WTA Cincinnati: Venus Williams w II rundzie, trudne otwarcie Roberty Vinci

Venus Williams pokonała Janę Cepelovą 6:4, 6:1 i awansowała do II rundy turnieju WTA w Cincinnati. Po ciężkim boju mecz otwarcia wygrała Roberta Vinci.

Łukasz Iwanek

Dla Venus Williams (WTA 37) to pierwszy wygrany mecz od kwietnia, gdy w Pucharze Federacji pokonała Johannę Larsson. Później Amerykanka odpadła w I rundzie w Rzymie, Rolanda Garrosa i w ubiegłym tygodniu w Toronto, ulegając odpowiednio Laurze Robson, Urszuli Radwańskiej i Kirsten Flipkens. Po przegraniu trzysetowego maratonu z krakowianką, była  liderka rankingu pauzowała przez kilka tygodni z powodu kontuzji pleców i opuściła m.in. Wimbledon. Venus od stanu 0:3 w I secie zdobyła 12 z 14 kolejnych gemów (osiem z rzędu od 2:4 w partii otwarcia) i odniosła nad Janą Cepelovą (WTA 91) zwycięstwo w ciągu 66 minut. Amerykanka w Cincinnati gra po raz drugi - w 2009 roku odpadła w III rundzie, a w ubiegłym sezonie doszła aż do półfinału, przegrywając w trzech setach z późniejszą triumfatorką Na Li.

W pierwszym gemie Čepelová wróciła z 15-40, a w drugim zaliczyła przełamanie, za sprawą bekhendowego błędu Amerykanki. W dalszej fazie I seta seta Słowaczka dwa razy oddała podanie podwójnym błędem - w piątym i, po ponownym uzyskaniu przewagi przełamania, w siódmym gemie. Po chwili Venus obroniła dwa break pointy i wygrywającym drugim serwisem przez środek kortu wyrównała na 4:4. Wspaniała akcja zakończona wolejem forhendowym dała Williams trzy okazje na przełamanie w dziewiątym gemie i wykorzystała drugą z nich agresywnym returnem forhendowym po krosie wymuszającym błąd. Seta Amerykanka zakończyła łatwym gemem serwisowym, dwa ostatnie punkty zdobywając wygrywającymi podaniami.

W II secie Williams odskoczyła na 3:0 z przewagą podwójnego przełamania, po tym jak na zakończenie trzeciego gema Čepelová popełniła kolejny podwójny błąd. Podobną pomyłkę Słowaczka zanotowała w ostatnim punkcie piątego gema. Mecz dobiegł końca, gdy w szóstym gemie Amerykanka popisała się krosem forhendowym. W całym meczu Čepelová miała sześć podwójnych błędów, a przy swoim pierwszym podaniu zdobyła zaledwie 10 z 22 punktów. Williams wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów, a przy drugim serwisie rywalki zgarnęła 19 z 27 punktów.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Pierwszą rywalką Sereny Williams będzie Eugenie Bouchard (WTA 62), która w meczu kwalifikantek pokonała Monicę Puig (WTA 53) 6:3, 6:4. Obie tenisistki z dobrej strony pokazały się w tegorocznym Wimbledonie - Kanadyjka doszła do III rundy, eliminując Anę Ivanović, a Portorykanka dotarła do 1/8 finału, odprawiając Sarę Errani.

Alisa Klejbanowa (WTA 584) wróciła z 3:5 w III secie i po dwóch godzinach i 41 minutach walki zwyciężyła Sofię Arvidsson (WTA 85) 4:6, 6:4, 7:6(7). Rosjanka, była 20. tenisistka rankingu, podwyższyła na 3-0 bilans spotkań ze Szwedką i wygrała pierwszy mecz w głównym cyklu, od czasu powrotu po pokonaniu choroby nowotworowej (ziarnica złośliwa). Kolejną rywalką 24-latki z Moskwy będzie rozstawiona z numerem dziewiątym Andżelika Kerber.

Roberta Vinci (WTA 12) pokonała Bethanie Mattek-Sands (WTA 52) 6:4, 5:7, 6:3. Włoszka mogła wygrać dużo szybciej, ale w II partii nie wykorzystała prowadzenia 5:3 oraz trzeci piłek meczowych w dziewiątym gemie. W trwającym dwie godziny i 20 minut spotkaniu 30-latka z Taranto obroniła 11 z 14 break pointów, a sama pokusiła się o pięć przełamań i odniosła nad Amerykanką drugiego zwycięstwo tego lata (w Carlsbadzie 6:4, 6:2).

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,369 mln dol.
poniedziałek, 12 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Andżelika Kerber (Niemcy, 9) - Karin Knapp (Włochy, Q) 6:7(6), 6:0, 6:1
Samantha Stosur (Australia, 11) - Swietłana Kuzniecowa (Rosja) 6:1, 7:5
Roberta Vinci (Włochy, 12) - Bethanie Mattek-Sands (USA, WC) 6:4, 5:7, 6:3
Maria Kirilenko (Rosja, 16) - Anna Tatiszwili (Gruzja, Q) 4:6, 7:6(4), 7:6(4)
Eugénie Bouchard (Kanada, Q) - Mónica Puig (Portoryko, Q) 6:3, 6:4
Simona Halep (Rumunia) - Su-Wei Hsieh (Tajwan) 6:7(5), 6:1, 6:2
Venus Williams (USA) - Jana Čepelová (Słowacja, Q) 6:4, 6:1
Alisa Klejbanowa (Rosja) - Sofia Arvidsson (Szwecja, Q) 4:6, 6:4, 7:6(7)
Lauren Davis (USA, WC) - Klára Zakopalová (Czechy) 7:6(3), 7:6(1)
Sloane Stephens (USA) - Petra Martić (Chorwacja, Q) 6:2, 3:6, 6:3
Marina Erakovic (Nowa Zelandia, Q) - Carla Suárez (Hiszpania) 6:3, 6:4
Vania King (USA, Q) - Kristina Mladenović (Francja) 6:3, 6:4

Program i wyniki turnieju

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)