US Open: Pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał Sereny Williams w sezonie

Serena Williams pokonała Kaię Kanepi i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego US Open rozgrywanego na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

Łukasz Iwanek
Serena Williams w Nowym Jorku jest niepokonana od 18 meczów. W poniedziałek wygrała 6:3, 6:3 z Kaią Kanepi (WTA 50) i osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał w sezonie. Liderka rankingu podwyższyła na 4-0 bilans meczów z Estonką. Williams w US Open gra po raz 15. i przed ćwierćfinałem odpadła tylko trzy razy (III runda w 1998 w debiucie oraz IV runda w 2005 i 2006). Kanepi to ćwierćfinalistka tej imprezy z sprzed czterech lat.
W drugim gemie I seta Williams zmarnowała cztery break pointy (jednego niewymuszonym błędem z bekhendu, a przy trzech dała sobie narzucić warunki gry rywalki, która wymusiła na niej błędy). W ósmym gemie Kanepi oddała podanie wyrzucając forhend, a w dziewiątym Serena wygrywającym serwisem uzyskała piłkę setową. Estonka obroniła ją potężnym forhendem, ale Amerykanka uzyskała drugą i wykorzystała ją wygrywającym serwisem. W gemie otwarcia II seta Williams zaliczyła przełamanie returnem bekhendowym po krosie. Kanepi popisała się pięknym krosem forhendowym, a minięciem bekhendowym po krosie wymuszającym błąd od razu odrobiła stratę i do tego do zera. W trzecim gemie Estonka od 30-0 oddała cztery punkty. Williams break pointa uzyskała krosem bekhendowym, a po chwili Kanepi wpakowała forhend w siatkę.

Kolejnym forhendowym błędem Estonka oddała podanie w siódmym gemie. Serena popełniła dwa podwójne błędy i dała rywalce dwa break pointy. Kanepi wykorzystała już pierwszego bekhendem po linii, ale w dziewiątym gemie podwójnym błędem podarowała Amerykance piłkę meczową. Spotkanie zakończył wyrzucony drop szot przez Estonkę.

W ciągu 65 minut gry Williams posłała osiem asów, a przy swoim pierwszym podaniu straciła tylko cztery punkty. Dwa razy oddała podanie, ale sama wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. Amerykanka posłała 19 kończących uderzeń i zrobiła 16 niewymuszonych błędów. Kanepi naliczono 11 piłek wygranych bezpośrednio i 13 błędów własnych. Estonka przy swoim drugim podaniu zdobyła tylko dziewięć z 26 punktów. Nie miała ani jednego asa, za to zrobiła trzy podwójne błędy.

Kolejną rywalką Williams będzie Flavia Pennetta (WTA 12), która pokonała 7:5, 6:2 Casey Dellacquę (WTA 32). Włoszka do ćwierćfinału w Nowym Jorku awansowała po raz piąty i powalczy o drugi półfinał (2013). W pozostałych wielkoszlemowych turniejach ćwierćfinał udało się jej osiągnąć tylko w tegorocznym Australian Open. Dellacqua awansując do IV rundy wyrównała swój życiowy rezultat w imprezie tej rangi z Australian Open 2008 i 2014.

W gemie otwarcia I seta Dellacqua obroniła trzy break pointy, ale w trzecim Penneta wywalczyła przełamanie uruchamiając potężny bekhend. Australijka wyrównała na 2:2 korzystając z dwóch podwójnych błędów Włoszki. W siódmym gemie Dellacqua oddała podanie robiąc dwa podwójne błędy z rzędu i pakując forhend w siatkę. Ponownie natychmiast stratę odrobiła wymuszając na rywalce forhendowy błąd. W 10. gemie Pennetta od 15-30 zdobyła trzy punkty, a w 11. zaliczyła przełamanie głębokim bekhendem wymuszającym błąd. W 12. gemie Włoszka zmarnowała pierwszego setbola podwójnym błędem, a przy drugim wyrzuciła forhend. Trzecią piłkę setową wykorzystała wygrywającym serwisem.

W gemie otwarcia II seta Dellacqua odparła trzy break pointy przy 0-40, by następnie popsuć forhend i popełnić podwójny błąd. W drugim gemie Pennetta odparła break pointa wymuszając na rywalce bekhendowy błąd, a w trzecim zaliczyła kolejne przełamanie korzystając z dwóch podwójnych i forhendowego błędu Australijki. W piątym gemie Dellacqua od 15-40 zdobyła cztery punkty, ale do końca nie udało się jej zniwelować straty nawet jednego przełamania. Mecz Pennetta zakończyła gemem serwisowym na sucho.

W trwającym 80 minut spotkaniu Pennetta zdobyła 26 z 33 punktów oraz wykorzystała pięć z 24 break pointów. Włoszka zaserwowała cztery asy, za to Dellacqua popełniła osiem podwójnych błędów. Australijka przy swoim drugim podaniu zdobyła tylko siedem z 23 punktów. Naliczono jej 14 kończących uderzeń i 35 niewymuszonych błędów. Pennetta miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 18 błędów własnych.

Williams wygrała wszystkie pięć dotychczasowych meczów z Pennettą, tracąc w nich tylko jednego seta. Po raz ostatni spotkały się w ubiegłym miesiącu w Cincinnati i Amerykanka oddała Włoszce cztery gemy.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu kobiet 14,792 mln dolarów
poniedziałek, 1 września

IV runda gry pojedynczej:

Serena Williams (USA, 1) - Kaia Kanepi (Estonia) 6:3, 6:3
Flavia Pennetta (Włochy, 11) - Casey Dellacqua (Australia, 29) 7:5, 6:2

Program i wyniki turnieju kobiet

US Open: Spektakl Azarenki z Krunić, Makarowa zakończyła serię Bouchard

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Serena Williams awansuje do półfinału US Open 2014?