US Open: Kolejny trzysetowy mecz Eugenie Bouchard, awans Jekateriny Makarowej

Eugenie Bouchard pokonała Barborę Zahlavovą-Strycovą i awansowała do IV rundy wielkoszlemowego US Open rozgrywanego na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

Łukasz Iwanek
Eugenie Bouchard (WTA 8) w tym roku wygrała już 19 meczów w wielkoszlemowych imprezach, podczas gdy jej bilans we wszystkich innych turniejach w WTA Tour to 15-13. W sobotę Kanadyjka pokonała 6:2, 6:7(2), 6:4 Barborę Zahlavovą-Strycovą (WTA 29). Czeszka na osłodę po porażce może się poszczycić tym, że w tym roku nie przegrała jeszcze ani jednego tie breaka (11-0). Było to trzecie spotkanie obu zawodniczek. W poprzednich dwóch również górą była Bouchard. Kanadyjka rok temu w debiucie w US Open wygrała jeden mecz. Záhlavová-Strýcová po raz pierwszy doszła w Nowym Jorku do III rundy.
W gemie otwarcia I seta Bouchard popełniła cztery proste błędy, w tym na zakończenie podwójny i oddała podanie do zera. W drugim gemie Záhlavová-Strýcová zrobiła dwa podwójne błędy. Przy 15-40 odparła dwa break pointy, ale Kanadyjka uzyskała trzeciego i wykorzystała go krosem forhendowym. W czwartym gemie Czeszka oddała podanie podwójnym błędem, a w szóstym uchroniła się przed kolejnym przełamaniem przy pomocy forhendu wymuszającego błąd. W ósmym gemie podwójnym błędem dała Bouchard dwie piłki setowe. Kanadyjka seta zakończyła pewnym forhendowym smeczem. Podwójnym błędem Bouchard podarowała Záhlavovej-Strýcovej break pointa w gemie otwarcia II seta. Czeszka wykorzystała go forhendem wymuszającym błąd, a w maratońskim drugim gemie (20 punktów) odparła pięć break pointów, z czego dwa po forhendowych błędach rywalki. W czwartym gemie oddała jednak podanie wyrzucając forhend, ale w siódmym zaliczyła przełamanie na sucho korzystając z podwójnego błędu Bouchard.

W 10. gemie Kanadyjka stratę odrobiła potężnym krosem forhendowym. Na otwarcie tie breaka zawodniczka z Montrealu fatalnie wyrzuciła smecza, a as dał Záhlavovej-Strýcovej prowadzenie 2-0. Efektownym bekhendem po linii Bouchard odrobiła stratę mini przełamania, ale od stanu 2-2 wyrzuciła dwie piłki. Dwa kolejne punkty również padły łupem Zahlavovej, która wolejem forhendowym uzyskała cztery piłki setowe. Wykorzystała już pierwszą z nich bekhendem wymuszającym błąd.

Kapitalny stop wolej forhendowy dał Záhlavovej-Strýcovej dwa break pointy na 4:2 w III secie. Pierwszego zmarnowała prostym błędem, a drugiego odparła Bouchard forhendowym minięciem wymuszającym błąd. Wyrzucając bekhend Kanadyjka podarowała rywalce trzecią szansę na przełamanie, ale wybrnęła z opresji przy pomocy krosa forhendowego. Potężny forhend przyniósł jej dwa break pointy na 4:3 i wykorzystała już pierwszego z nich świetnym bekhendem. Nie potrafiła jednak podwyższyć na 5:3 i oddała podanie wyrzucając dwa proste forhendy.

W dziewiątym gemie Záhlavová-Strýcová odparła pierwszego break pointa pięknym bekhendowym drop szotem, ale przy drugim popełniła podwójnym błąd. Mecz Bouchard zakończyła gemem serwisowym na sucho. Popsuty przez rywalką forhend dał jej trzy piłki meczowe i wykorzystała już pierwszą bekhendem wymuszającym błąd. Dla Kanadyjki był to drugi trzysetowy mecz w tegorocznym US Open, w poprzedniej rundzie stoczyła bitwę z Soraną Cirsteą.

W trwającym dwie godziny i 31 minut spotkaniu Bouchard zdobyła 24 z 30 punktów przy siatce oraz wykorzystała siedem z 17 break pointów. Naliczono jej 35 kończących uderzeń i 39 niewymuszonych błędów. Záhlavová-Strýcová przy siatce zgarnęła tylko 13 z 30 punktów. Zaserwowała cztery asy, ale też popełniła osiem podwójnych błędów. Czeszka miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 27 błędów własnych.

Kolejną rywalką Bouchard będzie Jekaterina Makarowa (WTA 18), która pokonała 6:2, 6:4 Zarinę Dijas (WTA 48). W II secie Rosjanka wróciła ze stanu 0:2. W trwającym 74 minuty spotkaniu leworęczna moskwianka zdobyła 24 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu oaz obroniła cztery z pięciu break pointów. Na jej konto wpadło 20 kończących uderzeń i 23 niewymuszone błędy. Dijas naliczono pięć piłek wygranych bezpośrednio i 21 błędów własnych. Makarowa pokonała Bouchard w ubiegłym sezonie w Waszyngtonie w ich jedynym do tej pory spotkaniu.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu kobiet 14,792 mln dolarów
sobota, 30 sierpnia

III runda gry pojedynczej:

Eugenie Bouchard (Kanada, 7) - Barbora Záhlavová-Strýcová (Czechy, 30) 6:2, 6:7(2), 6:4
Jekaterina Makarowa (Rosja, 17) - Zarina Dijas (Kazachstan) 6:2, 6:4

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Eugenie Bouchard awansuje do ćwierćfinału US Open 2014?