ATP Nicea: Ernests Gulbis podtrzymał znakomitą passę w finałach

W swoim szóstym finale w głównym cyklu Ernests Gulbis sięgnął po szóste w karierze mistrzowskie trofeum. W sobotnim meczu o tytuł w Nicei Łotysz pokonał w dwóch setach Federico Delbonisa.

Rafał Smoliński

Rozstawiony z numerem drugim Ernests Gulbis w dwóch pierwszych meczach turnieju w Nicei stracił po secie, ale z czasem było coraz lepiej. Łotysz rozbił w półfinale Alberta Montanesa, a w sobotnim meczu o tytuł w dwóch partiach rozprawił się z Federico Delbonisem, który starał się o drugie w sezonie trofeum na kortach o nawierzchni ziemnej.

Pierwszy set w pełni należał do 25-latki z Jurmały, który od stanu po 1 wygrał pięć kolejnych gemów. W drugiej partii gra się wyrównała, a obaj panowie nie wykorzystali kilku okazji na przełamanie. Łotysz miał trzy break pointy w siódmym gemie, zaś po chwili dwie szanse zmarnował pochodzący z Azul Argentyńczyk. O losach tej części meczu zadecydował więc tie break, w którym Gulbis powróci ze stanu 2-4, by pokonać ostatecznie po 99 minutach Delbonisa 6:1, 7:6(5).
Gulbis wygrał drugi turniej w obecnym sezonie, gdyż wcześniej okazał się najlepszy także w Marsylii. Dla Łotysza to w sumie szóste trofeum w głównym cyklu, ale premierowe na kortach o nawierzchni ziemnej. W emocjonującym pomeczowym wystąpieniu zadedykował sobotnie zwycięstwo przyjacielowi, który zmarł przed dwoma tygodniami. Za triumf w Nicei Gulbis otrzyma czek na sumę 77315 euro oraz 250 punktów do światowej klasyfikacji, co pozwoli mu awansować w poniedziałek na najwyższe w karierze 15. miejsce. Delbonis z kolei będzie się musiał zadowolić sumą 40720 euro oraz 150 punktami. 23-letni Argentyńczyk powinien w kolejnym notowaniu rankingu ATP znaleźć się na swojej życiowej, 34. pozycji.

W sobotę rozegrano również finał gry deblowej, w której Martin Klizan i Philipp Oswald sensacyjnie rozbili w ciągu 52 minut 6:2, 6:0 najwyżej rozstawiony hindusko-pakistański duet Rohan Bopanna i Aisam-ul-Haq Qureshi. Dla Słowaka i Austriaka był to drugi tytuł mistrzowski w głównym cyklu. W 2013 roku Kližan cieszył się z triumfu w chorwackim Umag wspólnie z Davidem Marrero. Oswald natomiast wygrał w obecnym sezonie turniej w Sao Paulo razem z Guillermo Garcią-Lopezem.

Open de Nice Côte d'Azur, Nicea (Francja)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 426,6 tys. euro
sobota, 24 maja

finał gry pojedynczej:

Ernests Gulbis (Łotwa, 2) - Federico Delbonis (Argentyna, 7) 6:1, 7:6(5)

finał gry podwójnej:

Martin Kližan (Słowacja) / Philipp Oswald (Austria) - Rohan Bopanna (Indie, 1) / Aisam-ul-Haq Qureshi (Pakistan, 1) 6:2, 6:0

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!