WTA Cincinnati: Williams poskromiona, triumf Azarenki po wielkiej batalii

Serena Williams poniosła czwartą porażkę w sezonie. Wiktoria Azarenka pokonała Amerykankę 2:6, 6:2, 7:6(6) i wygrała turniej WTA w Cincinnati.

Łukasz Iwanek

Wiktoria Azarenka już po raz drugi w sezonie pokonała Serenę Williams w finale na korcie twardym, w lutym dokonała tego w Ad-Dausze. W sumie to trzecie zwycięstwo Białorusinki w 15. meczu z 31-latką z Palm Beach Gardens. Pozostałych dwóch tegorocznych porażek Amerykanka doznała ze Sloane Stephens (ćwierćfinał Australian Open) i Sabiną Lisicką (IV runda Wimbledonu). Dla Williams był to 10. finał w sezonie (bilans 8-2) i 71. w karierze (bilans 54-17). Azarenka sięgnęła po trzecie trofeum w tym roku (Australian Open, Ad-Dausze), a w sumie 17. (bilans finałów 17-13). Obie zawodniczki nigdy wcześniej nie grały w Cincinnati w finale.

W stojącym na brzydkim poziomie, szalenie jednostronnym, I secie Azarenka była tylko tłem dla maksymalnie skoncentrowanej Williams. Białorusinka serwowała równie źle, jak w poprzedniej rundzie z Jeleną Janković, popełniała fatalne błędy oraz odgrywała piłki w połowę kortu, nie utrudniając Serenie produkowania kolejnym kończących uderzeń. W II partii nastąpił zwrot akcji i rozpoczęła się trzymająca w napięciu bitwa dwóch wielkich wojowniczek współczesnego tenisa, które od połowy tego seta znacząco podniosły poziom swojej gry. Białorusinka, mimo że prowadziła 4:1, to chyba na dobre uwierzyła, że może dopaść Amerykankę dopiero w blisko 19-minutowym szóstym gemie, w którym posłała kończący forhend i zagrała pięknego woleja.

Choć dwukrotna triumfatorka Australian Open ostatecznie przegrała tego gema, to na korcie pojawiła się odmieniona Wiktoria - świetnie serwująca, zdolna do powrotu z 0-40 w jednym z gemów, i returnująca najlepiej w sezonie. Azarenka odnalazła rytm, którego poszukiwała od wielu miesięcy. Gdy w decydującej partii z 4:2 i 30-0 dla Białorusinki zrobiło się 5:4 dla Williams, wydawało się, że Amerykanka, tak jak rok temu w finale US Open, uniknie topora. Jednak zawodniczka z Palm Beach Gardens nie wykorzystała serwisu na mecz i poległa w tie breaku, stanowiącym piękne zwieńczenie tej finałowej potyczki.

W trwającym dwie godziny i 29 minut spotkaniu Williams miała mniejszy minus kończących uderzeń do niewymuszonych błędów (47 do 49), ale Białorusinka popełniła znacznie mniej błędów własnych (30 przy 20 piłkach wygranych bezpośrednio). Amerykanka posłała więcej asów (dziewięć do trzech, obie miały po pięć podwójnych błędów) oraz zdobyła o dwa punkty więcej (104-102), ale w tenisie najważniejsza jest ta ostatnia piłka, która przyniosła pełnię szczęścia Białorusince. Serena również ma jednak powody do maksymalnego zadowolenia. Zawodniczka z Palm Beach Gardens wcześniej tego lata wywalczyła tytuł w Toronto i jest już pewna triumfu w Emirates Airline US Open Series.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Azarenka spotkanie rozpoczęła od dwóch podwójnych błędów, a Williams przełamanie na sucho przypieczętowała agresywnym bekhendem wymuszającym błąd. W piątym gemie I seta Amerykanka znów nie straciła punktu i doprowadziła Białorusinkę niemal do rozpaczy dwoma krosami forhendowymi. Set totalnej dominacji Sereny dobiegł końca, gdy w ósmym gemie utrzymała podanie na sucho, posyłając po drodze bekhend po linii i asa. W trwającym ledwie 26 minut secie Williams miała 13 kończących uderzeń przy ledwie pięciu niewymuszonych błędach. Na konto Azarenki wpadły dwie piłki wygrane bezpośrednio i dziewięć błędów własnych.

W drugim gemie II seta Serena podwójnym błędem dała Azarenke break pointa, którego ta wykorzystała ostrym forhendowym returnem wymuszającym błąd. Podając przy 2:0 Białorusinka miała 30-0, ale cztery kolejne punkty padły łupem Williams, która posłała trzy kończące krosy z rzędu (dwa z forhendu, jeden z bekhendu). W czwartym gemie Amerykanka nie wykorzystała prowadzenia 40-15, Azarenka włączyła siódmy bieg i m.in. dzięki dwóm pociskom wzdłuż linii (forhend, a następnie bekhend, którym doprowadziła do równowagi) zaliczyła kolejne przełamanie.

Urodzona w Mińsku 24-latka w piątym gemie popełniła dwa podwójne błędy z rzędu, ale obroniła dwa break pointy i prowadziła 4:1. W trwającym blisko 19 minut, złożonym z 30 piłek, szóstym gemie Serena odparła osiem break pointów (trzy asami bądź wygrywającymi serwisami, dwa efektownymi bekhendami), a w siódmym kapitalnym bekhendowym lobem sama uzyskała trzy okazje na przełamanie, ale wszystkie zmarnowała wyrzucając trzy piłki poza kort. Z Williams uszło powietrze i Azarenka zakończyła seta w ósmym gemie bekhendowym drop szotem z woleja.

Kombinacją odwrotnego krosa forhendowego i drajw woleja Azarenka zniwelowała break pointa w trzecim gemie III seta, a w szóstym przełamała Serenę wspaniałym returnem. Amerykanka jednak szybko odrobiła stratę - konsekwentne ostrzeliwanie bekhendu rywalki w długiej wymianie przyniosło pozytywny efekt, Białorusinka wyrzuciła piłkę poza kort. W dziewiątym gemie Williams ponownie odebrała podanie urodzonej w Mińsku rywalce, której forhend po taśmie wylądował w korytarzu deblowym, jednak nie potrafiła zamknąć finału serwisem. Azarenka wyrównała na 5:5, wykorzystując break pointa potężnym bekhendowym returnem wymuszającym błąd.

W tie breaku urodzona w Mińsku 24-latka wyszła na 2-0, dzięki wspaniałemu stop wolejowi, ale Williams odrobiła mini breaka miażdżącym returnem forhendowym po krosie. Świetna akcja z bekhendem, forhendem i finalizującym smeczem dała Białorusince punkt na 4-2, ale Amerykanka wyrównała na 4-4 kapitalnym bekhendem po linii. Po chwili Azarenka w pięknym stylu odegrała, szybko uciekającego po zetknięciu z nawierzchnią, drop szota Sereny, a ta wyrzuciła bekhend. Podwójnym błędem Williams podarowała Białorusince piłkę meczową, ale obroniła się wspaniałym returnem bekhendowym po krosie wymuszającym błąd. Gigantyczna wymiana zwieńczona stop wolejem forhendowym przyniosła Azarence drugiego meczbola i gdy Amerykanka wpakowała forhend w siatkę tytuł dla Azarenki stał się faktem.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,369 mln dol.
niedziela, 18 sierpnia

finał gry pojedynczej:

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 2) - Serena Williams (USA, 1) 2:6, 6:2, 7:6(6)

Program i wyniki turnieju

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)