Roland Garros: Kubot w II rundzie, historyczny Szlem dla Polski!

Łukasz Kubot zwycięsko dokończył przerwany wczoraj z powodu zapadającego zmroku mecz I rundy Roland Garros. Awans lubinianina oznacza, że w 1/32 finału paryskiej imprezy wystąpi trzech Polaków.

Marcin Motyka

Łukasz Kubot nie zawiódł oczekiwań i zwycięsko zakończył przerwany we wtorek przy wyniku 1-1 w setach i 3:1 w partii trzeciej dla Polaka pojedynek I rundy Roland Garros z Maximem Teixeirą. Lubinianin dołączył w 1/32 finału do innych reprezentantów naszego kraju: Jerzego Janowicza i Michała Przysiężnego, a to oznacza, że pierwszy raz od 51 lat w II rundzie turnieju wielkoszlemowego wystąpi trzech polskich singlistów!

W początkowych gemach po wznowieniu inicjatywa na korcie należała do Teixeiry. Kubot wprawdzie wygrał gema na 4:1, lecz kolejne trzy padły łupem Francuza, a przy stanie 4:4 lubinianin miał kłopoty przy własnym podaniu. Kolejne gemy padły łupem serwujących, więc o losach trzeciego seta decydował tie break.

W decydującej rozgrywce walka toczyła się punkt za punkt. Jako pierwszy piłkę setową wywalczył francuski kwalifikant, lecz przy stanie 6-5 wyrzucił bekhend w aut. Po chwili Teixeira znów stanął przed okazją na zakończenie zwycięsko tej odsłony, ale Kubot obronił drugiego setbola wspaniałym forhendem. W 15. punkcie tie breaka Polak popisał się kończącym returnem, który dał mu piłkę setową. W finałowej akcji trzeciego seta, Kubot zagrał przy siatce pięknego woleja, po czym wydał z siebie donośny okrzyk radości.

Czwarty set był popisem 31-letniego lubinianina, który od stanu 0:1 wygrał pięć gemów pod rząd, dwukrotnie przełamując podanie przeciwnika. Teixeira zdołał jeszcze wygrać gema na 2:5, ale w kolejnym Polak zakończył cały pojedynek, posyłając przy meczbolu serwis nie do odbioru dla Francuza.

Kubot, który po piłce meczowej odtańczył kankana, zakończył cały pojedynek z czterema asami serwisowymi na koncie, popełnił osiem podwójnych błędów, wykorzystał osiem z 21 szans na przełamanie, samemu sześciokrotnie oddając serwis. Zanotował także 48 piłek wygrywających i 58 niewymuszonych błędów. W czwartkowym meczu II rundy rywalem Polaka będzie Benoit Paire, który w czterech setach pokonał Marcosa Baghdatisa.