US Open: Spektakl Azarenki z Krunić, Makarowa zakończyła serię Bouchard

Wiktoria Azarenka pokonała Aleksandrę Krunić i awansowała do ćwierćfinału US Open. Jekaterina Makarowa wyeliminowała Eugenie Bouchard.

Łukasz Iwanek
Aleksandra Krunić (WTA 145) pod koniec lipca wystąpiła w turnieju ITF w Sobocie i przegrała tam w II rundzie z Larą Michel. Później wystąpiła dopiero w Nowym Jorku i jako kwalifikantka doszła aż do IV rundy. Wyeliminowała Katarzynę Piter, Madison Keys i Petrę Kvitovą, a w walce o ćwierćfinał stworzyła wielki spektakl wspólnie z Wiktorią Azarenką (WTA 17). Białorusinka wygrała 4:6, 6:4, 6:4 i pozostaje w grze o trzeci z rzędu finał w Nowym Jorku. Krunić w przyszłym tygodniu zadebiutuje w Top 100 rankingu.
W gemie otwarcia I seta Krunić oddała podanie psując trzy proste bekhendy. W trzecim gemie Azarenka zaliczyła kolejne przełamanie, popisując się kombinacją krosa bekhendowego i drajw woleja forhendowego. W czwartym gemie Białorusinka oddała podanie podwójnym błędem. Serbka złapała rytm uderzeń i seria świetnych piłek (bekhendowy wolej, forhend, a do tego as) pozwoliła jej utrzymać podanie na sucho na 2:3. Podwójnym błędem Azarenka dała Krunić dwa break pointy na 4:4. Serbka wykorzystała już pierwszego z nich wspaniałą kontrą bekhendową po linii. W dziewiątym gemie Krunić obroniła break pointa krosem forhendowym wymuszającym błąd, a w 10. miała trzy piłki setowe z rzędu. Białorusinka z 0-40 doprowadziła do równowagi, ale Serbka nie spanikowała. Wspaniała kombinacja bekhendowego drop szota i forhendu przyniosła jej czwartego setbola. Seta zakończył wpakowany w siatkę forhend przez Azarenkę.

W gemie otwarcia II seta Krunić wróciła z 15-40, ostatni punkt zdobywając piorunującym forhendem. W trzecim gemie Serbka od 0-30 zdobyła cztery punkty, posyłając po drodze asa. W piątym gemie znów przegrywała, tym razem wróciła z 15-30, zagrywając m.in. kapitalnego loba oraz demonstrując kombinację woleja i smecza. W szóstym gemie Azarenka od 0-30 zdobyła cztery punkty, a w siódmym uzyskała przełamanie po tym jak forhend Krunić wylądował w siatce. W 10. gemie 21-latka z Belgradu obroniła piłkę setową miażdżącym krosem forhendowym. Smecz forhendowy przyniósł Azarence drugiego setbola. Set dobiegł końca, gdy forhendowy return Serbki wylądował w siatce.

Decydującą partię Azarenka rozpoczęła od przełamania uzyskanego krosem forhendowym po pewnym dobiegnięciu do wysokiego drop szota rywalki. W trzecim gemie Krunić od 0-30 zdobyła cztery punkty, a w czwartym odrobiła stratę przełamania korzystając z dwóch prostych błędów rywalki. Bekhend po taśmie przyniósł Białorusince break pointa na 4:3 i wykorzystała go świetnym odegraniem drop szota bekhendem po linii.

W ósmym gemie Krunić popisała się kapitalną kombinacją woleja i smecza, a po błędzie forhendowym Azarenki uzyskała dwa break pointy. Pierwszego Białorusinka obroniła bekhendem na linię, ale przy drugim Krunić wyrzuciła forhend. W 10. gemie była liderka rankingu wróciła z 0-30, posyłając po drodze efektowny forhend. Ręce w geście zwycięstwa mogła wznieść do góry, gdy Serbka minimalnie wyrzuciła forhendowy return.

Trwające dwie godziny i 19 minut spotkanie stało na znakomitym poziomie. Szczególnie II i III set były najlepszą reklamą kobiecego tenisa. Azarenkce naliczono 23 kończące uderzenia (tylko trzy w I secie) i 40 niewymuszonych błędów (15 w I partii). Popełniła ona sześć podwójnych błędów i cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała pięć z 12 break pointów. Przy siatce Białorusinka zdobyła 25 z 37 punktów. Krunić naliczono 26 piłek wygranych bezpośrednio i 37 błędów własnych. Dla Serbki był to drugi występ w wielkoszlemowej imprezie. W ubiegłym sezonie również przeszła w Nowym Jorku kwalifikacje, by w I rundzie przegrać z Coco Vandeweghe. Azarenka wraca na właściwe tory po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją lewej stopy.

Jekaterina Makarowa (WTA 18) pokonała 7:6(2), 6:4 Eugenie Bouchard (WTA 8) i po raz drugi z rzędu zagra w Nowym Jorku w ćwierćfinale. Rosjanka odniosła 15. w karierze i czwarte w sezonie zwycięstwo nad zawodniczką z Top 10. Została trzecią zawodniczką, po Serenie Williams i Shuai Peng, która do ćwierćfinału awansowała bez straty seta. Bouchard po raz pierwszy poniosła porażkę w IV rundzie wielkoszlemowego turnieju. W tym roku Kanadyjka osiągnęła półfinały Australian Open i Rolanda Garrosa oraz finał Wimbledonu. 20-latka z Moskwy sezon zaczynała będąc klasyfikowana poza czołową 30, a na początku lipca zadebiutowała w Top 10.

W trzecim gemie I seta Bouchard popełniła dwa podwójne błędy i oddała podanie do zera. Po chwili Makarowa od 15-40 zdobyła cztery punkty i prowadziła 3:1. Kanadyjka z 3:5 wyrównała na 5:5, wykorzystując z 10. gemie czwartego break pointa (Dwa ostatnie punkty to błędy Rosjanki: podwójny i bekhendowy). W tie breaku moskwianka pokazała klasę i od 3-2 zdobyła cztery punkt z rzędu. Popisała się efektownym bekhendem, a seta zakończyła pięknym forhendem.

W trzecim gemie II seta Bouchard zmarnowała break pointa bekhendowym błędem, a w piątym miała kolejne dwie okazje na przełamanie rywalki. Przy pierwszym break poincie Makarowa wymusiła na Kanadyjce bekhendowy błąd, a drugiego obroniła kapitalnym bekhendem.W szóstym gemie moskwianka zaliczyła przełamanie efektownym forhendem. Bouchard stratę odrobiła i wyrównała na 4:4, ale dwa kolejne gemy padły łupem Makarowej. Rosjanka mecz zakończyła odbierając Kanadyjce podanie na sucho. Posłała dwa wspaniałe forhendy, w tym przy meczbolu bezpośrednio z returnu.

W ciągu jednej godziny i 44 minut gry Makarowa zaserwowała cztery asy oraz obroniła osiem z 10 break pointów. Rosjanka posłała 25 kończących uderzeń i zrobiła 27 niewymuszonych błędów. W ten sposób awansowała do piątego wielkoszlemowego ćwierćfinału i drugiego w sezonie (po Wimbledonie). Bouchard miała 1 piłek wygranych bezpośrednio i 31 błędów własnych.

Azarenka i Makarowa zmierzą się ze sobą o półfinał. Bilans meczów obu zawodniczek to 3-2 dla Białorusinki. Po raz ostatni mierzyły się w ubiegłym sezonie na korcie ziemnym w Madrycie i wtedy w trzech setach lepsza była Rosjanka. W półfinale Azarenka może spotkać się z Sereną Williams (Amerykanka w ćwierćfinale zagra z Flavią Pennettą).

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu kobiet 14,792 mln dolarów
poniedziałek, 1 września

IV runda gry pojedynczej:

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 16) - Aleksandra Krunić (Serbia, Q) 4:6, 6:4, 6:4
Jekaterina Makarowa (Rosja, 17) - Eugenie Bouchard (Kanada, 7) 7:6(2), 6:4

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Wiktoria Azarenka awansuje do półfinału US Open 2014?