Mistrzostwa WTA: Karuzela rusza. Na początek Williams z Ivanović, potem debiutantki

Poniedziałek to pierwszy dzień turnieju singlistek w Mistrzostwach WTA w Singapurze. Zaprezentują się zawodniczki rywalizujące w grupie czerwonej, między innymi broniąca tytułu Serena Williams.

Kacper Kowalczyk
Na dobrą sprawę zmagania w Singapore Indoor Stadium rozpoczną się już o godz. 6:30 czasu polskiego, finałami turniejów Future Stars w kategorii do 14 i 16 lat. Tuż po nich na kort wyjdą uczestniczki meczu legend. Zdobywczyni 167 tytułów w singlu i 177 w deblu, w tym 49 wielkoszlemowych, Martina Navratilova w parze z niespodziewaną triumfatorką zeszłorocznego Wimbledonu Marion Bartoli staną naprzeciw jednej z najmłodszych liderek kobiecego rankingu, Tracy Austin i Ivy Majoli, równie zaskakującej co Francuzka zwyciężczyni turnieju Wielkiego Szlema (Roland Garros 1997).
Apogeum emocji zapowiada się na godz. 13:30 polskiego czasu i pierwszy mecz turnieju singlistek: Serena Williams kontra Ana Ivanović. Czy możliwa jest powtórka z wrażeń, jakich Amerykanka i Serbka dostarczyły kibicom podczas Australian Open? Za Ivanović nie przemawiały wówczas żadne ze statystyk. W dotychczasowych potyczkach nie zdołała ugrać choćby seta, do tego Williams przystępowała do tego pojedynku z passą 20 kolejnych wygranych, trwającą od 2013 roku. Ale świetnie działający forhend, bardzo dobry serwis i słabszy dzień Amerykanki pozwoliły na zwycięstwo byłej, a nie aktualnej liderce.

To właśnie w Melbourne rywalizacja tych dwóch zawodniczek stała się bardziej wyrównana. Dwa z ich trzech pozostałych pojedynków w 2014 (w Rzymie i w Stanfordzie) kończyły się wygraną Sereny, ale w trzech setach. Finał zawodów w Cincinnati to już wyraźna przewaga Amerykanki. Jednak w ostatnich kilku tygodniach Williams zmagała się bardziej ze zdrowiem, aniżeli z rywalkami. Na pierwszym treningu w Singapurze pojawiła się w specjalnych stabilizatorze na lewym kolanie, którego uraz spowodował wycofanie się z turnieju w Pekinie.

Mecz poprzedzi uroczysta ceremonia otwarcia Mistrzostw z udziałem Chinki Na Li, która we wrześniu zakończyła sportową karierę.

2014 Cincinnati finał Williams 6:4, 6:1

Na sam koniec pierwszego dnia zawodów dojdzie do spotkania debiutantek w Turnieju Mistrzyń - Simony Halep z Eugenie Bouchard. Dla obydwu zawodniczek 2014 to sezon nowości: pierwszy występ w finale Szlema, debiut w czołowej "10" rankingu WTA i zadomowienie się w tych okolicach klasyfikacji, a na koniec kwalifikacja do turnieju w Singapurze, jako pierwsze reprezentantki swoich krajów w Mistrzostwach WTA od wielu lat.

W bezpośrednich pojedynkach Rumunki i Kanadyjki jest remis. Halep zwyciężyła na korcie twardym w Indian Wells, dochodząc później do 1/2 finału, gdzie przegrała z Agnieszką Radwańską. I właśnie w fazie półfinałowej, ale wielkoszlemowego Wimbledonu, Rumunka i Kanadyjka spotkały się po raz drugi. Choć wynik tego spotkania wypaczył uraz stawu skokowego, jakiego Halep doznała w czwartym gemie pierwszego seta, to jednak Bouchard okazała się lepsza, w dwóch setach.

Rumunka aktualnie znajduje się w wyraźnym dołku formy. Od wspomnianego Wimbledonu doszła zaledwie do dwóch ćwierćfinałów turniejów WTA Premier - w Cincinnati i w Pekinie, w tym drugim oddając mecz tej fazy walkowerem. W US Open odpadła w III rundzie, a z zawodami w New Haven i w Wuhan żegnała się już po pierwszych pojedynkach.

W przeciwieństwie do sympatyków Halep, kibice Bouchard zdążyli przywyknąć do jej słabszych występów w imprezach pomniejszych. Stąd też szybkie porażki w Miami, Montrealu czy w Pekinie, przeplatane były sukcesami w Wielkich Szlemach i finałami w Norymberdze i w Wuhan, przed kilkoma tygodniami, gdzie przegrała z Petrą Kvitovą.