ATP Hamburg: Pięć gemów Jerzego Janowicza z Ołeksandrem Dołgopołowem

Jerzy Janowicz przegrał w II rundzie turnieju ATP World Tour 500 w Hamburgu. Pogromcą Polaka został rozstawiony z numerem czwartym Ołeksandr Dołgopołow.

Marcin Motyka
Spotkaniem z Ołeksandrem Dołgopołowem Jerzy Janowicz rozpoczął zmagania w sezonie 2014. Wówczas, w Sydney, Polak gładko przegrał 2:6, 2:6, ale grę utrudniała mu kontuzja trzeszczki. W środę łodzianin otrzymał szansę na rewanż, lecz ponownie więcej pytań dotyczyło nie formy naszego najlepszego tenisisty, a stanu jego zdrowia.
Janowicz znów ma problemy z lewą stopą, w której rozwija się stan zapalny. Decyzję o występie w turnieju German Open Tennis Championships podjął w ostatniej chwili, tuż przed pierwszym meczem. O ile w I rundzie gładko pokonał Alberta Ramosa (6:0, 7:5), o tyle już z Dołgopołowem zanotował kolejny szybki pojedynek, jednakże wysoko przegrany. Początek meczu nie wskazywał, że Dołgopołow odniesie łatwe zwycięstwo. Janowicz błyskawicznie wyszedł na prowadzenie 2:0. Wprawdzie w szóstym gemie oddał przewagę przełamania, lecz natychmiast znów uzyskał breaka.

Jednak od stanu 4:3 dla Janowicza wynik zmieniał się już tylko po stronie Dołgopołowa. 25-letni rezydent Monte Carlo zdobył trzy gemy z rzędu, kończąc seta zwycięstwem 6:4, a drugiego rozpoczynając pięcioma kolejnymi wygranymi gemami.

Seria reprezentanta Ukrainy zatrzymała się na ośmiu gemach wygranych z rzędu. Wtedy to Janowicz otworzył swoje konto w drugim secie, lecz następnie Dołgopołow bez kłopotów zakończył mecz przy własnym serwisie.

W ciągu 71-minutowego spotkania Janowicz posłał tylko jednego asa i popełnił sześć podwójnych błędów serwisowych (Dołgopołow sześć asów i jeden podwójny błąd), pierwszym podaniem trafiał ze skutecznością 59 proc., ale po drugim wygrał tylko pięć z 20 rozegranych punktów. Obaj tenisiści mieli po siedem break pointów - Polak wykorzystał dwa, a Ukrainiec pięć - a ze 109 punktów rozegranych w całym meczu na konto Dołgopołowa trafiło 69.

Rozstawiony z numerem czwartym reprezentant Ukrainy w 1/8 finału turnieju German Open Tennis Championships zmierzy się z Tobiasem Kamke. Niemiec, posiadacz dzikiej karty, wygrał 6:3, 6:4 z rozstawionym z numerem 13, zeszłorocznym finalistą, Federico Delbonisem.

German Open Tennis Championships, Hamburg (Niemcy)
ATP World Tour 500, kort ziemny, pula nagród 1,1 mln euro
środa, 16 lipca

II runda gry pojedynczej:

Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina, 4) - Jerzy Janowicz (Polska) 6:4, 6:1

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

ATP Bogota: Bernard Tomic pokonał Alejandro Fallę, jubileuszowe zwycięstwo Radka Stepanka

Czy decyzja Jerzego Janowicza o występie w turnieju w Hamburgu mimo kontuzji była słuszna?