Puchar Davisa: Epicki bój dla Llodry i Clémenta, Francja bliżej 10. tytułu

Michaël Llodra i Arnaud Clément pokonali Viktora Troickiego i Nenada Zimonjicia 3:6, 6:7(3), 6:4, 7:5, 6:4 i w rozgrywanym w Beogradzkiej Arenie finale Pucharu Davisa Francja prowadzi z Serbią 2:1.

Łukasz Iwanek

Grający na swoim terenie Serbowie znaleźli się w bardzo niekorzystnej sytuacji, jeśli wierzyć statystykom w niemal beznadziejnej. Od 1981 roku tylko dwa kraje zdobyły Puchar Davisa bez wygrania gry deblowej. W 2004 roku triumfowali Hiszpanie, choć gra deblowa padła łupem Boba i Mike'a Bryanów. Dwa lata wcześniej Rosjanie pokonali w finale Francuzów, choć Nicolas Escudé i Fabrice Santoro w grze deblowej zwyciężyli Jewgienija Kafielnikowa i Marata Safina.

Serbowie by sięgnąć po pierwszy tytuł i zostać 13. krajem, który wygra Puchar Davisa muszą powtórzyć wyczyn z półfinału. W meczu z Czechami również po dwóch dniach przegrywali 1:2. Francuzi, dla których jest to pierwszy finał od 2002 roku, są bliżej wywalczenia 10. tytułu i pierwszego od 2001 roku.

W grze deblowej w sobotę zagrało trzech ponad 30-letnich tenisistów. 34-letni Zimonjić to świeżo upieczony triumfator Finałów ATP World Tour w parze z Danielem Nestorem. W tym sezonie wspólnie z Kanadyjczykiem wygrał też Roland Garros. Ci dwaj tenisiści wygrali też Wimbledon 2008 i 2009 oraz Masters w 2008 roku. 32-letni Clément to finalista Australian Open 2001 w singlu i triumfator Wimbledonu 2007 w deblu w parze z Llodrą. 30-letni Michaël w swoim dorobku ma jeszcze deblowe triumfy w Australian Open 2003 i 2004 wspólnie z Santoro. Przy nich 24-letni Troicki, który w tym sezonie zdobył swoje pierwsze tytuły w Bangkoku (debel) i Moskwie (singiel), mógł się czuć jak nowicjusz.

I SET W pierwszym gemie Zimonjić, przegrywał 15-30 po świetnym returnie forhendowym Llodry i woleju Clémenta, ale wolejem forhendowym, wygrywającym serwisem wyszedł na 40-30, a punkt na wagę gema po dobrym serwisie partnera wolejem zdobył Troicki. W drugim gemie LLodra miał problemy, od 40-15 stracił trzy punkty. Break pointa uzyskał Troicki wieńcząc dłuższą wymianę minięciem bekhendowym. Clément doprowadził do kolejnej równowagi wolejem forhendowym. Doświadczony Arnaud był też bohaterem ostatniej akcji w tym gemie (świetny stop-wolej). Chwilę oddechu dał Serbom Troicki, który jako pierwszy utrzymał serwis na sucho kończąc asem. W czwartym gemie Clément od 0-30 wyrównał na 30-30. Wymiana na małe pola między Troickim a Llodrą zakończyła się zwycięstwem tego pierwszego. Clément obronił w sumie dwa break pointy, ale przy trzecim wyrzucił woleja. Opanowaniem przy siatce zaimponował w całym gemie Troicki. Gemem wygranym do 30 (było 40-0) Zimonjić wyprowadził Serbię na prowadzenie 4:1. Troicki po raz drugi przy własnym podaniu nie oddał punktu i Serbowie ciągle byli z przodu o jedno przełamanie. W dziewiątym gemie Zimonjić popełnił dwa podwójne błędy, a przy 30-30 wyrzucił woleja, ale w końcówce ręka mu nie zadrżała i serią świetnych serwisów zamknął seta wynikiem 6:3.

II SET Pierwsze cztery gemy pewnie wygrali serwujący. W piątym gemie przy 30-30 zawodnicy rozegrali świetną wymianę, Clément wybronił się dwoma wolejami (jeden grany z odwrotnej pozycji po lobie Troickiego), aż w końcu Viktor zasmeczował w siatkę. Llodra wygrał tego gema po grze na przewagi. W szóstym gemie po dwóch świetnych returnach i kapitalnym lobie Clémenta Francuzi mieli dwa break pointy, pierwszego Zimonjić wybronił asem, a przy drugim tym razem pewnie zasmeczował Troicki. Dwa kolejne punkty również należały do Serbów i po sześciu gemach był remis 3:3. W siódmym gemie Clement utrzymał serwis na sucho (dwa efektowne woleje Llodry). W odpowiedzi Troicki stracił jeden punkt, a dwoma pewnymi wolejami popisał się Zimonjić. W dziewiątym gemie Llodra obronił dwa break pointy wygrywającymi serwisami i utrzymał podanie po grze na przewagi. W 10. gemie przy 30-30 Clément ostrym returnem wymusił błąd Troickiego, ale Zimonjić obronił setbola, a następnie asem uzyskał przewagę. Forhend Clémenta wylądował poza kortem i był remis 5:5, ciągle bez przełamań w secie.

W 11. gemie Zimonjić pięknym wolejem forhendowym w ostatnie centymetry kortu doprowadził do 30-30, a następnie agresywnym returnem spowodował, że Llodra wpakował woleja w siatkę. Przy break poincie Michaël popełnił podwójny błąd. W 12. gemie Troicki przy 15-40 obronił dwa break pointy, trzeciego uzyskał Llodra świetnym wolejem forhendowym. Przełamanie powrotne stało się faktem, gdy błąd forhendowy popełnił Troicki. W trakcie gema doszło do małego zgrzytu, gdy przy serwisie Troickiego dało się z trybun usłyszeć "foot fault" i Serbowie zaczęli protestować. Wśród kibiców obu drużyn zapanowała nerwowa atmosfera, która przeniosła się na początek tie breaka, ale prośby do kibiców z obu stron pozwoliły opanować sytuację. W 13. gemie przy siatce brylował Zimonjić, po którego trzech wolejach Serbowie objęli prowadzenie 5-2 i nie oddali go do końca. Przy 3-5 Llodra wpakował woleja w siatkę, a setbola wykorzystał Nenad pewnym wolejem bekhendowym.

III SET W gemie otwarcia Troicki obronił dwa break pointy przy 15-40, ale przy trzecim Clément zagrał woleja prosto na Zimonjicia. Gem do 15 Llodry dał Francji prowadzenie 2:0. Pierwszego gema dla Serbów zdobył Nenad utrzymując podanie na sucho. Aż do ósmego gema Francuzi nie dali rywalom żadnej nadziei na odrobienie strat (małą mogli mieć w czwartym gemie, ale Clément wrócił ze stanu 0-30). Wtedy to znakomity return i wolej Zimonjicia dały gospodarzom dwa break pointy, oba zostały przez Francuzów zniwelowane (drugiego obronił wyciągnięty jak struna Llodra wolejem forhendowym). Po grze na przewagi Clément podwyższył na 5:3. W dziewiątym gemie Troicki przy 30-40 obronił break pointa będącego jednocześnie piłką setową i dał Serbom jeszcze jedną szansę na odwrócenie losów seta. Nadzieja była to jednak płonna, bo Llodra zakończył tę partię utrzymując serwis na sucho.

IV SET W trzecim gemie Troicki od 40-15 stracił dwa punkty, ale świetny stop-wolej Zimonjicia i dobry drugi serwis pozwoliły mu utrzymać podanie. Kolejne gemy nie miały historii, o co zadbali serwujący. Trochę emocji było w szóstym gemie, gdy przy 30-15 Llodra popełnił podwójny błąd. Kolejne dwa punkty padły jednak łupem Francuzów, drugi efektownym wolejem bekhendowym zdobył Clément. Na otwarcie siódmego gema pary zafundowały kibicom długą wymianę, po ostatnim woleju Troickiego (w sumie zagrał ich sześć) błąd popełnił Llodra. Od 40-0 dwa punkty zdobyli Francuzi, drugi świetnym returnem bekhendowym Clément, potem jednak nie popisał się przy returnie Llodra. W ósmym gemie przy 15-40 (świetny return Troickiego i pieczętujący wolej Zimonjicia) Clément obronił dwa break pointy (wygrywający serwis, wolej). Akcja serwis i wolej dała mu przewagę, a na 4:4 wyrównał pewnym wolejem Llodra. Utrzymując serwis na sucho Zimonjić postawił pod ścianą Michaëla. Ten wytrzymał presję i akcją serwis i wolej, asem utrzymał podanie do 15. W 11. gemie przy 15-15 fenomenalnym returnem bekhendowym popisał się Clément. Troicki przegrywał 15-40, gdy wyrzucił woleja zaskoczony dobrym returnem Llodry. Lob forhendowy Clémenta na samą linię dał Francji przełamanie i ogromną szansę na wyrównanie na 2-2. Na otwarcie 12. gema grający jak w transie Arnaud zagrał dwa znakomite woleje, a akcję zakończył smeczem. Oddał tylko jeden punkt i tę niesłychaną batalię przedłużył o piątego seta.

V SET W gemie otwarcia Zimonjić przy 15-40 obronił dwa break pointy, ale Llodra uzyskał trzeciego wolejem forhendowym. Świeżo upieczony triumfator londyńskich finałów w deblu i tym razem wybrnął z opresji za pomocą świetnego serwisu i smecza. Podwójny błąd dał Francuzom jeszcze jedną szansę na przełamanie. Stało się ono faktem, gdy Troicki wpakował woleja w siatkę. Gemem wygranym do zera (ostatni punkt wolej brylującego przy siatce Clementa) Llodra uzyskał prowadzenie 2:0. W trzecim gemie Troicki od 15-30 za pomocą świetnych serwisów zdobył trzy punkty. Czwartego gema Zimonjić otworzył kończącym returnem bekhendowym, ale Clement utrzymał serwis do 30. W ósmym gemie przy 15-40 Clement odparł dwa break pointy (wolej Llodry, forhend w siatkę Troickiego). Po grze na przewagi utrzymał podanie ostatni punkt zdobywając niskim wolejem wymuszającym błąd zaskoczonego Zimonjicia, który mógł pomyśleć, że wymianę zakończy jego wolej bekhendowy. Dziewiątego gema będący pod presją Nenad otworzył asem, jedyny punkt dla Francji zdobył Llodra minięciem bekhendowym. Serwujący by wyprowadzić Trójkolorowych na prowadzenie 2:1 Llodra rozpoczął od efektownej akcji serwis i wolej (głęboki forhend na linię). Przy 30-0 trzy piłki meczowe za pomocą woleja uzyskał Clément. Pierwszą wolejem bekhendowym obronił Zimonjić. Llodra wziął sprawy w swoje ręce i serią ostry wolejów na Troickiego zakończył ten dramatyczny bój.