AO: Görges postraszyła Szarapową

Maria Szarapowa (WTA 16) pokonała Julię Görges (WTA 38) 4:6, 6:4, 6:4 i awansowała do 1/8 finału wielkoszlemowego Australian Open na kortach twardych w Melbourne Park.

Łukasz Iwanek

Utalentowana 22-letnia Niemka, która w ubiegłym sezonie w Bad Gastein zdobyła swój pierwszy tytuł, zmusiła doświadczoną rywalkę do największego wysiłku. Rosyjska mistrzyni Australian Open 2008 w I secie zanotowała zaledwie cztery kończące uderzenia przy 11 niewymuszonych błędach. W dwóch kolejnych partiach była już dużo bardziej skuteczna (31 piłek wygrywających przy 18 błędach własnych). Görges po raz pierwszy zagrała w III rundzie wielkoszlemowego turnieju. 23-letnia Szarapowa, która na swoim koncie ma jeszcze dwa inne wielkoszlemowe tytuły (Wimbledon 2004, US Open 2006), w walce o swój pierwszy ćwierćfinał Wielkiego Szlema od Roland Garros 2009 spotka się z Venus Williams (WTA 5) lub Andreą Petković (WTA 33). Po odpadnięciu Justine Henin Rosjanka jest jedyną byłą mistrzynią imprezy, która pozostała w drabince.

Przez pierwsze dwa gemy zawodniczki przeszły bez najmniejszego szwanku, a w trzecim Görges od 15-30 zdobyła trzy punkty, ostatni krosem forhendowym. W piątym gemie Szarapowa jako pierwsza zaliczyła przełamanie, ale Niemka odpowiedziała tym samym, ostatni punkt zdobywając efektownym bekhendem wzdłuż linii. W 10. gemie Görges od 40-0 straciła trzy punkty, ale zgarnęła dwa kolejne i była liderka rankingu przy 4:5 serwowała pod presją przegrania seta. Podwójny błąd i wyrzucony bekhend dały jej rywalce dwie piłki setowe. Szarapowa odparła je, a potem po trzecim kolejnym błędzie forhendowym rywalki miała szansę na piątego gema, ale Görges doprowadziła do kolejnej równowagi potężnym forhendem wymuszając błąd Rosjanki. Po popełnieniu trzeciego podwójnego błędu w gemie mistrzyni z 2008 roku musiała bronić trzeciego setbola. Tym razem klasę pokazała 22-letnia Niemka, która efektownym forhendem wzdłuż linii zakończyła I seta.

W drugim gemie II seta Szarapowa, której Görges postawiła poprzeczkę bardzo wysoko, odrabiała straty od 15-30, by skończyć gema dopiero za piątą szansą za pomocą forhendu wzdłuż linii. W trzecim gemie niezwykle ambitna Niemka odparła dwa break pointy i wolejem wyszła na prowadzenie 2:1. Rozkręcająca się była liderka rankingu WTA w piątym gemie dopięła swego i przełamała młodszą o rok rywalkę, a w szóstym posłała dwa asy. Rosjanka już do końca nie oddała własnego podania. Kros forhendowy dał jej piłkę setową w 10. gemie i nie pozostawiła rywalce złudzeń serwując asa.

W decydującym secie Szarapowa prowadziła 4:0 z podwójnym przełamaniem. Wojowniczka z Niemiec przełamała Rosjankę w szóstym gemie, popisując się kończącymi uderzeniami z bekhendu i forhendu, i zbliżyła się na 3:4. Na więcej triumfatorka z 2008 roku jej nie pozwoliła. W ósmym gemie Szarapowa nie straciła punktu posyłając dwie petardy: krosa forhendowego i bekhend wzdłuż linii. Görges odpowiedziała również efektownie, popisując się w dziewiątym gemie wolejem i potężnym forhendem wzdłuż linii. 10. gema była liderka rankingu rozpoczęła od 11. w meczu podwójnego błędu, ale zgarnęła cztery kolejne punkty, awans pieczętując siódmym asem.

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy Na Li (WTA 11). Chinka, która przed przyjazdem do Melbourne triumfowała w Sydney (pokonała w finale Kim Clijsters), zwyciężyła Czeszkę Barborę Záhlavovą Strýcovą (WTA 63) 6:2, 6:1, wygrywając ósmy mecz z rzędu. 28-latka z Wuhan, która przed rokiem w Melbourne osiągnęła swój pierwszy wielkoszlemowy półfinał, w 1/8 finału spotka się z Wiktorią Azarenką (WTA 9). Białorusinka pokonała reprezentantkę RPA Chanelle Scheepers (WTA 107) i walczyć będzie o powtórzenie swojego najlepszego wyniku w Australian Open z ubiegłego sezonu.