WTA Stanford: Paula Kania zagra nie tylko w deblu, Polka przeszła eliminacje

Paula Kania zapewniła sobie miejsce w głównej drabince turnieju WTA Premier w Stanfordzie. W decydującej rundzie kwalifikacji Polka pokonała Raquel Kops-Jones.

Łukasz Iwanek
Paula Kania (WTA 185) zanotuje drugi w karierze występ w zawodach głównego cyklu. W tegorocznym Wimbledonie sosnowiczanka miała szansę na urwanie seta Na Li - prowadziła 5:3, by przegrać 5:7, 2:6. Teraz przeszła kwalifikacje do turnieju w Stanfordzie. Najpierw pokonała w trzech setach Darię Gawriłową, a w finale eliminacji wygrała 6:4, 6:1 z grająca dzięki dzikiej karcie Raquel Kops-Jones (WTA 1038). W I secie Polka zaliczyła jedyne przełamanie w pierwszym gemie, a w II partii od 1:1 zdobyła pięć gemów z rzędu.
W gemie otwarcia I seta Kania skorzystała z dwóch podwójnych błędów rywalki i uzyskała jedyne przełamanie. W 10. gemie Polka pięknym lobem wypracowała sobie dwie piłki setowe. Pierwszą Amerykanka obroniła efektownym returnem, przy drugiej sosnowiczanka posłała głęboki serwis, a return bekhendowy Kops-Jones wylądował w siatce.

W pierwszym gemie II seta Kania miała dwa break pointy, ale pierwszego zmarnowała pakując forhend w siatkę, a drugiego Kops-Jones zniwelowała wygrywającym serwisem. W trzecim gemie Amerykanka oddała podanie robiąc podwójny błąd i psując forhend. W piątym gemie, najdłuższym w całym spotkaniu (18 piłek), Polka zmarnowała pierwszego break pointa wyrzucając bekhend, a drugiego i trzeciego skutecznymi akcjami przy siatce odparła reprezentantka gospodarzy. Sosnowiczanka miała też czwartą szansę na przełamanie, ale roztrwoniła ją pakując bekhend w siatkę. Piątego break pointa Kops-Jones obroniła wygrywającym serwisem.

Kania w końcu jednak dopięła swego i podwyższyła prowadzenie na 4:1, po tym jak coraz częściej maszerująca do siatki Amerykanka wyrzuciła woleja. Mecz Polka zakończyła jeszcze jednym przełamaniem. Po podwójnym błędzie rywalki uzyskała trzy piłki meczowe w szóstym gemie. Wykorzystała drugą z nich forhendowym returnem wymuszającym błąd na próbującej akcji serwis-wolej Kops-Jones.

W trwającym 71 minut spotkaniu 21-letnia Kania wykorzystała cztery z 13 szans na przełamanie rywalki, a sama nie broniła ani jednego break pointa. Przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 24 z 30 punktów, a przy drugim serwisie Amerykanki 14 z 26. Kops-Jones zaserwowała trzy asy, ale też popełniła pięć podwójnych błędów.

W I rundzie głównego turnieju rywalką sosnowiczanki będzie Venus Williams, która triumfowała w Stanfordzie w 2000 i 2002 roku. Kania wystąpi również w turnieju debla, w którym najwyżej rozstawioną parą będą Kops-Jones i Abigail Spears. Polka zagra wspólnie z Czeszką Kateriną Siniakovą, a ich pierwszymi rywalkami będą rozstawione z numerem czwartym Hao-Ching Chan i Andrea Petković.

W turnieju singla w Stanfordzie zagrają dwie Polki. Z numerem drugim rozstawiona została Agnieszka Radwańska, która w I rundzie ma wolny los. Pierwszą rywalką krakowianki będzie Caroline Garcia lub Varvara Lepchenko.

Bank of the West Classic, Stanford (USA)