WTA Estoril: Radwańska wyeliminowała obrończynię tytułu

Co za batalia w I rundzie turnieju w Estoril, w Portugalii. Urszula Radwańska zaliczyła nie jeden upadek w meczu, w którym wyeliminowała broniącą tytułu Anastasiję Sevastovą (5:7, 7:6[5], 6:1 w 2h33'). W 1/8 finału rywalką krakowianki, drugiej rakiety kraju, będzie Johanna Larsson.

Rafał Smoliński

141. obecnie na świecie Radwańska ograła zawodniczkę sklasyfikowaną ponad 100 miejsc wyżej w rankingu WTA (Sevastova jest 37. rakietą świata). Obie panie nie rywalizowały dotychczas ze sobą na korcie i to 20-letnia krakowianka odniosła cenne zwycięstwo. Reprezentantka Polski stanie teraz przed szansą wywalczenia pierwszego ćwierćfinału zawodów głównego cyklu od sierpnia 2009 roku, kiedy to uległa w Los Angeles Marii Szarapowej.

CZYTAJ: Urodzinowe zwycięstwo Gajdošovej

I SET Obie zawodniczki słabo rozpoczęły wtorkowe spotkanie. Popełniły mnóstwo błędów niewymuszonych i nie były w stanie utrzymać własnego podania na początku premierowej odsłony. Jako pierwsza swój serwis wygrała Radwańska na 3:2, co natychmiast zmobilizowało broniącą tytułu Sevastovą. Łotyszka przy stanie 4:4 zdobyła przełamanie po tym jak krakowianka umieściła wolej w siatce, ale jej dwa niewymuszone błędy własne w kolejnym gemie umożliwiły Polce powrót do gry. Radwańska ponownie jednak przegrała swój serwis, co tym razem pewnie wykorzystała Sevastova, kończąc seta wspaniałą akcją przy siatce.

II SET Początek drugiej odsłony był przeciwieństwem pierwszym gemów poprzedniego seta. Obie tenisistki serwowały bardzo dobrze, pewnie utrzymując swoje podania. Uderzenia stały się coraz bardziej precyzyjne, co zaprezentowała Radwańska w szóstym gemie, popisując się wygrywającym bekhendem, dającym jej trzy break pointy. To właśnie przy trzeciej okazji krakowianka w pogoni za piłką doznała kolana, ale pomimo grymasu bólu kontynuowała grę.

Sevastova obroniła swój serwis, lecz reprezentantka Polski szybko uzyskała dwa setbole w 10. gemie. Błędy własne uniemożliwiły wówczas krakowiance zakończenie drugiej partii, co odbiło się utratą podania w kolejnym gemie. Łotyszka, sparaliżowana ogromną szansą na zwycięstwo, popełniła podwójny błąd i wyrzucając bekhend na aut umożliwiła Radwańskiej powrót do gry. Polka w kluczowym momencie tie breaka odskoczyła na 6-4, kończąc seta wspaniałym minięciem po linii przy czwartym setbolu.

III SET Niespodziewana porażka w tenisowej dogrywce drugiej partii podziałała na Sevastovą negatywnie już na początku decydującego seta. Łotyszka przegrała swoje dwa podania do zera, a w piątym gemie uratowała się przed trzecim przełamaniem, które przyspieszyłoby końcowe rozstrzygnięcie. Radwańska obroniła dwa break pointy w szóstym gemie, a następnie wyszła na 5:1. Rywalka nie była jednak w stanie poprawić swojej gry i posłany w siatkę bekhend przy pierwszej piłce meczowej zakończył ten pojedynek.