WTA Cincinnati: Pewny awans Stosur, stracone sety Kerber, Kirilenko i Stephens

Samantha Stosur potrzebowała 66 minut, aby rozprawić się ze Swietłaną Kuzniecową w I rundzie turnieju WTA W Cincinnati. Największe problemy z uzyskaniem promocji do dalszej fazy miała Maria Kirilenko.

Rafał Smoliński

Rozstawiona z numerem 11. Samantha Stosur, triumfatorka turnieju rozgrywanego przed dwoma tygodniami w Carlsbadzie, wyrównała rachunek z utytułowaną Rosjanką. 29-latka z Gold Coast posłała na drugą stronę kortu cztery asy, wykorzystała trzy z siedmiu okazji na przełamanie, a sama ani razu nie była zmuszona bronić się przed stratą podania. Australijka pokonała Swietłanę Kuzniecową 6:1, 7:5, dzięki czemu wyrównała na 3-3 bilans bezpośrednich gier między nimi. Jej rywalką w II rundzie będzie albo Rosjanka Anastazja Pawluczenkowa, albo Amerykanka Jamie Hampton.

Niesamowitych emocji dostarczyło spotkanie pomiędzy Anną Tatiszwili a Marią Kirilenko. Oznaczona numerem 16. Rosjanka pokonała gruzińską kwalifikantkę 4:6, 7:6(4), 7:6(4), a obie panie spędziły na korcie ponad 170 minut. W premierowej odsłonie 26-letnia moskwianka okazała się gorsza od rywalki o jednego breaka, a w drugiej partii zmarnowała prowadzenie 5:3, by wyrównać stan meczu dopiero w tie breaku. W trzecim secie Kirilenko znów miała przewagę przełamania, ale Tatiszwili odrobiła stratę i była nawet o jednego gema od triumfu. Rosjanka utrzymała jednak serwis i o losach tej części meczu także zadecydował tie break, wygrany przez 16. rakietę globu do 4.

Seta z zawodniczką z kwalifikacji, Włoszką Karin Knapp, straciła także dość niespodziewanie Andżelika Kerber, zeszłoroczna finalistka imprezy w Cincinnati. Rozstawiona z numerem dziewiątym reprezentantka Niemiec pokonała 6:7(6), 6:0, 6:1 tenisistkę z Italii, a potrzebowała do tego łącznie siedmiu kwadransów. Inna kwalifikantka, Petra Martić, która w I rundzie eliminacji pożegnała Urszulę Radwańską, postawiła trudne warunki Sloane Stephens. Druga rakieta USA zwyciężyła Chorwatkę 6:2, 3:6, 6:3 i w II rundzie zmierzy się z Marią Szarapową, która występem w Western & Southern Open zadebiutuje w tegorocznym US Open Series.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Swoje pierwsze rywalki poznały w poniedziałek także inne wysoko rozstawione uczestniczki zawodów w Cincinnati. Broniąca tytułu Chinka Na Li, turniejowa "piątka", spotka się z występującą z dziką kartą Lauren Davis, która w I rundzie wyeliminowała Klarę Zakopalovą. Oznaczona numerem drugim Wiktoria Azarenka zagra z Vanią King, pogromczynią Kristiny Mladenović. Występująca z "siódemką" Petra Kvitova skrzyżuje rakiety z Mariną Erakovic, która w poniedziałek odprawiła Carlę Suarez, a grająca z "ósemką" Marion Bartoli, mistrzyni tegorocznego Wimbledonu, spotka się z Simoną Halep. Rumunka w trzech setach ograła Hsieh Su-Wei.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,369 mln dol.