US Open: Trzeci nowojorski ćwierćfinał Marcina Matkowskiego i Kvety Peschke

Marcin Matkowski i Kveta Peschke awansowali w niedzielę do ćwierćfinału gry mieszanej wielkoszlemowego US Open 2014. Mecz Polaka i Czeszki został przerwany na dwie godziny z powodu opadów deszczu.

Rafał Smoliński

W sobotę Kveta Peschke i Marcin Matkowski obronili dwie piłki meczowe, by pokonać ostatecznie Lisę Raymond i Scotta Lipsky'ego. W niedzielę czesko-polska para także znalazła się w opałach, lecz zdołała odwrócić losy pojedynku i zwyciężyć Christinę McHale i Stefana Kozlova.

Premierowa odsłona należała do Amerykanów, którzy dwukrotnie wychodzili na prowadzenie z przewagą przełamania. Matkowski i Peschke zdołali wyrównać na 4:4 i wówczas obie pary musiały zejść z kortu z powodu opadów deszczu. Po dwugodzinnej przerwie McHale i Kozlov zdobyli w 11. gemie kluczowego breaka, a po zmianie stron pewnie zwieńczyli seta.
W drugiej partii wyraźną przewagą uzyskali 33-letni szczecinianin i jego czeska partnerka. Pierwsze przełamanie zdobyli na 3:1, ale ich rywale zdołali jeszcze szybko zredukować stratę. Kolejne trzy gemy należały jednak w pełni do Peschke i Matkowskiego, który doprowadzili do wyrównania stanu rywalizacji. Trzeci z rzędu ćwierćfinał miksta wielkoszlemowego US Open Czeszka i Polak zapewnili sobie w mistrzowskim tie breku. Przegrywali w nim już 3-6, ale od tego momentu wygrali cztery kolejne piłki. Pierwszego meczbola, przy własnym serwisie, jeszcze zmarnowali, lecz przy drugim byli już skuteczni.

Po 86 minutach Peschke i Matkowski, finaliści US Open 2012, pokonali 5:7, 6:2, 10-8 McHale oraz Kozlova, który w poniedziałek zagra z Janem Zielińskim w meczu I rundy turnieju juniorów. Polak i jego partnerka mieli dwa asy, trzy podwójne błędy oraz pięć przełamań. Do tego w sumie zapisali na swoje konto 66 ze 130 wszystkich rozegranych punktów. Reprezentanci USA zanotowali natomiast trzy asy, pięć podwójnych błędów i cztery breaki.

Rywalami Matkowskiego i Peschke w pojedynku o półfinał gry mieszanej międzynarodowych mistrzostw Stanów Zjednoczonych będą w poniedziałek Tajwanka Yung-Jan Chan i Brytyjczyk Ross Hutchins.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w mikście 500 tys. dolarów
niedziela, 31 sierpnia

II runda gry mieszanej:

Květa Peschke (Czechy) / Marcin Matkowski (Polska) - Christina McHale (USA, WC) / Stefan Kozlov (USA, WC) 5:7, 6:2, 10-8

US Open: Gilles Simon pożegnał Davida Ferrera, Marin Cilić lepszy od Andersona

Czy Kveta Peschke i Marcin Matkowski awansują do półfinału?