US Open: Alexandra Dulgheru urwała seta Marii Szarapowej, awans Woźniackiej

Maria Szarapowa potrzebowała trzech setów, by pokonać Alexandrę Dulgheru w II rundzie wielkoszlemowego US Open. Pewnie swój drugi mecz wygrała Karolina Woźniacka.

Łukasz Iwanek
Maria Szarapowa (WTA 6) po raz drugi musiała walczyć z Alexandrą Dulgheru (WTA 95) na pełnym dystansie. W 2011 roku w Miami pokonała Rumunkę w tie breaku III seta po blisko 3,5 godzinnej batalii. W środę Rosjanka wygrała 4:6, 6:3, 6:2 po dwóch godzinach i 38 minutach gry. Była liderka rankingu zdobyła 10 z 11 punktów przy siatce oraz wykorzystała cztery z 11 break pointów. Szarapowej naliczono 34 kończące uderzenia i 46 niewymuszonych błędów. Dulgheru miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 32 błędy własne.
Kolejną rywalką Szarapowej będzie Sabina Lisicka (WTA 28), finalistka ubiegłorocznego Wimbledonu. Niemka pokonała 6:4, 6:1 Madison Brengle (WTA 123). Zrobiła ona osiem podwójnych błędów, ale też posłała 11 asów. Wykorzystała pięć z sześciu break pointów oraz zdobyła 22 z 29 punktów przy siatce. Lisicka posłała 37 kończących uderzeń i popełniła 36 niewymuszonych błędów. Brengle miała trzy piłki wygrane bezpośrednio i 12 błędów własnych. Szarapowa wygrała pięć z sześciu dotychczasowych meczów z Lisicką.

W III rundzie jest Venus Williams (WTA 20), mistrzyni imprezy z 2000 i 2001 roku. Amerykanka wygrała 6:1, 6:4 z Timeą Bacsinszky (WTA 78). Była liderka rankingu odparła cztery break pointy, a sama trzy razy przełamała rywalkę. Zdobyła 23 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz dziewięć z 10 przy siatce. Na jej konto wpadło 20 kończących uderzeń i 19 niewymuszonych błędów. Bacsinszky miała 23 piłki wygrane bezpośrednio i 31 błędów własnych. Kolejną rywalką starszej z sióstr Williams będzie Sara Errani (WTA 14), która pokonała 6:4, 7:6(2) z Anastazję Rodionową (WTA 221). Włoszka wróciła ze stanu 1:3 w I secie, za to losy meczu w II partii przesądziła dopiero w tie breaku, choć wygrała w niej pierwsze trzy gemy.

Finalistka US Open 2009 Karolina Woźniacka (WTA 11) wygrała 6:3, 6:4 z Alaksandrą Sasnowicz (WTA 120). O 1/8 finału Dunka zagra z Andreą Petković (WTA 19), która zanotowała wielki powrót w spotkaniu z Monicą Puig (WTA 69). Niemka przegrywała 1:4 w III secie ze stratą dwóch przełamań, by zwyciężyć 3:6, 6:3, 7:6(5) po dwóch godzinach i 26 minutach gry. W rozstrzygającym tie breaku Petković od 3-0 straciła pięć punktów z rzędu, by zdobyć cztery kolejne. Zdobyła ona w sumie o jeden punkt więcej od Portorykanki (103-102). Z Woźniacką Niemka ma bilans spotkań 1-2.

Półfinalistka tegorocznego Wimbledonu Lucie Safarova (WTA 15) pokonała 6:3, 4:6, 6:2 Saisai Zheng (WTA 148). Czeszka sześć razy oddała podanie, ale sama wykorzystała dziewięć z 18 break pointów. Mogła ona wygrać w dwóch setach, bo prowadziła 6:3, 3:1. W kolejnej rundzie Šafářová spotka się z Alize Cornet (WTA 23), z którą wygrała oba dotychczasowe spotkania po trzysetowych potyczkach. Rywalką Simony Halep w walce o 1/8 finału będzie Mirjana Lucić-Baroni (WTA 121). Chorwatka, po wyeliminowaniu Garbine Muguruzy, pokonała 6:7(6), 6:3, 6:2 Shahar Peer (WTA 155), ćwierćfinalistkę US Open 2007.