił do gry po wielomiesięcznej absencji spowodowanej operacją nadgarstka. Był wtedy notowany na 321. miejscu w rankingu, ale dzięki świetnej grze w Challengerach (tytuły w Bergamo, Vercelli, Tunisie, Oberstaufen) oraz dobrej postawie w głównym cyklu (III runda Wimbledonu oraz II Rolanda Garrosa i US Open) szybko wrócił do Top 100 rankingu.
W spotkaniu z Gonzalezem Bolelli zaserwował dziewięć asów oraz zdobył 56 z 80 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obaj zawodnicy zanotowali po dwa przełamania i zdobyli łącznie po 113 punktów. Było to drugie spotkanie tych tenisistów. Pięć lat temu w Drużynowym Pucharze Świata w Düsseldorfie w trzech setach lepszy był Argentyńczyk. W ostatnim dniu rywalizacji w fazie grupowej Włoch spotka się z 34-letnim Victorem Estrellą, najstarszym tenisistą, jaki kiedykolwiek zadebiutował w Top 100. Reprezentant Dominikany w marcu znalazł się na 99. miejscu, a później cały czas się poprawiał, by na początku października awansować na 65. pozycję. Victor Estrella (ATP 80) w czwartek rozbił 6:2, 6:0 Andreasa Haidera-Maurera (ATP 84) sprawiając, że Austriak nie ma już szans na półfinał. W ciągu 53 minut gry reprezentant Dominikany zgarnął 21 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz 16 z 20 przy drugim serwisie rywala. Obronił jednego break pointa, a sam wykorzystał pięć z dziewięciu szans na przełamanie. Haider-Maurer posłał pięć asów, ale w całym meczu zdobył tylko 28 z 82 rozegranych punktów.

Drugie zwycięstwo w turnieju odniósł Blaz Rola (ATP 81), mistrz ligi uniwersyteckiej NCAA z ubiegłego roku w barwach Ohio State University. Leworęczny Słoweniec pokonał 6:4, 2:6, 6:3 Diego Schwartzmana (ATP 77) po jednej godzinie i 49 minutach gry. W I secie Argentyńczyk prowadził 3:0 z podwójnym przełamaniem, ale przegrał sześć z siedmiu kolejnych gemów. W II partii to on był górą, ale Rola w decydującym secie był skuteczniejszy.

Słoweniec w całym spotkaniu zaserwował osiem asów oraz zdobył 41 z 56 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obaj zanotowali po cztery przełamania. Rola zgarnął w sumie o dwa punkty więcej (86-84). - Gram dobrze w tenisa, ale to nie jest dla mnie zaskoczenie - powiedział. - Zanim tutaj przyjechałem zagrałem w dwóch turniejach w Stanach Zjednoczonych i w ostatnim z nich osiągnąłem półfinał. Czuję się dobrze na korcie. Wiedziałem, że będzie trudno przyzwyczaić się do mączki. Jednak na tej nawierzchni grałem przez całe życie. Przestawienie się z kortów twardych na ziemne jest łatwiejsze niż odwrotnie. Spodziewałem się, że będę grał dobrze, ale nie sądziłem, że będę miał bilans meczów 2-0 po dwóch dniach.

Zacięty bój stoczyli dwaj Brazylijczycy. Guilherme Clezar (ATP 331) wykorzystał trzecią piłkę meczową i pokonał 7:6(4), 2:6, 7:6(7) Joao Souzę (ATP 90) po dwóch godzinach i 45 minutach walki. Całe spotkanie 21-latek z Porto Alegre zakończył forhendem i odniósł drugie w karierze zwycięstwo nad tenisistą z Top 100. Było to szóste spotkanie obu Brazylijczyków i Clezar odniósł drugie zwycięstwo. Raz zmierzyli się w głównym cyklu - trzy lata temu w Costa do Sauípe Souza wygrał 6:3, 6:2.

Finały ATP Challenger Tour, São Paulo (Brazylia)
Tour Championships (Challenger Series), kort ziemny w hali, pula nagród 220 tys. dolarów
czwartek, 20 listopada

Grupa A:

Simone Bolelli (Włochy, 1) - Máximo González (Argentyna, 7) 6:4, 5:7, 7:6(3) Victor Estrella (Dominikana, 3) - Andreas Haider-Maurer (Austria, 5) 6:2, 6:0

M Zawodnik Mecze Sety Gemy
1 Simone Bolelli (Włochy, 1) 2-0 4-1 30-25
2 Máximo González (Argentyna, 7) 1-1 3-2 29-25
3 Victor Estrella (Dominikana, 3) 1-1 2-2 19-14
4 Andreas Haider-Maurer (Austria, 5) 0-2 0-4 10-24

Grupa B: Blaž Rola (Słowenia, 4) - Diego Schwartzman (Argentyna, 2) 6:4, 2:6, 6:3 Guilherme Clezar (Brazylia, 8/WC) - João Souza (Brazylia, 6) 7:6(4), 2:6, 7:6(7)

1 Blaž Rola (Słowenia, 4) 2-0 4-1 26-20
2 Diego Schwartzman (Argentyna, 2) 1-1 3-2 25-19
3 Guilherme Clezar (Brazylia, 8/WC) 1-1 2-3 21-30
4 João Souza (Brazylia, 6) 0-2 1-4 25-28