ATP Sztokholm: Gulbis rywalem Janowicza na drodze do półfinału

Jerzy Janowicz poznał swojego rywala w ćwierćfinale turnieju ATP World Tour 250 rozgrywanego na kortach twardych w hali w Sztokholmie. Polak spotka się w piątek z Łotyszem Ernestsem Gulbisem.

25-letni Ernests Gulbis w turnieju IF Stockholm Open został rozstawiony z numerem piątym i do rywalizacji przystąpił od I rundy. Na początek w trzech setach rozprawił się z Francuzem Jeremym Chardym, z kolei w czwartek potrzebował dwóch partii, aby zwyciężyć Igora Sijslinga. Łotysz pokonał Holendra 6:3, 7:6(3), a pojedynek powinien zakończyć już wcześniej, gdyż w drugim secie prowadził z przewagą przełamania.

W ciągu 78 minut gry klasyfikowany na 26. miejscu w świecie Gulbis posłał w czwartek na drugą stronę kortu dziewięć asów i zanotował jeden podwójny błąd. Z czterech okazji na przełamanie wykorzystał dwie, a sam tylko raz, w ósmym gemie drugiego seta, nie utrzymał własnego podania. W sumie ze 128 rozegranych punktów aż 72 padły łupem pochodzącego z Rygi zawodnika.

Gulbis po raz trzeci w głównym cyklu będzie rywalem Jerzego Janowicza. Wcześniej Łotysz okazał się lepszy od Polaka podczas spotkania barażowego Grupy I Strefy Euroafrykańskiej rozgrywek o Puchar Davisa w 2010 roku, ale w ubiegłym sezonie Polak wziął rewanż w II rundzie Wimbledonu, zwyciężając po pięciosetowej batalii (9:7 w V secie). W 2012 roku panowie spotykali się ze sobą także podczas Challengera w Rzymie (zwycięstwo Janowicza) oraz w finale eliminacji do turnieju w Winston-Salem (wygrana Gulbisa).

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Reprezentant Łotwy notuje najlepszy sezon w swojej zawodowej karierze. W Delray Beach sięgnął po mistrzowskie trofeum po wcześniejszym przejściu przez kwalifikacje. W połowie września wygrał turniej w Sankt Petersburgu, zdobywając tym samym swój czwarty singlowy tytuł w karierze. W wyniku poprawy swojej gry, awansował w ciągu ostatnich 10 miesięcy aż o 110 pozycji w rankingu ATP. Aktualnie klasyfikowany jest tylko o pięć oczek niżej od najwyższej w karierze 21. lokaty, którą zajmował na początku lutego 2011 roku.

IF Stockholm Open, Sztokholm (Szwecja) ATP World Tour 250, kort twardy w hali, pula nagród 530,1 tys. euro czwartek, 17 października