US Open: Paula Kania zagra z Aleksandrą Panową o miejsce w głównej drabince

Paula Kania pokonała Niginę Abduraimową i awansowała do finałowej rundy eliminacji do wielkoszlemowego US Open na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

Łukasz Iwanek
Paula Kania (WTA 158) w tegorocznym Wimbledonie zaliczyła wielkoszlemowy debiut. W czwartek sosnowiczanka pokonała 7:6(4), 6:4 Niginę Abduraimową (WTA 182) i potrzebuje już tylko jednego zwycięstwa, by po raz pierwszy znaleźć się w głównej drabince US Open. Było to drugie spotkanie obu zawodniczek - dwa lata temu w Astanie (ITF) lepsza była reprezentantka Uzbekistanu. Polka jest niepokonana od siedmiu spotkań. Przed przyjazdem do Nowego Jorku wygrała turniej ITF w Landisville.
W drugim gemie I seta Kania od 0-40 zdobyła pięć punktów z rzędu. Kolejnego break pointa Polka odparła przy stanie 1:2. Do pierwszego przełamania doszło w 11. gemie. Wówczas to Abduraimowa nie wykorzystała prowadzenia 30-0, ale sosnowiczanka nie potrafiła zamknąć seta serwisem. Kania zmarnowała dwie piłki setowe, ale była górą w tie breaku. W trzecim gemie II seta Polka wróciła z 15-40, a w 10. zaliczyła jedyne w tej partii przełamanie. W trwającym jedną godzinę i 43 minuty spotkaniu Kania obroniła osiem z dziewięciu break pointów, a sama wykorzystała dwie z trzech okazji na przełamanie rywalki. Polka zgarnęła 41 z 54 punktów przy swoim pierwszym podaniu. W sumie zdobyła o siedem punktów więcej od Abduraimowej (82-75).

Dla Kani jest to drugi występ w eliminacjach na Flushing Meadows. W ubiegłym sezonie przegrała z Patricią Mayr-Achleitner w tie breaku III seta. W piątek, o prawo startu w drugim z rzędu wielkoszlemowym turnieju, Polka zmierzy się z Aleksandrą Panową (WTA 122). Rosjanka dwa lata temu osiągnęła finał w Bogocie, ale najbardziej kojarzona jest z meczu z Robertą Vinci w finale Pucharu Federacji w ubiegłym sezonie. 25-letnia moskwianka prowadziła 7:5, 5:2 i 40-15, ale Włoszka odparła dwa meczbole, a następie jeszcze jednego i zdobyła pięć gemów z rzędu. W III secie Vinci wróciła z 3:5, po drodze odpierając czwartą piłkę meczową.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w eliminacjach singla kobiet 785 tys. dolarów
czwartek, 21 sierpnia

II runda eliminacji gry pojedynczej:

Paula Kania (Polska) - Nigina Abduraimowa (Uzbekistan) 7:6(4), 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Paula Kania pokona Aleksandrę Panową w finale eliminacji do US Open 2014?