ATP Metz: Jerzy Janowicz odwrócił losy pojedynku z Adrianem Mannarino

Jerzy Janowicz był o dwie piłki od porażki w meczu I rundy turnieju ATP World Tour 250 w Metz, ale zdołał w trzech setach pokonać Francuza Adriana Mannarino.

Rafał Smoliński

W lutym bieżącego roku Jerzy Janowicz pokonał Adriana Mannarino w meczu II rundy turnieju ATP rozgrywanego w halowych kortach w Montpellier. We wtorek 23-latek z Łodzi dokonał tego po raz drugi, lecz tym razem Francuz okazał się o wiele bardziej wymagającym przeciwnikiem. W drugiej partii nasz reprezentant był o krok od porażki, lecz powrócił do gry i po 122 minutach triumfował ostatecznie 2:6, 7:6(5), 6:4.

Janowicz dobrze rozpoczął mecz. Miał więcej okazji na przełamanie od swojego rywala, ale leworęczny Mannarino za każdym razem ratował się serwisem. Z czasem w grze Polaka zaczęły pojawiać się proste błędy i to właśnie wówczas do głosu doszedł Francuz. 26-letni zawodnik gospodarzy dwukrotnie przełamał podanie Janowicza i pewnie zwyciężył w pierwszym secie 6:2.
Druga partia była popisem obu graczy, ponieważ zarówno Polak, jak i Francuz bardzo pewnie utrzymywali kolejne podania. Szczególnie dobrze serwował Mannarino, który pierwszy punkt stracił dopiero przy stanie 4:4. O losach seta zadecydował zatem tie break, w którym Janowicz po podwójnym błędzie przegrywał 4-5. Wówczas jednak reprezentant gospodarzy stracił dwa punkty w wyniku dłuższych wymianach, a łodzianin nie zmarnował już swojej szansy. Losy awansu do II rundy rozstrzygnęły się na początku trzeciej partii. Najpierw Janowicz przezwyciężył chwilowy kryzys w drugim gemie i powrócił ze stanu 15-40, po czym sam wykorzystał okazję na przełamanie, po tym jak Francuz kilka razy pomylił się. Przewagi breaka najlepszy polski tenisista nie oddał już do końca pojedynku. W 10. gemie, przy pierwszym meczbolu, Janowicz zagrał pewnego winnera z forhendu w wolny kort i mógł cieszyć się z wygranej.

- Nie było łatwo, ponieważ Adrian serwował dziś naprawdę niesamowicie. Do tego był bardzo pewny siebie, gdyż w zeszłym tygodniu wygrał turniej rangi ATP Challenger Tour w Stambule - powiedział zaraz po meczu Janowicz.

Nasz reprezentant zanotował 11 asów, trzy podwójne błędy oraz wykorzystał jednego z sześciu break pointów. Mannarino z kolei miał 14 asów i zapisał na swoje konto połowę z czterech okazji na przełamanie. W sumie Francuz wygrał w całym spotkaniu o sześć piłek więcej od Polaka (95-89).

Rywalem Janowicza w pojedynku o ćwierćfinał turnieju Moselle Open będzie w czwartek albo Serhij Stachowski, albo Jarkko Nieminen. Spotkanie Ukraińca z Finem rozegrane zostanie w środę.