WTA Baku: Elina Switolina obroniła tytuł po pokonaniu Bojany Jovanovski

Elina Switolina po raz drugi z rzędu wygrała turniej WTA International w Baku. W finale Ukrainka pokonała Bojanę Jovanovski.

Łukasz Iwanek
Elina Switolina (WTA 37) jedynej porażki w Baku doznała w 2012 roku w I rundzie z Sandrą Zaniewską. W kolejnych dwóch startach wygrała tutaj 10 spotkań z rzędu. W ubiegłym sezonie w finale Ukrainka pokonała Shahar Peer, a obronę tytułu zapewniła sobie wygrywając 6:1, 7:6(2) z Bojaną Jovanovski (WTA 40). Bilans meczów Serbki w tej imprezie to teraz 10-2. W 2012 roku święciła tutaj triumf po zwycięstwie nad Julią Cohen, a w ubiegłym sezonie w II rundzie uległa Ons Jabeur.
W trwającym 83 minuty spotkaniu Switolina obroniła trzy break pointy, a sama mając dwie okazje na przełamanie rywalki obie wykorzystała. Ukrainka zdobyła 43 z 57 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Zawodniczki rozegrały łącznie 134 piłki i 75 z nich padło łupem 19-latki z Charkowa.

Jovanovski w drodze do finału rozegrała trzy trzysetowe mecze. Pierwszą próbę miała już w I rundzie z Patricią Mayr-Achleitner. W ćwierćfinale wyeliminowała Misę Eguchi, wracając ze stanu 4:6, 2:4, a w półfinale wygrała ze Stefanie Voegele, zdobywając pięć gemów z rzędu od stanu 1:4 w III secie. Switolina jedynego seta w całym turniej straciła w półfinałowym spotkaniu z Francescą Schiavone.

Zarówno Switolina, jak i Jovanovski wygrały po jednym turnieju rangi WTA 125 - Ukrainka w 2012 roku w Pune, a Serbka w ubiegłym sezonie w Ningbo. Są to Challengery WTA i te tytuły nie są zaliczane do głównego cyklu. Switolina wywalczyła swoje drugie trofeum w WTA Tour i ma ich teraz tyle samo co Jovanovski (Baku 2012, Taszkent 2013). Ukrainka została pierwszą nastolatką z dwoma tytułami na koncie od czasu Anastazji Pawluczenkowej. Rosjanka przed ukończeniem 20. roku życia wygrała trzy turnieje (Monterrey 2010 i 2011, Stambuł 2010).

Tytuł w grze podwójnej zdobyły Aleksandra Panowa i Heather Watson, które w finale pokonały 6:2, 7:6(3) Ralucę Olaru i Shahar Peer. Obroniły one dwie piłki setowe przy stanie 5:6 w II secie. W jeszcze większych opałach były w I rundzie, gdy mierzyły się z Bojaną Jovanovski i Danką Kovinić. Wtedy uchroniły się przed porażką po odparciu piłki meczowej. W spotkaniu z Olaru i Peer Rosjanka i Brytyjka obroniły 11 z 12 break pointów. Dla Watson to trzeci deblowy tytuł (dwa w 2012 roku - Stanford i Dallas w parze z Mariną Eraković), a w sumie czwarty (dwa lata temu w Osace triumfowała w singlu). Dla Panowej to czwarty triumf w grze podwójnej. Wcześniej wygrała turnieje w Taszkencie w 2010 (z Tatianą Puczek) oraz w Fezie (z Petrą Cetkovską) i Bogocie (z Evą Birnerovą) w 2012 roku.

Baku Cup, Baku (Azerbejdżan)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
niedziela, 27 lipca

finał gry pojedynczej:

Elina Switolina (Ukraina, 2) - Bojana Jovanovski (Serbia, 5) 6:1, 7:6(2)

finał gry podwójnej:

Aleksandra Panowa (Rosja) / Heather Watson (Wielka Brytania) - Raluca Olaru (Rumunia, 3) / Shahar Peer (Izrael, 3) 6:2, 7:6(3)

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)