Roland Garros: Pierwsza wygrana Janowicza w kwalifikacjach

Jedyny polski uczestnik eliminacji mężczyzn, Jerzy Janowicz po raz pierwszy przeszedł rundę fazy wstępnej wielkoszlemowego turnieju w Paryżu: pokonał Portugalczyka Frederico Gila (7:5, 4:6, 6:2). Kolejnym rywalem łodzianina będzie Stefan Seifert lub Iñigo Cervantes.

Robert Pałuba

Chmury i wiatr przywitały Jerzego Janowicza na paryskich kortach. Pierwszy rywal, Frederico Gil (ATP 107) to trudny rywal, specjalizujący się w grze właśnie na kortach ziemnych. Wtorkowy pojedynek był pierwszą konfrontacją Polaka i Portugalczyka.

Większość I seta przebiegała według ustalonego schematu. Janowicz potężnie serwował i nawet jeśli Gil był w stanie odebrać podanie łodzianina, to w większości przypadków wywalczona przewaga w punkcie była już wystarczająca. Tenisista portugalski miał w swoich gemach więcej kłopotów, ale przewaga w wymianach z głębi kortu także była niepodważalna. Krytycznym momentem w secie było wyjście Janowicza ze stanu 15-30, gdy serwował przy stanie 4:5. Podbudowany dobrymi akcjami, w kolejnym gemie dwukrotnie świetnie zareturnował, a piękny kończący forhend dał mu pierwszą szansę na przełamanie. Portugalczyk nie wytrzymał presji i popełnił prosty błąd, a chwilę później Polak zakończył gema asem przy drugim setbolu.

II set także był bardzo wyrównany. Gdy przy 1:2 Janowicz wygrał gema do zera nie trafiając ani jednego pierwszego serwisu, Gil wyraźnie się zirytował. Polak w kolejnym gemie wywalczył przewagę 30-0, jednak nie był w stanie zamienić jej na przełamanie. Pierwszy break point w partii to szansa łodzianina przy 4:4, lecz minimalnie przestrzelił bekhend. Przy 5:4 trzema doskonałymi returnami popisał się Portugalczyk, który przełamał Janowicza i wywalczył seta.

Decydująca odsłona przebiegała już pod dyktando Polaka. W trzecim gemie Jerzyk wywalczył breaka po prostych błędach rywala. Nieco rozluźniony zaczął kolejnego gema od dwóch podwójnych błędów serwisowych (jedynych w meczu), jednak także podanie umożliwiło mu wyjście z tarapatów. Przy 4:2 łodzianin stanął przed kolejnymi szansami i przy trzeciej podwójny błąd popełnił Gil. Janowicz w świetnym stylu zamknął spotkanie (dwa asy i wygrywający forhend), notując pierwszą wygraną w karierze na kortach im. Rolanda Garrosa.