ITF Bytom: Sikora zwycięzcą czesko-słowackiego finału

Adrian Sikora pokonał Michala Konečnego 6:4, 7:5 w sobotnim finale turnieju Carbo Koks Bytom Open. W deblu triumfowali Polacy: Mateusz Kowalczyk i Grzegorz Panfil.

Dominika Pawlik

Przed turniejem w gronie faworytów wymieniano rozstawionych zawodników, dwóch Czechów: Marek Michaličkę oraz finalistę Michala Konečnego; dwóch Polaków: Marcina Gawrona i Grzegorza Panfila.

Polacy w Bytomiu zawiedli. Do decydującej rundy eliminacji awansowało tylko pięciu Polaków, a tylko dwóch znalazło się w turnieju głównym: Igor Bujdo i Tomasz Sołtyka. Oprócz nich trzech otrzymało dzikie karty: Patryk Janik, Mikołaj Jędruszczak i Mateusz Szmigiel, a pięciu zakwalifikowało się na podstawie rankingu: Gawron, Panfil, Piotr Gadomski, Andriej Kapaś i Mateusz Kowalczyk. Do II rundy awansowała tylko połowa polskich tenisistów, do ćwierćfinału zakwalifikowało się dwóch, a najlepszy wynik osiągnął Kowalczyk, odpadając dopiero w półfinale po tie breaku w trzecim secie.

Ostatecznie w finale znaleźli się Czech i Słowak. Rozstawiony z trójką Michal Konečný w drodze do finału stracił dwa sety: z Sebastianem Serrano i Kowalczykiem. W każdym meczu czeskiemu tenisiście z Prościejowa towarzyszyła głośno dopingująca mama. Adrian Sikora start w Bytomiu rozpoczął od straty seta z Jackiem Carpenterem i od tej pory wygrał dziesięć kolejnych setów i tym samym zdobył tytuł. Słowak jest doskonale znany polskim tenisistom, którzy podczas większości meczów go dopingowali. Dla Sikory jest to pierwszy singlowy tytuł w karierze, deblowych ma na koncie jedenaście (w tym jeden w Polsce).

W piątek tytuł w grze podwójnej zdobyli zawodnicy miejscowego Górnika Bytom: Kowalczyk i Panfil. W finale pokonali Gadomskiego i Andreja Wasilewskiego z Białorusi.

Carbo Koks Bytom Open 2012, Bytom (Polska)