Wimbledon: Pewne otwarcie Kvitovej, Vandeweghe znów lepsza od Muguruzy

Petra Kvitova pokonała Andreę Hlavackovą i awansowała do II rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Mecz otwarcia wygrała też Venus Williams. Z imprezą pożegnała się Garbine Muguruza.

Łukasz Iwanek
Trzy lata temu Petra Kvitova (WTA 6) wygrała Wimbledon i zdobyła swój jedyny do tej pory wielkoszlemowy tytuł. Czeszka w czterech ostatnich startach w Londynie dochodziła co najmniej do ćwierćfinału. Siódmy występ w imprezie rozpoczęła od pokonania 6:3, 6:0 Andrei Hlavackovej (WTA 118). W trwającym 75 minut spotkaniu Kvitová pokusiła się o 29 kończących uderzeń przy 20 niewymuszonych błędach. Mistrzyni imprezy sprzed trzech lat zaserwowała cztery asy, obroniła trzy break pointy oraz zdobyła 22 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu.
W II rundzie jest również inna Czeszka Lucie Safarova (WTA 23), która w ciągu 97 minut zapisała na swoje konto 21 kończących uderzeń przy 20 niewymuszonych błędach i wygrała 7:6(3), 7:6(3) z Julią Görges (WTA 99). Niemka zaserwowała osiem asów oraz naliczono jej 25 piłek wygranych bezpośrednio przy 24 błędach własnych. Czeszka miała siedem asów oraz zdobyła 40 z 51 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Na zwyciężczynię meczu Agnieszka Radwańska - Andreea Mitu (przerwany w poniedziałek przy 4:2 dla Polki z powodu deszczu) czeka już Casey Dellacqua (WTA 36). Australijka obroniła piłkę meczową przy stanie 4:5 w II secie i pokonała 3:6, 7:6(4), 6:3 Anett Kontaveit (WTA 1766). Dellacqua posłała 11 asów i łącznie miała 38 asów przy 17 niewymuszonych błędach. Reprezentantka gospodarzy Naomi Broady (WTA 163) wygrała 2:6, 7:6(7), 6:0 z Tímeą Babos (WTA 92). Brytyjka zaserwowała 17 asów.

Pięciokrotna triumfatorka Wimbledonu Venus Williams (WTA 31) pokonała 6:4, 4:6, 6:2 Marię-Teresę Torro-Flor (WTA 53). Amerykanka w ciągu jednej godziny i 46 minut gry zaserwowała 11 asów i nie popełniła ani jednego podwójnego błędu. Przy swoim pierwszym podaniu zgarnęła 41 z 46 punktów, a przy siatce zdobyła 18 z 20 punktów. W sumie naliczono jej 41 kończących uderzeń przy zaledwie 16 niewymuszonych błędach. W II rundzie jest również finalistka tegorocznego Australian Open Dominika Cibulkova (WTA 10), która w 61 minut rozbiła 6:1, 6:2 Aleksandrę Woźniak (WTA 117). Słowaczce zanotowano 24 piłki wygrane bezpośrednio i dziewięć błędów własnych.

Po raz drugi na przestrzeni tygodnia Coco Vandeweghe (WTA 51) pokonała Garbine Muguruzę (WTA 28), ćwierćfinalistkę tegorocznego Rolanda Garrosa. W Den Bosch Amerykanka sięgnęła po swój pierwszy tytuł, a Hiszpankę wyeliminowała w ćwierćfinale. W Londynie zaserwowała 15 asów oraz wykorzystała trzy z 24 break pointów i wygrała 6:3, 3:6, 7:5 po dwóch godzinach i 31 minutach gry. Dla Vandeweghe to pierwszy wygrany mecz w Wimbledonie, a gra w nim po raz czwarty.

Flavia Pennetta (WTA 12) zwyciężyła 6:2, 6:3 Janę Cepelovą (WTA 64). Włoszka w II secie wróciła ze stanu 0:2, a w trwającym równo godzinę meczu straciła tylko pięć punktów przy swoim pierwszym podaniu. Grająca dzięki dzikiej karcie Jarmila Gajdosova (WTA 177), była 25. rakieta globu, przegrywała ze Stefanie Voegele (WTA 77) 0:3 w I secie oraz 2-5 w tie breaku II seta, by wygrać 6:3, 7:6(6). Reprezentantka Australii zaserwowała 10 asów, zdobyła 22 z 26 punktów przy siatce oraz zapisała na swoje konto 43 kończące uderzenia przy 20 niewymuszonych błędach.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)