WTA Challenger Nanchang: Shuai Peng zatrzymała Fangzhou Liu i zdobyła tytuł

Shuai Peng została triumfatorką pierwszego w sezonie Challengera WTA, jaki odbył się w Nanchangu. W finale Chinka pokonała swoją rodaczkę Fangzhou Liu.

Łukasz Iwanek
Challengery WTA, znane też jako WTA 125 (od puli nagród), odbywają się od 2012 roku. W tym sezonie w kalendarzu zaplanowano sześć takich imprez i pierwsza odbyła się w dniach 21-27 lipca w Nanchangu. Był to pierwszy z czterech Challengerów WTA w regionie Azji i Pacyfiku. Kolejne rozegrane zostaną w Suzhou (we wrześniu) i Ningbo (przełom października i listopada). Następne trzy takie turnieje odbędą się w Tajpej (Tajwan) i Limoges w dniach 3-9 listopada (Francja) oraz w Raananie (Izrael) w dniach 10-15 listopada. Są to imprezy, w których zawodniczki niżej klasyfikowane bądź bardzo utalentowane, nie łapiące się jeszcze regularnie do turniejów głównego cyklu, mają szansę na zdobycie dodatkowych punktów do rankingu WTA (zwyciężczyni otrzymuje 160 punktów).
W Nanchangu najlepsza okazała się rozstawiona z numerem pierwszym Shuai Peng (WTA 50). W chińskim finale zawodniczka z Tianjin pokonała 18-letnią Fangzhou Liu (WTA 422) 6:2, 3:6, 6:3. Było to drugie spotkanie obu zawodniczek. W styczniu w Shenzhen Peng wygrała 6:1, 6:3. Była 14. rakieta globu zdobyła siódmy tytuł w imprezie pod egidą WTA. Wcześniej wygrała sześć turniejów w głównym cyklu (Strasburg 2006, Forest Hills i Kanton 2008, Bruksela 2001 i 2013, Shenzhen 2014). Dla Liu to piąty przegrany finał - wcześniejsze cztery w cyklu ITF. W trwającym dwie godziny i dwie minuty spotkaniu Peng zaserwowała 10 asów i zdobyła 35 z 46 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Dwa razy oddała podanie, a sama wykorzystała cztery z 10 break pointów. Zawodniczki rozegrały 159 punktów i 86 z nich powędrowało na konto Peng.

28-latka z Tiencinu to triumfatorka dwóch wielkoszlemowych turniejów w deblu (Wimbledon 2013, Roland Garros 2014). W drodze po tytuł w Nanchangu straciła ona dwa sety. W półfinale stoczyła blisko 3,5 godzinną batalię z Saisai Zheng. Peng mogła to spotkanie wygrać w dwóch setach, bo prowadziła 6:4, 5:2 oraz miała dwie piłki meczowe w tie breaku II seta. Ostatecznie wygrała 6:4, 6:7(6), 6:3. Liu w drodze do największego finału w karierze jedynego seta straciła w ćwierćfinale z Ling Zhang.

Zhonghong Jiangxi International Women's Open, Nanchang (Chiny)
WTA 125K Series, kort twardy, pula nagród 125 tys. dolarów
niedziela, 27 lipca

finał gry pojedynczej:

Shuai Peng (Chiny, 1/WC) - Fangzhou Liu (Chiny) 6:2, 3:6, 6:3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)