US Open: Stan Wawrinka już w III rundzie, pewne zwycięstwa Dimitrowa i Gulbisa

Stan Wawrinka w czterech setach pokonał Thomaza Bellucciego i awansował do III rundy US Open. W środę pewne wygrane odnieśli Grigor Dimitrow i Ernests Gulbis, który teraz zagra z Dominikiem Thiemem.

Marcin Motyka
Stan Wawrinka i Thomaz Bellucci pojedynek II rundy US Open rozpoczęli o godzinie 22:00 czasu lokalnego, Gdy po godzinie gry Szwajcar miał już na swoim koncie dwa wygrane sety, trybuny Arthur Ashe Stadium zaczęły pustoszeć. Widzowie postawili krzyżyk na Brazylijczyku, który nie mógł sobie ze znakomicie serwującym rywalem, ale zupełnie niesłusznie, bo mecz na dobre rozkręcił się. Trzecia partia nieoczekiwanie została wygrana przez Bellucciego, który poszedł za ciosem i na początku czwartej uzyskał przełamanie. Rozstawiony z numerem trzecim Wawrinka wrócił jednak do gry i zakończył mecz w czterech setach, kwadrans przez godziną 1:00 nowojorskiego czasu, wygrywając ostatecznie 6:3, 6:4, 3:6, 7:6(1).
- Mój plan gry był taki, aby grać agresywnie i dobrze serwować - mówił Wawrinka. - Z Belluccim nie gra się łatwo, to bardzo niebezpieczny tenisista i trzeba na niego uważać. Byłem cały czas skupiony na własnej grze. Cieszę się, że w czwartej partii byłem w stanie wrócić na swój poziom - dodał Helwet, który z Blazem Kavciciem utworzył pierwszą parę 1/16 finału US Open 2014. Słoweniec w środę pokonał 6:2, 7:6(6), 6:3 rozstawionego z numerem 30. Jeremy'ego Chardy'ego. Podobnie jak w Wimbledonie, los w I rundzie skojarzył Grigora Dimitrowa z Ryanem Harrisonem i tak jak na kortach All England Clubu, z tego starcia w trzech setach zwycięsko wyszedł Bułgar. Oznaczony numerem siódmym Dimitrow zapisał na swoim koncie osiem asów serwisowych, pięć przełamań oraz 37 zagrań kończących i tym samym wygrał pierwszy w karierze mecz w głównej drabince nowojorskiej lewy Wielkiego Szlema. O kolejną wygraną 23-latek z Chaskowa powalczy z Dudim Selą, który w pojedynku na jednoręczne bekhendy zwyciężył 1:6, 6:3, 6:2, 7:5 Carlosa Berlocqa.

Czasu na korcie nie marnował Ernests Gulbis. Łotysz, turniejowa "11", sześć razy przełamał serwis Kenny'ego de Scheppera i pokonał Francuza 6:1, 6:4, 6:2 w zaledwie 94 minuty. W II rundzie dojdzie do bardzo ciekawej konfrontacji Gulbisa z Dominikiem Thiemem, który wyeliminował Lukáša Lacko, a trenerem obu tych tenisistów jest ten sam szkoleniowiec - Günter Bresnik. - Myślę, że trener jest zadowolony, bo będzie miał któregoś ze swoich tenisistów w III rundzie - stwierdził Gulbis, dodając: - Nie lubię grać z kimś, z kim trenuję na co dzień, ale nie wywołuję to we mnie dodatkowych emocji. Sądzę, że ta sytuacja jest trudniejsza dla Dominika.

Przed rokiem, w swoim debiucie w US Open, João Sousa dotarł do 1/16 finału, wygrywając dwa pięciosetowe boje z Grigorem Dimitrowem i Jarkko Nieminenem. Tegoroczną edycję zmagań na Flushing Meadows Portugalczyk także zaczął od pięcosetówki z Frankiem Danceviciem, i to wieńczonej tie breakiem w piątej partii, którą wygrał 7:6(6), 3:6, 6:2, 4:6, 7:6(2). Kolejnym przeciwnikiem rozstawionego z numerem 32. Sousy będzie David Goffin, który w pojedynku dwóch Belgów okazał się lepszy od kwalifikanta, Nielsa Deseina.

Z powodu skurczów Steve Johnson musiał skreczować w meczu z Tatsumą Ito. - Zaczęło się od łydki, następnie poczułem skurcz w ręce, tak silny, że nie mogłem trzymać rakiety. To pierwszy raz, kiedy kreczuję i na korcie czułem się jak wrak. To nie koniec świata, ale w tej chwili tak to odbieram, bo jestem facetem, który kocha walkę - mówił Amerykanin. Natomiast Japończyk, pogromca w finałowej rundzie eliminacji Michała Przysiężnego, w II rundzie zagra z oznaczonym numerem 19. Feliciano Lopezem.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu mężczyzn 14,792 mln dolarów
środa, 27 sierpnia

II runda gry pojedynczej:

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 3) - Thomaz Bellucci (Brazylia) 6:3, 6:4, 3:6, 7:6(1)
Blaž Kavčič (Słowenia) - Jérémy Chardy (Francja, 30) 6:2, 7:6(6), 6:3

I runda gry pojedynczej:

Grigor Dimitrow (Bułgaria, 7) - Ryan Harrison (USA, WC) 6:2, 7:6(4), 6:2
Ernests Gulbis (Łotwa, 11) - Kenny de Schepper (Francja) 6:1, 6:4, 6:2
João Sousa (Portugalia, 32) - Frank Dancević (Kanada) 7:6(6), 3:6, 6:2, 4:6, 7:6(2)
Dominic Thiem (Austria) - Lukáš Lacko (Słowacja) 6:3, 6:3, 6:2
Dudi Sela (Izrael) - Carlos Berlocq (Argentyna) 1:6, 6:3, 6:2, 7:5
David Goffin (Belgia) - Niels Desein (Belgia, Q) 6:1, 6:3, 6:3
Tatsuma Itō (Japonia, Q) - Steve Johnson (USA) 6:2, 3:6, 5:7, 4:1 i krecz