Mistrzostwa WTA: Kudriawcewa i Rodionowa wyeliminowały Makarową i Wiesninę

Ałła Kudriawcewa i Anastazja Rodionowa pokonały Jekaterinę Makarową i Jelenę Wiesninę w pierwszym meczu gry podwójnej Mistrzostw WTA w Singapurze.

Łukasz Iwanek
W tym roku w Mistrzostwach WTA w grze podwójnej po raz pierwszy bierze udział osiem najlepszych par sezonu zamiast czterech, jak to było do tej pory. W pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ałła Kudriawcewa i Anastazja Rodionowa pokonały 4:6, 6:2, 10-6 Jekaterinę Makarową i Jelenę Wiesninę. Było to czwarte starcie obu par w sezonie i bilans to teraz 2-2. W ćwierćfinale w Miami oraz w półfinale Rolanda Garrosa lepsze były Makarowa i Wiesnina, które później w pierwszej imprezie poległy dopiero w finale, a w paryskiej lewie Wielkiego Szlema triumfowały. W Dubaju w II rundzie górą były Kudriawcewa i Rodionowa, które zdobyły wtedy tytuł.
W pierwszym gemie I seta Kudriawcewa zaliczyła przełamanie świetnym forhendem pomiędzy dwie przeciwniczki. Wiesnina błyskawicznie odrobiła stratę świetnym wolejem. W szóstym gemie Kudriawcewa oddała podanie na sucho, na koniec pakując forhend w siatkę. Wracając z 0-30 Makarowa podwyższyła na 5:2. Ostatni punkt pewnym wolejem zdobyła Wiesnina.

W ósmym gemie Kudriawcewa odparła setbola genialnym stop wolejem. W dziewiątym gemie Wiesnina miała 30-0, ale popełniła prosty błąd, a Rodionowa zagrała dwa świetne punkty (efektowny forhendowy return po linii, wolej). Makarowa break pointa obroniła smeczem, ale ostatecznie do przełamania i tak doszło za sprawą podwójnego błędu Wiesniny. W 10. gemie podanie oddała Kudriawcewa. Wyrzucając forhend dała rywalkom drugiego setbola, przy którym popełniła podwójnym błąd.

W gemie otwarcia II seta Rodionowa przełamała Wiesninę świetną akcją przy siatce. W drugim gemie Makarowa zmarnowała break pointa wyrzucając bekhendowego woleja. Kudriawcewa wspaniałym forhendem na zakończenie długiej wymiany uzyskała okazję na 5:2, ale zmarnowała ją wyrzucając woleja. Makarowa zniwelowała jeszcze jednego break pointa wygrywającym serwisem. Kudriawcewa świetnym wolejem uzyskała trzecią szansę na przełamanie. Doszło do niego, gdy Wiesnina zepsuła smecza. W ósmym gemie odparła ona pierwszego setbola szczęśliwym returnem po taśmie. Drugą piłkę setową forhendowym wolejem wykorzystała Rodionowa.

W super tie-breaku Kudriawcewa popisała się pięknym bekhendowym wolejem, a Rodionowa wygrywającym serwisem podwyższyła na 4-2. Wiesnina kapitalnym stop wolejem wyrównała na 4-4. Świetna kombinacja (stop wolej Rodionowej, smecz Kudriawcewej) dała australijsko-rosyjskiej parze prowadzenie 8-6. Po chwili Makarowa zepsuła drajw woleja (piłka po taśmie wyleciała poza kort). Mecz Kudriawcewa zakończyła ostrym returnem wymuszającym błąd na Wiesninie.

Po przegraniu I seta, Kudriawcewa i Rodionowa uspokoiły grę. Przede wszystkim ta pierwsza , która na początku czuła się na korcie niepewnie, ustabilizowała poziom swojego tenisa. Obie zaczęły lepiej serwować i świetnie odczytywać serwisy rywalek. Obie w ważnych momentach nie zawodziły też przy siatce, czego nie można było powiedzieć o Wiesninie i Makarowej. W grze z głębi kortu coraz mocniej dominowały Kudriawcewa i Rodionowa, a w super tie-breaku brylowały na całej długości i szerokości kortu.

W trwającym 96 minut spotkaniu Kudriawcewa i Rodionowa trzy razy oddały podanie, a same wykorzystały cztery z 10 break pointów. W sumie zdobyły o dwa punkty więcej. Makarowa i Wiesnina nie powtórzą ubiegłorocznego wyniku. Wtedy dopiero w finale przegrały z Su-Wei Hsieh i Shuai Peng.

Mistrzostwa WTA, Singapur (Singapur)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 6,5 mln dolarów
środa, 22 października

ćwierćfinał gry podwójnej:

Ałła Kudriawcewa (Rosja) / Anastazja Rodionowa (Australia) - Jekaterina Makarowa (Rosja, 4) / Jelena Wiesnina (Rosja, 4) 4:6, 6:2, 10-6

Wyniki i tabele Mistrzostw WTA

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)