WTA Kuala Lumpur: Cibulkova wygrała 22. mecz w roku, Shuai Zhang rywalką Linette

Dominika Cibulkova pokonała Su-Wei Hsieh i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA International rozgrywanego na kortach twardych w Kuala Lumpur.

Łukasz Iwanek

W środę Dominika Cibulkova (WTA 10) oddała cztery gemy Pemrze Ozgen, a w II rundzie rozbiła 6:1, 6:2 Su-Wei Hsieh (WTA 126), mistrzynię turnieju w Kuala Lumpur z 2012 roku. Słowaczka wygrała 22. mecz i została samodzielną liderką klasyfikacji sezonu (po 21 Agnieszka Radwańska i Na Li). Na pokonanie Hsieh finalistka tegorocznego Australian Open potrzebowała 73 minut. W tym czasie obroniła siedem z dziewięciu break pointów, a sama wykorzystała sześć z ośmiu okazji na przełamanie Tajwanki. Dla Cibulkovej jest to pierwszy turniej jako tenisistki klasyfikowanej w Top 10. W tym elitarnym gronie zadebiutowała pod koniec marca, po tym jak zaliczyła półfinał w Miami. O półfinał spotka się z Zariną Dijas (WTA 93).

Rywalką Magdy Linette (WTA 124) w ćwierćfinale będzie rozstawiona z numerem drugim Shuai Zhang (WTA 45). Chinka pokonała 6:3, 4:6, 6:0 reprezentantkę Hongkongu Ling Zhang (WTA 318) i powalczy o czwarty półfinał w karierze (Kanton 2010 i 2013, Acapulco 2014). Jeśli Linette poradzi sobie z Shuai Zhang wówczas odniesie trzecie w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 100, drugie w głównym cyklu. W ubiegłym sezonie w Strasburgu w I rundzie wyeliminowała Olgę Puczkową, która była wówczas klasyfikowana na 76. miejscu. Dwa lata wcześniej w turnieju ITF w Poitiers Polka wygrała z Soraną Cirsteą, ówczesną 61. rakietą globu.

Broniąca tytułu Karolína Plíšková (WTA 75) pokonała 6:1, 6:3 Ying-Ying Duan (WTA 187). W ciągu 64 minut Czeszka zaserwowała pięć asów oraz zdobyła 23 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu i osiągnęła trzeci ćwierćfinał w sezonie (Pattaya City, Monterrey). Kolejną jej rywalką będzie Cagla Buyukakcay (WTA 150), która wygrała 6:4, 6:4 z Tadeją Majerić (WTA 134). Przystępując do turneju w Kuala Lumpur Turczynka nie miała na swoim koncie ani jednego wygranego meczu w głównym cyklu. Na początku kwietnia sięgnęła po tytuł ITF w brytyjskim Edgbaston i licząc dwa zwycięstwa w Malezji jest niepokonana od siedmiu meczów. Karolína Pliskova wygrała oba dotychczasowe mecze z Büyükakçay - cztery lata temu w Stambule (ITF) i w lutym tego w imprezie głównego cyklu w Ad-Dausze.

Do ćwierćfinału nie udało się awansować siostrze bliźniaczce Karolíny, Kristynie Plískovej (WTA 139), która uległa 6:1, 3:6, 5:7 Donnie Vekić (WTA 95). W trwającym dwie godziny i dwie minuty spotkaniu zaserwowała 11 asów i zdobyła łącznie o sześć punktów więcej (95-89), ale w ćwierćfinale zagra Chorwatka, która obroniła dziewięć z 12 break pointów. Kristýna Plíšková wciąż czeka na swój pierwszy ćwierćfinał w głównym cyklu. 17-letnia Vekić pozostaje w grze o swój trzeci finał (Taszkent 2011, Birmingham 2013).

BMW Malaysian Open, Kuala Lumpur (Malezja)