ITF Albuquerque: Zwycięstwo Nicole Vaidisovej na otwarcie nowego etapu kariery

Nicole Vaidisova powrót do tenisa okrasiła zwycięstwem nad Sesil Karatanczewą. Spotkanie to odbyło się w I rundzie turnieju ITF w Albuquerque.

Łukasz Iwanek
Nicole Vaidisova rozgrywa pierwszy turniej w zawodowym tenisie od marca 2010 roku. Wtedy w I rundzie turnieju ITF w Hammond uległa Heather Watson. W wieku 25 lat, po nieudanym małżeństwie z Radkiem Stepankiem oraz po dwóch operacjach barku, zdecydowała się wznowić karierę.
W I rundzie turnieju ITF w Albuquerque Czeszka pokonała 6:3, 6:4 Sesil Karatanczewą, ćwierćfinalistkę Roland Garros 2005. W I secie wróciła ze stanu 1:3. Rozstrzygnęła ona na swoją korzyść dziewięć z 10 serwisowych gemów oraz trzy razy przełamała podanie reprezentantki Kazachstanu, która w ubiegłym tygodniu dotarła do ćwierćfinału w Quebec City. Dla Vaidišovej to pierwszy wygrany mecz od lutego 2010 roku, gdy w Memphis okazała się lepsza od Laury Granville. W gemie otwierającym mecz Vaidišová wróciła z 0-30, ale w trzecim nie wykorzystała prowadzenia 40-0 i oddała podanie podwójnym błędem. W szóstym gemie Czeszka stratę odrobiła potężnym krosem forhendowym wymuszającym błąd. Znakomity return dał jej przełamanie na 5:3, a po chwili zakończyła seta przy własnym podaniu. W II secie Vaidišová zaliczyła przełamanie na 4:3, jak się okazało jedyne w tej partii. W dziewiątym gemie miała piłkę meczową, ale Karatanczewa obroniła ją wygrywającym serwisem. Mecz Czeszka zakończyła gemem do 30, wykorzystując w sumie trzeciego meczbola.

W latach 2004-2009 Vaidišová była jedną z najbardziej obiecujących młodych tenisistek. Wywalczyła sześć tytułów, z czego trzy na przestrzeni trzech tygodni, na przełomie września i października 2005 roku. Pięć razy doszła w wielkoszlemowych turniejach do ćwierćfinału lub dalej. Jej najlepsze rezultaty to półfinał Roland Garros 2006 i Australian Open 2007. W 2006 roku, jako 17-latka, awansowała do Top 10 rankingu. W tym samym sezonie osiągnęła najwyższą w karierze, siódmą, pozycję w rankingu.

Coleman Vision Tennis Championships to turniej ITF z pulą nagród 75 tys. dolarów. Odbywa się w amerykańskim Albuquerque od 1998 roku. W tym sezonie cztery najwyżej rozstawione zawodniczki to Anna Tatiszwili, Madison Brengle, Johanna Konta i Jovana Jaksić. Ta ostatnia będzie pierwszą rywalką Pauli Kani. Zagra tam również Urszula Radwańska, która na początek zmierzy się z Włoszką Gioią Barbieri.

O ćwierćfinał Vaidišová zmierzy się z turniejową trójką Johanną Kontą.