ATP Pekin: Berdych i Verdasco nie przeszli I rundy

Dla nas Pekin na długo pozostanie symbolem przejścia na wyższy poziom Łukasza Kubota, który przed rokiem pokonał tam Andy'ego Roddicka. Obecna edycja turnieju w chińskiej stolicy przyniosła wczesne porażki Tomáša Berdycha i Fernando Verdasco.

Krzysztof Straszak

Dwie gwiazdy, przedstawiciele czołowej dziesiątki rankingu, walczący o awans do Masters, w poniedziałek pożegnali się z China Open w I rundzie. Michael Berrer, niemiecki kwalifikant, mistrz challengera wrocławskiego, pokonał 4:6, 7:5, 6:4 Berdycha, finalistę Wimbledonu. Philipp Kohlschreiber wyeliminował (6:2, 7:5) Verdasco.

Ten ostatni w drugim z rzędu starcie odpadł już na samym początku: także przed tygodniem w Bangkoku, także w starciu z Niemcem, Benem Beckerem. Kohlschreiber (ATP 32) po raz piąty w dziewiątym starciu pokonał Verdasco, dziś dziewiątą rakietę świata. Doświadczony zawodnik z Augsburga zrewanżował się Hiszpanowi za porażkę w piątym secie tegorocznego Roland Garros.

Tymczasem 30-letni Berrer (ATP 51) przetrwał dziesięć asów rywala w premierowym pojedynku z Berdychem i odniósł drugie w karierze zwycięstwo nad zawodnikiem z Top 10. W Dubaju ważący sto kilogramów fan Stuttgartu wygrał z Dawidienką, ale rosyjski triumfator Masters skreczował wtedy po pierwszym secie.

Pierwszego dnia głównej imprezy zwycięstwa odnieśli również Gilles Simon (6:3, 3:6, 6:2 nad Samem Querreyem), który będzie w II rundzie rywalem Berrera, oraz John Isner (ATP 22), następny przeciwnik Kohlschreibera. Do 1/8 finału awansował także Mardy Fish (ATP 19), pogromca (6:2, 7:6) Janko Tipsarevicia.

We wtorek inauguracja Kubota, jedynego Polaka, który po przejściu eliminacji (odpadł w nich Michał Przysiężny) zmierzy się w I rundzie z Nicolásem Almagro.