WTA Sofia: Makarowa bezradna w meczu z Muguruzą, Cibulkova lepsza od Suarez

Dominika Cibulkova pokonała Carlę Suarez w "małych" Mistrzostwa WTA w Sofii. Jekaterina Makarowa urwała zaledwie trzy gemy Garbine Muguruzie.

Łukasz Iwanek
Dominika Cibulkova (WTA 12) przed przyjazdem do Sofii w dziewięciu turniejach wygrała łącznie trzy mecze. W stolicy Bułgarii najpierw okazała się lepsza od Cwetany Pironkowej, a następnie pokonała 7:5, 6:4 Carlę Suarez (WTA 18). Słowaczka po raz drugi w sezonie zwyciężyła Hiszpankę. W styczniu w Australian Open, w którym zaliczyła finał, zawodniczce z Barcelony oddała jednego gema.
W I secie Cibulková prowadziła 5:0, ale Suárez wyrównała na 5:5 po obronie pięciu piłek setowych. Dwa kolejne gemy padły łupem Słowaczki, która wykorzystała w sumie siódmego setbola. W II partii Hiszpanka z 0:2 wyrównała na 2:2, ale finalistka Australian Open zaliczyła decydujące przełamanie na 6:4. Wcześniej przy 4:4 obroniła break pointa. W trwającym jedną godzinę i 52 minuty spotkaniu Cibulková trzy razy oddała podanie, ale sama wykorzystała pięć z 14 break pointów. Słowaczka zdobyła 15 z 28 punktów przy drugim podaniu rywalki.

Garbine Muguruza (WTA 23) rozbiła 6:2, 6:1 Jekaterinę Makarową (WTA 11). Hiszpanka w styczniu zdobyła tytuł w Hobart, gdy była klasyfikowana na 58. miejscu w rankingu. Po Rolandzie Garrosie, w którym osiągnęła ćwierćfinał (w II rundzie rozbiła Serenę Williams), zadebiutowała w Top 30. Pod koniec ubiegłego miesiąca w Wuhan pokonała Simonę Halep. Było to czwarte spotkanie Muguruzy z Makarową, trzy poprzednie były trzysetowymi bataliami. Po raz drugi zmierzyły się w tym sezonie. W Pekinie Rosjanka wygrała 6:7(8), 6:4, 6:4. Łączny bilans ich pojedynków to teraz 2-2.

W trzecim gemie I seta Makarowa oddała podanie podwójnym błędem. Efektowny kros forhendowy dał Muguruzie dwa break pointy na 5:2. Wykorzystała drugiego z nich potężnym returnem wymuszającym błąd. Seta w ósmym gemie Hiszpanka zakończyła kombinacją dwóch forhendów - krosem otworzyła sobie kort i skończyła uderzeniem po linii.

W trwającym 8,5 minuty gemie otwarcia II seta Muguruza zmarnowała break pointa wyrzucając return. W trzecim gemie Makarowa oddała podanie psując woleja, a w piątym przy break poincie dla rywalki wyrzuciła bekhend. Hiszpanka w pełni kontrolowała sytuację na korcie, a mecz zakończyła jeszcze jednym przełamaniem.

W trwającym 69 minut spotkaniu Makarowa zaserwowała pięć asów, ale też popełniła pięć podwójnych błędów. Przy swoim drugim podaniu Rosjanka zdobyła tylko dziewięć z 27 punktów. Muguruza przy własnym pierwszym serwisie straciła zaledwie osiem punktów. Hiszpanka nie broniła ani jednego break pointa, a sama wykorzystała pięć z siedmiu szans na przełamanie rywalki.

Andrea Petković (WTA 17) turniej rozpoczęła od porażki z Carlą Suárez. W środę pokonała 7:5, 6:2 Cwetanę Pironkową (WTA 41). W I secie obie zawodniczki toczyły zażartą walkę o każdy punkt. Mnóstwo było gemów granych na przewagi. Bułgarka z 3:5 wyrównała na 5:5, ale w dwóch kolejnych gemach zdobyła łącznie trzy punkty. W II partii reprezentantka gospodarzy miała już niewiele do powiedzenia i bilans jej meczów w Sofii to teraz 1-8. W trwającym dwie godziny i siedem minut spotkaniu Petković obroniła osiem z 10 break pointów, a sama pięć razy przełamała Pironkową.

W czwartek Muguruza zagra z Flavią Pennettą, Makarowa z Alize Cornet, a Cibulková z Petković. Jeśli Słowaczka wygra w meczu z Niemką seta zapewni sobie awans do półfinału. Petković w tym sezonie dwa razy pokonała finalistkę Australian Open.

Garanti Koza WTA Tournament of Champions, Sofia (Bułgaria)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 750 tys. dolarów
środa, 29 października

Grupa Sredets:

Dominika Cibulková (Słowacja, 2) - Carla Suárez (Hiszpania, 5) 7:5, 6:4 Andrea Petković (Niemcy, 4) - Cwetana Pironkowa (Bułgaria, 8/WC) 7:5, 6:2

M Zawodniczka Mecze Zw. Sety* Gemy*
1 Dominika Cibulková (Słowacja, 2) 2 2 100 59,09
2 Carla Suárez (Hiszpania, 5) 2 1 50 55,26
3 Andrea Petković (Niemcy, 4) 2 1 50 47,22
4 Cwetana Pironkowa (Bułgaria, 8/WC) 2 0 0 38,10

Grupa Serdika: Garbiñe Muguruza (Hiszpania, 7) - Jekaterina Makarowa (Rosja, 1) 6:2, 6:1

1 Garbiñe Muguruza (Hiszpania, 7) 1 1 100 80
1 Flavia Pennetta (Włochy, 3/WC) 1 1 100 80
3 Alizé Cornet (Francja, 6) 1 0 0 20
3 Jekaterina Makarowa (Rosja, 1) 1 0 0 20

* bezpośredni mecz, procent wygranych setów w turnieju, a potem procent wygranych gemów decyduje o kolejności w przypadku równej liczby zwycięstw i rozegranych meczów.