WTA Eastbourne: Woźniacka i Kerber zmierzą się o finał, Kvitova wycofała się

Karolina Woźniacka pokonała Camilę Giorgi i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier rozgrywanego na trawie w Eastbourne. O finał Dunka zmierzy się z Andżeliką Kerber.

Łukasz Iwanek
Karolina Woźniacka (WTA 16) w szóstym występie w Eastbourne po raz trzeci zagra w półfinale. W 2009 roku sięgnęła tutaj po tytuł po zwycięstwie nad Virginie Razzano, a w ubiegłym sezonie w walce o finał przegrała z Jamie Hampton. W czwartek Dunka pokonała 6:7(7), 6:4, 6:2 Camilę Giorgi (WTA 42), biorąc na Włoszce rewanż za porażkę poniesioną w ubiegłym sezonie w III rundzie US Open. Woźniacka osiągnęła trzeci półfinał w sezonie (po Dubaju i Monterrey).
W siódmym gemie I seta Woźniacka obroniła cztery break pointy (odwrotny kros bekhendowy, błąd bekhendowy rywalki, dwa wygrywające serwisy), ale piątego Giorgi wykorzystała kombinacją ostrego returnu i kończącego forhendu. Po chwili Włoszka oddała podanie robiąc cztery niewymuszone błędy. W tie breaku Dunka nie wykorzystała trzech setboli przy 6-3. Dwa zmarnowała niewymuszonymi błędami, a trzeciego krosem bekhendowym obroniła Giorgi. Wyrzucając bekhend Woźniacka dała rywalce piłkę setową, ale ta zmarnowała ją podwójnym błędem. Kolejne dwa punkty padły łupem Włoszki, która seta zakończyła krosem forhendowym. W siódmym gemie II seta Giorgi zmarnowała break pointa pakując return w siatkę. Przy stanie 4:4 Woźniacka miała szansę na przełamanie, ale Włoszka obroniła się świetnym serwisem. Kapitalna wymiana zwieńczona kombinacją loba i bekhendowego woleja przyniosła Dunce drugiego break pointa, a Giorgi podanie oddała wyrzucając bekhend. W 10. gemie Włoszka odparła pierwszego setbola efektownym bekhendowym returnem, ale drugiego Woźniacka wykorzystała wygrywającym serwisem.

W drugim gemie III seta Woźniacka obroniła dwa break pointy, a w trzecim zaliczyła przełamanie korzystając z czterech forhendowych błędów Włoszki. Gra Giorgi się posypała i w siódmym gemie oddała podanie podwójnym błędem. Seta Dunka zakończyła gemem serwisowym na sucho, ostatni punkt zdobywając krosem bekhendowym.

W trwającym dwie godziny i 34 minuty spotkaniu Giorgi pokusiła się o 47 kończących uderzeń, ale również popełniła 42 niewymuszone błędy, stanowczo zbyt wiele w starciu z tak regularną tenisistką, jak Woźniacka. Dunce naliczono 22 piłki wygrane bezpośrednio i 14 błędów własnych. Włoszka zdobyła przy siatce 26 z 33 punktów, ale z ośmiu break pointów wykorzystała tylko jednego. Popełniła też siedem podwójnych błędów. Woźniacka za to miała sześć asów i zdobyła 17 z 22 punktów przy swoim drugim podaniu.

O finał była liderka rankingu zmierzy się z Andżeliką Kerber (WTA 9), która rozbiła 6:2, 6:1 mistrzynię imprezy sprzed czterech lat Jekaterinę Makarową (WTA 22). W ciągu 64 minut gry Niemka obroniła cztery z pięciu break pointów oraz zdobyła 14 z 18 punktów przy drugim podaniu rywalki. W ten sposób osiągnęła trzeci półfinał w sezonie (po Sydney i Ad-Dausze). W piątek powalczy o drugi finał w Eastbourne. Dwa lata temu mogła tutaj zdobyć tytuł, ale w spotkaniu z Tamirą Paszek zmarnowała pięć piłek meczowych. Makarowa w Eastbourne bardzo lubi grać - już po raz szósty dotarła tutaj do ćwierćfinału (2008, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014). Kerber wygrała cztery z siedmiu dotychczasowych meczów z Woźniacką. Na trawie obie zawodniczki zmierzą się po raz pierwszy.

Z turnieju wycofała się finalistka imprezy z 2011 roku Petra Kvitova (WTA 6), a jako powód podała kontuzję ścięgna udowego. Bez gry do drugiego półfinału w karierze awansowała Heather Watson (WTA 70), która dwa lata temu w Osace zdobyła tytuł. Kolejną rywalką Brytyjki będzie Madison Keys (WTA 47), która wygrała 6:2, 6:1 z Lauren Davis (WTA 58). W trwającym 69 minut spotkaniu 19-latka z Boca Raton posłała sześć asów i zdobyła 24 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz obroniła dwa break pointy. Awansowała ona do trzeciego półfinału w karierze (Osaka 2013, Sydney i Strasbourg 2014). W ubiegłym sezonie Keys pokonała Watson w I rundzie Wimbledonu.

Aegon International, Eastbourne (Wielka Brytania)

Madison Keys (USA) - Lauren Davis (USA, Q) 6:2, 6:1

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)