ATP Metz: Kontuzja przeszkodziła Monfilsowi, Joao Sousa i David Goffin zagrają w finale

Joao Sousa pokonał w półfinale turnieju ATP w Metz zmagającego się z kontuzją kolana Gaela Monfilsa i o tytuł zagra z David Goffinem, który wygrał w sobotę z Janem-Lennardem Struffem.

Marcin Motyka
Po raz pierwszy od 2008 roku i triumfu Dmitrija Tursunowa po tytuł mistrzowski w turnieju ATP w Metz nie sięgnie francuski tenisista. Ostatni reprezentant gospodarzy, Gael Monfils, który w drodze do 1/2 finału pokonał Michała Przysiężnego i Jerzego Janowicza, przegrał w sobotę z rozstawionym z numerem szóstym João Sousą.
Monfils był zdecydowanym faworytem tego pojedynku, ale po początkowym okresie przewagi wyraźnie obniżył loty, a na jego twarzy malował się grymas bólu. Francuz nie poruszał się tak żwawo, jak do tego przyzwyczaił, aż w końcu powiedział do sędziego: - Boli mnie kolano. Jestem kontuzjowany, ale staram się grać najlepiej, jak mogę. Sousa wykorzystał niedyspozycję swojego rywala. Pierwszego seta wygrał w tie breaku 8-6, a w drugim błyskawicznie uzyskał dwa przełamania i wyszedł na prowadzenie 4:0, by zakończyć mecz zwycięstwem 7:6(6), 6:2.

Portugalczyk w swoim trzecim w karierze finale w głównym cyklu (przed rokiem wygrał turnieju w Kuala Lumpur) zmierzy się z Davidem Goffinem, który o tytuł ATP World Tour zagra po raz drugi (w sierpniu zdobył tytuł w Kitzbühel). Oznaczony "ósemką" Belg wygrał w sobotę 7:6(4), 6:3 z Janem-Lennardem Struffem w godzinę i 32 minuty.

Niedzielny finał, w którym Sousa i Goffin zagrają ze sobą po raz drugi w głównym cyklu (w tegorocznym US Open Belg wygrał z Portugalczykiem 6:4, 6:2, 6:0), będzie pierwszym finałem Moselle Open bez reprezentanta Francji od 2006 roku, gdy w meczu o tytuł Novak Djoković pokonał Jürgena Melzera.