ATP Ad-Dauha: Tsonga najlepszy w stolicy Kataru

Jo-Wilfried Tsonga wygrał 7:5, 6:3 z Gaëlem Monfilsem w finale turnieju w Ad-Dausze i wywalczył ósmy tytuł w karierze. Francuz został pierwszym triumfatorem turnieju w 2012 roku.

Robert Pałuba

Sobotni finał to czwarta konfrontacja pomiędzy Tsongą a Monfilsem, a dotychczasowy bilans był korzystny dla Tsongi (dwa zwycięstwa i jedna porażka). Był to 13. mecz finałowy tenisisty z Le Mans i 16. Monfilsa.

Monflis przełamał rywala już w gemie otwarcia premierowego seta, po czym gra została przerwana z powodu mgły i wilgoci na korcie. Po przerwie tenisiści wznowili spotkanie, a młodszy z Francuzów skutecznie realizował przewagę aż do stanu 5:3. Od tego momentu to jednak Tsonga wygrał cztery kolejne gemy i ostateczne seta 7:5.

W II secie zawodnicy wygrywali własne gemy serwisowe do stanu 3:2, kiedy to Tsonga przełamał Monfilsa i już nie oddał prowadzenia, wygrywając 6:3.

Był to ósmy triumf turniejowy Tsongi, Monfils zaś doznał 12. porażki w meczu o tytuł. Za zwycięstwo w stolicy kataru Tsonga otrzymał czek na ponad 175 tysięcy dolarów i 250 punktów do rankingu ATP.