Puchar Davisa: Wspaniały powrót Thomaza Bellucciego, Australia zostaje w elicie

Australia pokonała Uzbekistan i zapewniła sobie pozostanie w Grupie Światowej rozgrywek o Puchar Davisa. W Sao Paulo Thomaz Bellucci powrócił ze stanu 0-2 w setach, by dać nadzieję Brazylii.

Rafał Smoliński

W sobotnim pojedynku deblowym Chris Guccione i Lleyton Hewitt pokonali 6:3, 7:6(5), 6:2 parę Farrukh Dustow i Denis Istomin, zdobywając dla Australii trzeci i decydujący punkt. Tenisiści z antypodów pozostaną tym samym na przyszły rok w Grupie Światowej Pucharu Davisa, natomiast Uzbekistan będzie rywalizował w Grupie I Strefy Azji i Oceanii.

- Pierwszy set był kluczowy, ponieważ debel na trawie nie jest taką łatwą sprawą, że wychodzi się na kort i zwycięża gładko w trzech setach - powiedział po meczu Hewitt. Popularny "Rusty" tworzy z Guccione zgraną parę, w lipcu triumfowali razem w turnieju ATP rozgrywanym na trawnikach w Newport. Sobotnie zwycięstwo Australijczyków oznacza, że straciły znaczenie niedziele gry singlowe. Tym samym debiut w rozgrywkach Pucharu Davisa będzie mógł zaliczyć Sam Groth.
W São Paulo po pierwszym dniu zmagań jest remis. Najpierw punkt dla Hiszpanii zdobył Roberto Bautista, gromiąc Rogerio Dutrę Silvę 6:0, 6:1, 6:3. Następnie wielki powrót ze stanu 0-2 w setach zanotował Thomaz Bellucci, dając gospodarzom wyrównanie. Brazylijczyk obronił w czwartej partii meczbola i pokonał 3:6, 6:7(6), 6:4, 7:5, 6:3 Pablo Andujara. - Byłem bardzo podekscytowany przed tym meczem. Pierwsze dwa sety zagrałem słabo, ponieważ byłem trochę nerwowy, ale po drugiej partii prezentowałem się już znacznie lepiej - wyznał Bellucci. Remis po pierwszym dniu jest również w Sunrise na Florydzie, gdzie Izrael gra z drużyną Argentyny. Prowadzenie tenisistom z Ameryki Południowej zapewnił Leonardo Mayer, który niespodziewanie stracił seta w starciu z Barem Tzufem Botzerem. Stan rywalizacji wyrównał jednak Dudi Sela, pokonując 6:3, 6:7(5), 6:2, 6:2 Carlosa Berlocqa.

W Chicago nie zawiedli John Isner oraz Sam Querrey i reprezentacja USA prowadzi po pierwszym dniu meczu ze Słowacją 2-0. Lider Amerykanów pokonał w trzech partiach Norberta Gombosa, natomiast Querrey w takim samym stosunku okazał się lepszy od Martina Klizana. O krok od pozostania w światowej elicie są również Kanadyjczycy, którzy z Milosem Raoniciem i Vaskiem Pospisilem w składzie prowadzą u siebie 2-0 z Kolumbijczykami.

Brazylia - Hiszpania 1:1, Ginásio Estadual Geraldo José de Almeida, São Paulo (Brazylia)
Baraż o Grupę Światową, kort ziemny
piątek-niedziela, 12-14 września

Gra 1.: Rogerio Dutra Silva - Roberto Bautista 0:6, 1:6, 3:6
Gra 2.: Thomaz Bellucci - Pablo Andújar 3:6, 6:7(6), 6:4, 7:5, 6:3
Gra 3.: Marcelo Melo / Bruno Soares - Marc López / David Marrero* sobota od godz. 19:30
Gra 4.: Thomaz Bellucci - Roberto Bautista* niedziela od godz. 19:00
Gra 5.: Rogerio Dutra Silva - Pablo Andújar* niedziela

Kanada - Kolumbia 2:0, Halifax Metro Centre, Halifax (Kanada)
Baraż o Grupę Światową, kort twardy w hali

Gra 1.: Vasek Pospisil - Santiago Giraldo 6:3, 7:6(2), 6:3
Gra 2.: Milos Raonić - Alejandro González 6:3, 6:3, 6:2
Gra 3.: Daniel Nestor / Vasek Pospisil - Juan Sebastián Cabal / Robert Farah* sobota od godz. 17:00
Gra 4.: Milos Raonić - Santiago Giraldo* niedziela od godz. 19:00
Gra 5.: Vasek Pospisil - Alejandro González* niedziela

Izrael - Argentyna 1:1, Sunrise Tennis Club, Sunrise (USA)
Baraż o Grupę Światową, kort twardy (Laykold)

Gra 1.: Bar Tzuf Botzer - Leonardo Mayer 4:6, 6:3, 2:6, 1:6
Gra 2.: Dudi Sela - Carlos Berlocq 6:3, 6:7(5), 6:2, 6:2
Gra 3.: Jonathan Erlich / Andy Ram - Federico Delbonis / Horacio Zeballos* sobota od godz. 17:30
Gra 4.: Dudi Sela - Leonardo Mayer* niedziela od godz. 18:30
Gra 5.: Bar Tzuf Botzer - Carlos Berlocq* niedziela

USA - Słowacja 2:0, Sears Centre Arena, Chicago (USA)

Gra 1.: John Isner - Norbert Gombos 7:6(5), 6:4, 6:2
Gra 2.: Sam Querrey - Martin Kližan 7:6(6), 6:3, 6:3
Gra 3.: Bob Bryan / Mike Bryan - Lukáš Lacko / Michal Mertiňák* sobota od godz. 21:00
Gra 4.: John Isner - Martin Kližan* niedziela od godz. 19:30
Gra 5.: Sam Querrey - Norbert Gombos* niedziela

Australia - Uzbekistan 3:0, Cottesloe Tennis Club, Perth (Australia)
Baraż o Grupę Światową, kort trawiasty

Gra 1.: Nick Kyrgios - Denis Istomin 6:4, 7:5, 6:4
Gra 2.: Lleyton Hewitt - Farrukh Dustow 6:4, 6:4, 6:2
Gra 3.: Chris Guccione / Lleyton Hewitt - Farrukh Dustow / Denis Istomin 6:3, 7:6(5), 6:2
Gra 4.: Lleyton Hewitt - Denis Istomin* niedziela od godz. 04:00
Gra 5.: Nick Kyrgios - Farrukh Dustow* niedziela

Puchar Davisa: Roger Federer i Stan Wawrinka nie zawiedli, Szwajcaria prowadzi z Włochami